jamejamsara
سرا عمومی کد خبر: ۹۲۹۲۸۷   ۱۷ مرداد ۱۳۹۵  |  ۰۵:۰۰

مطالعات جدید انجام شده درباره تاثیرات مخرب شکر بر سلامت انسان، نشان می‌دهد خطرات مصرف زیاد شکر بیش از حد تصور است. این مطالعات روی 43 کودک مبتلا به چاقی و فشار خون مزمن انجام شده است.

ذات مخرب شکر

پژوهشگران، رژیم غذایی این 43 کودک را به مدت 9 روز تغییر دادند. به این صورت که رژیم غذایی روزانه این کودکان در این مدت با مواد غذایی دارای شکر محدود، ولی با همان میزان کالری جایگزین شد.

نتایج قابل توجهی از این مطالعات به دست آمده که نشان می‌دهد با این که کودکان مورد مطالعه مواد غذایی با کالری برابر را مصرف می‌کردند، تنها با حذف شکر اضافی از رژیم غذایی، سطوح متفاوتی از سلامتشان تقویت شده است؛ ازجمله کاهش فشار و قند خون، کاهش LDL (کلسترول بد) و کاهش میزان انسولین. همچنین این تغییر رژیم غذایی باعث بهبود عملکرد کبد می‌شود.

با این که آزمایشات براساس حفظ وزن کودکان طراحی شده بود (هنگام کاهش وزن کودک، مقدار مواد غذایی مورد استفاده افزایش داده می‌شد) ولی کودکان احساس سیری بیشتری را در رژیم غذایی با شکر کمتر داشتند. متخصصان غدد کودکان بیان می‌کنند اثرات مضر شکر به خاطر میزان کالری یا تاثیر آن بر وزن افراد نیست، بلکه به دلیل ماهیت خود شکر است. شکر اضافی می‌تواند تحت عنوان‌های مختلفی در مواد اولیه غذاها استفاده شود. بنابراین مطالعه برچسب‌های مواد غذایی و استفاده از غذاهای فرآوری نشده در صورت امکان، حائزاهمیت است. پس می‌توان نتیجه گرفت شکر نه به دلیل میزان کالری و افزایش وزن، بلکه به دلیل ماهیتش مضر است.

مترجم: هانیه کریمی

منبع: www.msn.com

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

جمهوری اسلامی ایران دارای یک نظام مردم‌سالار دینی است و محصول انقلاب اسلامی ایجاد بزرگ‌ترین نظام دموکراتیک بر‌مبنای تفکر اسلامی در سطح دنیاست.

شعار زدگی در بهداشت و درمان

شعار زدگی در بهداشت و درمان

دیروز رئیس‌جمهوری گفت کارنامه هشت سال فعالیت دولت در زمینه بهداشت و درمان از زمان هخامنشیان تاکنون بی‌نظیر بوده است.

مشارکت مبنای اقتدار کشور

مشارکت مبنای اقتدار کشور

یک: انتخابات ۲۸خرداد از طرفی فریضه شرعی، ملی و حق قانونی آحاد ملت و از طرفی خروش عمومی و مصونیت بخش مردم بصیر ایران اسلامی در برابر دسیسه دشمنان است و از سوی دیگر مایه حفظ اعتبار نظام، تحکیم هرچه بیشتر آرمان‌های اصیل نظام اسلامی و منشأ خیرات و برکات ملموس در کشور است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر