jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۹۱۲۲   ۲۸ خرداد ۱۳۹۹  |  ۰۶:۰۹

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد نبود امنیت غذایی در میان دانش‌آموزان می‌تواند علاوه بر سوء تغذیه، ایجاد کننده بیماری‌های مختلف چون افسردگی نیز باشد.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، ناامنی غذایی به حالتی گفته می‌شود که افراد دسترسی محدود یا نامطمئن به غذای کافی و سالم دارند.

محققان در پژوهشی شیوع میزان ناامنی غذایی و عوامل مرتبط با آن را در خانواده‌های دانش‌ آموزان دبیرستانی پاوه بررسی کرده‌اند.

در این مطالعه که در سال ۱۳۹۵ انجام شد، ۳۶۴ خانواده مورد بررسی قرار گرفتند. بر اساس پرسشنامه ۱۸ سوالی وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا، ۴۱/۸ درصد خانواده های مورد بررسی- به ترتیب ۳۸/۴ و ۴۹/۱ شهری و روستایی – ناامنی غذایی داشتند.

بر اساس آن چه در پایگاه نتایج پژوهش‌های سلامت منتشر شده است، ناامنی غذایی بدون گرسنگی، ناامنی غذایی با گرسنگی متوسط و ناامنی غذایی با گرسنگی شدید به ترتیب در ۲۰/۶، ۱۵/۷ و ۵/۵ درصد خانواده ها دیده شد. شغل والدین، تحصیلات پدر، سن مادر و وضعیت اقتصادی خانوار با ناامنی غذایی رابطه داشت.

وضعیت امنیت و ناامنی غذایی خانوار در ارتباط با الگوی مواد غذایی مصرفی و فشار خون سیستولی دانش آموزان بود.

ناامنی غذایی با افسردگی دانش آموزان ارتباط داشت، به طوری که شانس افراد ناامن غذایی برای ابتلا به افسردگی ۵۸درصد بیشتر از افراد امن غذایی بود.

با توجه به نتایج مطالعه از علل احتمالی ایجاد ناامنی غذایی به شرایط اقتصادی-اجتماعی می توان اشاره کرد.

ناامنی غذایی می‌تواند علاوه بر سوء تغذیه ایجاد کننده بیماری‌های مختلف چون فشار خون بالا و افسردگی نیز باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر