jamejamnashriyat
نشریات چمدان کد خبر: ۸۹۴۹۳۶ ۲۶ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۰

چند سالی هست که دیگر سنت شب‌نشینی و دورهمی‌های فامیلی ورافتاده، آن قدیم‌ها بجز اقوام درجه یک، حتی اقوام درجه دو و سه هم فامیل نزدیک محسوب می‌شدند و رفت و آمد با آنها از اوجب واجبات بود. قدیم که می‌گویم نه صد سال پیش، همین 15-10 سال پیش هم این‌طور بود. آدم‌ها سرزده مهمان همدیگر می‌شدند و تند و تند دورهمی و شب‌نشینی برگزار می‌کردند.

تابستان فصل بچه‌ها بود. گوی و میدان دست آنها، اگر حیاط خانه تحت اشغال گرگم به هوا، وسطی، آب تنی وسط حوض نه‌چندان عمیق و قایم‌باشک در اتاق‌های کوچک و زیرزمین و بالای درخت بود و امان به بزرگ‌ترها نمی‌دادند که چرتی در گرماگرم ظهر زیر پنکه پر صدا بزنند، قطعا پاییز و زمستان فصل بزرگ‌تر‌ها بود. فصل مادربزرگ و پدربزرگ، پدر و مادرها، عمه، خاله، دایی، عمو و اقوام دور و نزدیک. آغاز شب‌نشینی‌ها با طعم گس خرمالو و پره پرآب پرتقال نارنجی و دانه‌های قرمز و عاشق که در کاسه بلوری همدیگر را سخت در آغوش گرفته بودند. فصل میوه‌های خشک تابستانی و گندم شاهدانه و تخمه هندوانه بو داده؛ فصل شب‌نشینی.

شب‌نشینی‌ها اغلب سر‌زده و معمولا بعد از صرف شام و اتمام مشق نوشتن‌های بچه‌ها شروع می‌شد، دورهمی‌های کوتاه که طعم چایی زنجبیل و دارچین، لبو و شلغم می‌داد و البته سخن از هر دری. میان مردها همیشه بحث از سیاست، بازار، کسب و کار، مدل ماشین و میان زن‌ها نقل بچه و خانه‌داری و پرس‌و‌جو از احوال قوم و خویش و صدالبته بافتنی و یادگیری آخرین مدل پیچ و یقه و دست‌هایی که بسرعت در میان نخ و میله در حرکت بود.

گاهی شب‌نشینی‌ها حول محور کرسی بود و بعدها هم نزدیک بخاری و شوفاژ. حتی بازی بچه‌ها هم رنگ زمستان می‌گرفت و در نقطه‌بازی و اسم و فامیل ختم بخیر می‌شد.

هر چقدر شب‌ها درازتر، شب‌نشینی‌ها طولانی‌تر و هر چقدر هوا سردتر، دل‌ها بهم نزدیک‌تر. گاهی این شب‌نشینی‌ها به مجلس وعظ و بازخوانی گلستان سعدی و شعرخوانی حافظ و پند مولانا گره می‌خورد و گاهی محل بازنمایی داستان رستم و اسفندیار و سیاوش و آتش برای بچه‌ها می‌شد. شب‌نشینی‌ها گاهی پا را فراتر می‌گذاشتند و محلی برای حل مشکلات فردی در قوم و آشنایی در همسایگی می‌شد و گاهی هم در دل آن خواستگاری، جشن و عروسی.

قدیم‌تر‌ها، سال‌های نه‌چندان دور، شب‌های پاییز و زمستان خیلی خوشبخت بودند، چون کسانی بودند که به آنها دل می‌بستند و آمدنشان را برای همین شب‌نشینی‌ها و دورهمی‌ها انتظار می‌کشیدند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر