jamejamonline
فرهنگی معارف و اندیشه کد خبر: ۸۳۸۴۵۵   ۰۱ مهر ۱۳۹۴  |  ۰۳:۱۵

زندگی به سبک اصیل

راز و نیازهای عاشقانه

گاهی این پرسش مطرح می‌شود که چرا انسان‌ها دعا می‌کنند، با وجود این که می‌دانند خدا از مکنونات درونی همه آگاهی دارد؟

راز و نیازهای عاشقانه

درباره فرآیند دیالوگ و گفت‌وگو باید بیان کرد، جامعه انسانی غیر از گفت‌وگو هویت دیگری ندارد. اگر شما به روابط انسانی توجه کنید گفت‌وگو به این معنا نیست که با مخاطبانمان از مکنونات درونی خود بگوییم یا چیزی بر اندوخته‌های آنها اضافه کنیم. وقتی کودکی با مادر و پدرش حرف می‌زند یا برعکس والدین با فرزند صحبت می‌کنند یا دو عاشق و دلداده با هم گفت‌وگو می‌کنند، ناشی از یک نیاز برای برقراری پیوند و ارتباط است. وجود آدمی با این ارتباط زنده است. پیوند با خدا یک ارتباط وجودی است که برای برقراری هر چه محکم‌تر آن باید یک دیالوگ و گفت‌وگو با معبودمان برقرار کنیم. این گفت‌وگوی کلامی در قالب نیایش، نجوا و حتی گلایه‌های دوستانه در تحکیم این روابط موثر خواهد بود. بنابراین به صرف این که خدا از مکنونات درونی ما آگاه است، از گفت‌وگو و ارتباط کلامی با حضرت حق بی‌نیاز نیستیم، بلکه پیوندی که با رابطه کلامی به‌وجود می‌آید باعث تحکیم و تشدید مهر و محبت و عاطفه و رابطه خواهد شد. برخی عرفا می‌گویند، اگر ما به سخن می‌آییم خداست که از آن سمت پیام را می‌فرستد و پنجره را باز می‌کند تا امکان گفت‌وگو فراهم آید. یکی از جنبه‌های دعا، طلب و درخواست است اما دعا‌کردن جنبه‌های دیگری هم دارد، از جمله این که انسان به‌واسطه دعا و راز و نیاز با معبودش می‌تواند به آرامش قلبی برسد. از آنجا که انسان‌ها مراتب متفاوتی از درک دارند، هر فردی بر حسب ادراک و پیمانه وجودی خود از خدا شناخت دارد، به همان میزان با خدای خود مرتبط است. گاهی ما درخواست‌های خرد و کلان خود را از خدا می‌کنیم که این هم سطحی از درک و شناخت از معبودمان است. این نوع فهم و درک از حقیقت وجودی خدا هم مطلوب و پسندیده است، اما آدم‌های عمیق‌تر با شناخت‌های بهتر هم هستند که نیاش برای آنها صرفا برای بیان درخواست نیست، بلکه نوعی ادب به شمار می‌آید. نوع نگاه ما به مقوله نماز و نیایش می‌تواند هم از باب تکلیف باشد. کسانی هستند که حتی فراتر به این مساله نگاه می‌کنند و این نوع ارتباط را عرض ادب به پیشگاه معبود می‌دانند. مرتبه عمیق‌تر هم در این زمینه وجود دارد. وقتی به موجودات عالم نگاه می‌کنیم، می‌بینیم هر کدام از این پدیده‌ها مثل آب، پرندگان، خورشید، زمین و درخت از توانمندی‌هایی که خدا در وجود آنها به ودیعه گذاشته، استفاده می‌کنند و در کنار آن، چنان که در تعابیر برخی عارفان آمده، همواره به رکوع و سجود و تسبیح خدا مشغولند. انسانی که به چنین راز و نیاز عاشقانه‌ای پی ببرد، همنوایی با موجودات عالم و معبود ازلی و ابدی را جزو وظایف خود می‌داند. همراهی با دستگاه کلی آفرینش، انسان را به اعتدال می‌رساند و باعث سازگاری او با محیط می‌شود.

دکتر ناصر گذشته

استاد دانشگاه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
لزوم حمایت از صدای فطرت

لزوم حمایت از صدای فطرت

در بهمن 1377، درسالروز میلاد فرخنده حضرت فاطمه معصومه (سلام ا... علیها) و در جوار حوزه علمیه پرافتخار شهر مقدس قم، شبکه رادیویی معارف با مأموریت ترویج و تبلیغ رسانه‌ای نظام جامع علمی و عملی اسلام در تمام عرصه‌ های زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی پا به عرصه دنیای رسانه گذاشت تا با توکل به خدای متعال و توسل به ارواح پاک پیشوایان معصوم (علیهم‌السلام) و تکیه بر پشتیبانی علمی حوزه‌های علمیه و قدرت مدیریتی، هنری و تجهیزاتی سازمان صداوسیما به عنوان طلایه‌دار رسانه انقلابی، مصداق آشکار فرمایش حضرت امام جعفر صادق(علیه‌السلام) باشد که فرمودند: «فیفیض العلم منه الی سایر البلاد» و اکنون در سالروز تاسیس شبکه رادیویی معارف هستیم که رهبر معظم انقلاب آن را یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانستند.

حضور نامزدها در شبکه‌ های استانی

حضور نامزدها در شبکه‌ های استانی

انتخابات 1400 به لحاظ شرایط برگزاری متفاوت‌ترین انتخابات در 41 سال پس از انقلاب است و رسانه ملی بیش از هر زمان دیگری برای کمک به مردم در تعیین سرنوشت کشور احساس مسؤولیت می‌کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر