jamejamnashriyat
نشریات کلیک کد خبر: ۸۱۶۱۹۱ ۲۱ تير ۱۳۹۴  |  ۱۹:۰۰

نیازی به دقت ندارد، همین طور بی‌هوا که در خیابان‌ها پیاده یا سواره راه می‌افتیم، تبلیغات کورمان می‌کند. هنوز از آن یکی دور نشده‌ایم که چشم‌مان به جمال یک تبلیغ دیگر روشن می‌شود. کاش مساله فقط به خیابان‌ها ختم می‌شد و با رفتن به خانه یا سر کار از این همه تبلیغ خلاص می‌شدیم، اما تبلیغات اصلی وقتی شروع می‌شود که از اینترنت استفاده می‌کنیم، فرقی هم ندارد پای لپ‌تاپ نشسته‌ایم یا تلفن هوشمند و تبلت به دست وبگردی یا بازی می‌کنیم، تبلیغات از در و دیوار غول بی‌شاخ و دمی به نام اینترنت بر سرمان آوار می‌شود. حتی تصور این‌ که سایتی را باز کنید و خبری از تبلیغ نباشد هم سخت است. تبلیغات درون اپلیکیشن‌ها هم جای خود را دارد، از فیسبوک گرفته تا تبلیغات درون بازی‌های موبایلی.

تبلیغات ما را نشانه گرفته‌اند و مدام به سمت‌مان شلیک می‌کنند، البته از هر صد تیر شاید یکی به هدف بخورد و ما واقعا به آن خدمت یا محصول تبلیغ شده نیاز داشته باشیم؛ اما با توجه به این ‌که بیشتر مواقع این تبلیغات به دردمان نمی‌خورند، ترجیح می‌دهیم از اینترنتی پاک و بدون تبلیغات استفاده کنیم. هیچ‌کدام دوست نداریم وقتی از یک اپلیکیشن محبوب استفاده می‌کنیم، تبلیغات گیرمان بیندازد. تاکنون چند بار دوان دوان به سمت گوشی خود رفته‌ایم و چیزی جز یک پیام تبلیغاتی در شبکه‌ پیام‌رسانی مانند وایبر نصیبمان نشده است؟ یا چند بار پیش آمده موضوعی را در اینترنت جستجو کنیم و با باز کردن صفحه مورد نظر پاپ‌آپ باز شود؟ همین نارضایتی باعث شده نرم‌افزارهای متعددی برای حذف تبلیغات بویژه هنگام استفاده از مرورگرهای دسکتاپی تولید شود.

اما همه چیز به اینجا ختم نمی‌شود و این سکه روی دیگری نیز دارد، اگر تبلیغات نبود شاید خیلی از سایت‌های مورد علاقه ما که روزانه به آنها سر می‌زنیم یا خیلی از اپلیکیشن‌هایی که مدام از آنها استفاده می‌کنیم، به دلیل مشکلات مالی متولد نمی‌شدند یا خیلی زود مرگ اجباری را مزه‌مزه می‌کردند. در واقع تبلیغات اینترنتی منبع درآمد و مایه حیات بسیاری از کسب‌و‌کارهای اینترنتی است. به همین دلیل هم راه فرار به روی ما بسته شده است، زیرا اینترنت بدون تبلیغ، خواسته آرمان‌گرایانه و ناممکنی به نظر می‌رسد.

بگذارید دوباره به تبلیغات محیطی بازگردیم. چندی پیش شهرداری تهران تصمیم گرفت نفسی به شهروندان بدهد و ده روز این پایتخت دودزده را از تبلیغات محیطی خالی و جای آن را با آثار هنرمندان مطرح پر کند. کاری به جزئیات طرح و انتقادهایی که به شیوه انجام آن مطرح شد ندارم، اما با اجرای چنین طرحی، شاید شما هم از خود بپرسید پس تکلیف تبلیغات فضای مجازی چه می‌شود؟ با توجه به گره خوردن حیات کسب ‌و‌ کارهای اینترنتی به تبلیغات، گزینه حذف را باید کنار بگذاریم، اما اقداماتی مانند قرار دادن تبلیغات در جای درست به ‌صورتی که برای کاربران کمترین مزاحمت را ایجاد کند، یکی از بدیهی‌ترین و اصولی‌ترین کارهایی است که باید انجام شود و متاسفانه در بیشتر موارد به عمد یا سهو از آن غفلت می‌شود.

مائده گیوه‌ چین - دبیر کلیک

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر