jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۷۰۴۶۷ ۱۷ دی ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

ده‌ها سال پیش در انگلستان برای کنترل هیجان سربازان سربازخانه‌ها و کاهش تمایلات دانشجویان انگلیسی، از کافور در غذاهایشان استفاده می‌شد و امروزه هم بر این باورند که چون کافور طبع سردی دارد، مصرف آن می‌تواند جلوی بلوغ زودرس را بگیرد و هیجان‌ جنسی دوران بلوغ پسران و دختران تازه بالغ را مدیریت کند و بر تمرکز دانش‌آموزان بیفزاید، ضمن این که مصرف آن در همسران دچار گرم‌مزاجی،‌ موجب تعدیل مزاج آنان خواهد شد، اما این باورها تا چه میزان صحت دارد؟

کافور کلمه‌ای مالایی است و در مالزی به آن کاپور هم می‌گویند؛ ماده‌ای مومی شکل با رنگ سفید یا شفاف که از تقطیر چوب ساقه و شاخه یا برگ درخت همیشه سبز کافور به دست می‌آید و عطر و بوی قوی، مشابه بوی ترنج و لیمو و طعم تلخ دارد‌. درخت کافور اغلب در جنگل‌های هندوستان، چین، ژاپن، جاوه و سوماترا می‌روید. در برخی منابع نیز نقل است که ترکیبات کافور در اسانس روغنی گیاهانی همچون دارچین، هل، خولنجان و اکلیل کوهی وجود دارد.

کافور طبق نظر حکمای طب سنتی ایران طبع سرد و خشک دارد و درمانگران، کافور را نوعی دارو و در گروه داروهای با درجه سردی 4 (فوق‌العاده سرد) معرفی می‌کنند‌. شیخ‌الرئیس ابوعلی‌سینا معتقد است، اگر کافور در حد اعتدال خورده شود برای ‌تقویت قلب و روح مفید است و در مزاج های گرم برای تعدیل گرمی مزاج مؤثر، ولی برای سردمزاجان مضر است و باعث تضعیف معده و نیروی ‌جنسی می‌شود‌. در چین، کافور کاربردهای درمانی زیادی دارد و از آن به‌عنوان داروی معرق، بادشکن، آرام‌بخش، مسکن، کرم‌کش و ضد روماتیسم‌ استفاده می‌شود،‌ ضمن این که برای دور کردن خزندگان و مارها و شست‌و‌شوی از دنیا رفتگان نیز به کار می‌رود.

در منابع طب سنتی و مدرن به سمی بودن کافور اشاراتی شده و این که مصرف بیش از دو گرم آن، موجب مسمومیت شدید و بروز عوارضی همچون تهوع، استفراغ، انقباض قلب، اضطراب، هذیان‌گویی، تشنج و بی‌هوشی می‌شود.

به این نکته توجه کنید...

به توصیه متخصصان طب سنتی، درصد زیادی از کافوری که امروزه در بازار به فروش می‌رسد از نوع صنعتی و به میزان زیادی حاوی ترکیبات شیمیایی مضر است و با کافوری که در منابع طب سنتی به آن اشاره شده و از صمغ گیاه به دست می‌آید، تفاوت‌هایی دارد‌. کافور صنعتی و شیمیایی از کافور طبیعی خطرات بیشتری دارد و بهتر است افراد برای کاهش گرم‌ مزاجی یا مهار هیجانات و تمایلات دوران بلوغ به جای استفاده خودسرانه از کافور از مشاور مجرب و متخصص طب سنتی کمک بگیرند و از تدابیر دیگری استفاده کنند‌. بدون شک، الگوی غذایی و شیوه‌های بهتر و مطمئن‌تری برای کنترل گرم‌مزاجی وجود دارد‌. یادآوری می‌کنیم در صورت لزوم، مصرف کافور زیر نظر متخصص طب سنتی و در حد مجاز باشد.

فاخره بهبهانی

دانش و سلامت

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر