jamejamsara
سرا عمومی کد خبر: ۱۳۰۰۳۲۸   ۱۹ دی ۱۳۹۹  |  ۰۷:۵۴

یک روانشناس و مشاور خانواده درباره الگوگیری کودکان از والدین و نقش آن در شکل گیری شخصیت بچه‌ها توضیحاتی داد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، میرشاهی روانشناس و مشاور خانواده، درباره رابطه صحیح والدین و فرزندان گفت: نوع الگوگیری از والدین تعیین کننده شخصیت کودک در آینده است.

وی افزود: در دوران اولیه کودکی، کودکان برای جلب توجه والدین، آن‌ها را الگوی خود قرار می‌دهند و تلاش می‌کنند تا محبت آن‌ها را به خود جلب کنند. مثلا فرزند دختر مادرش را الگو قرار می‌دهد تا نظر پدرش را به خود جلب کند و فرزند پسر هم پدر را الگوی خود قرار می‌دهد تا نظر مادرش را به خود جلب کند.

این روانشناس و مشاور خانواده درباره همانندسازی الگو در فرزندان گفت: این همانندسازی الگو موجب بروز اختلالی به نام عقده الکترا در دخترها و عقده ادیت در پسرها می‌شود.

میرشاهی تصریح کرد: همه کودکان دچار عقده ادیت و الکترا می‌شوند که دلیل آن شکل گیری الگوی جنسیتی است. در سنین ۳ تا ۶ سالگی الگوی جنسی کودک در حال شکل گیری است، به همین دلیل کودک همراه با گرایش به جنس مخالف دچار همانندسازی الگو می‌شود و پسر از پدر الگو می‌گیرد تا توجه مادر را به خود جلب کند و دختر نیز از مادر الگو می‌گیرد تا توجه پدر را به خود جلب کند.

وی افزود: عدم کنترل گرایش‌های جنسی کودکان در سن بلوغ و یا بزرگسالی می‌تواند در منش و شخصیت آن‌ها تأثیر بگذارد. مثلا اگر عقده ادیت در کودک شدید شود و به یک اختلال تبدیل شود، گرایش‌های جنسی کودکان تغییر می‌کند و در آینده با گرایش‌های جنسی نامناسب مثل زوفیلیا و پدوفیلیا رو به رو خواهند شد.

این روانشناس و مشاور خانواده گفت: برای کنترل گرایش‌های جنسی کودکان همواره صبر و محبت صحیح لازم است تا کودکان نسبت به خود و ذهنیاتشان دچار احساس گناه و عذاب وجدان نشوند. وقتی پدر و مادر فرزندان خود را در آغوش نگیرند یا عشق و محبت به آن‌ها نورزند، فرزندان از لحاظ عاطفی دچار محرومیت می‌شوند و در آینده نیز نسبت به خود دچار احساس بی کفایتی، کامل نبودن و عدم اعتماد به نفس خواهند شد.

میرشاهی تصریح کرد: اگر در سن کودکی گرایش جنسی کودکان به طور صحیح هدایت و کنترل نشود و به نیاز‌های آن‌ها با بی مهری پاسخ داده شود، آن‌ها در سن بزرگسالی از جنس مخالف خود دچار ترس و هراس می‌شوند و در برقراری روابط عاطفی دچار مشکل خواهند شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرط اول رفع تحریم‌ها

شرط اول رفع تحریم‌ها

درباره برجام و چگونگی مواجهه با آن راهکارهای مختلفی در نظر گرفته شده اما نکته اصلی این است که مجلس شورای اسلامی قانونی را تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها به تصویب رساند و از سوی شورای نگهبان هم مورد تایید قرار گرفته است و نوع مواجهه ما با برجام باید دقیقا منطبق با مفاد قانون تصویب شده از سوی مجلس باشد.

کف مطالبات ایران

کف مطالبات ایران

آمریکا برای بازگشت به برجام باید تمام تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند چرا که بدون لغو تحریم‌ها بازگشت معنایی ندارد، همان‌طور که رهبری تاکید داشتند ابتدا همه تحریم‌ها لغو شده و پس از آن باید خواستار بازگشت به برجام باشند.

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

تجربه گذشته نشان داده هرگاه جمهوری‌ اسلامی ایران در مقابل آمریکا دچار ضعف و تردید شده آنها به بدترین شکل علیه ایران رفتار کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر