jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۷۶۵۸۵۸   ۱۳ بهمن ۱۳۹۳  |  ۰۹:۴۷

گزارش جام جم آنلاین درباره وضعیت پخت نان

همه چیز درباره استفاده از سم جوهر قند در نان

آنها نان مان را آجر نمی‌کنند، سمی اش می‌کنند تا آرام آرام با مرگی دردناک مثل ابتلا به سرطان بمیریم. ‌جوش شیرین اضافه کردن به خمیرنان، دیگر تخلف آماتورهاست که وزارت بهداشت آسان تشخیصش می دهد اما کج‌روهای حرفه ای، سمی به نان اضافه می‌کنند که هیچ کارشناسی به سرعت نمی‌تواند تشخیصش بدهد؛ سمی که بین خودشان اسمش را گذاشته اند « جوهر قند » و شیمی دان ها به آن می گویند « سدیم دیتیونیت» !

همه چیز درباره استفاده از سم جوهر قند در نان

هر ایرانی در سال 160 کیلوگرم و به طور متوسط هر روز 440 گرم نان می خورد و به همین علت نان، جزو اصلی ترین خوراکی های سفره ایرانی ها محسوب می‌شود اما در ماه های اخیر، این ماده مغذی هم از دیگر خوراکی های آلوده عقب نمانده است و میان خوراکی های آلوده ای مثل گوشت مرغ و پیاز سرشار از سرب، سوسیس و کالباس پر از تفاله های آلوده به هورمون های سرطانزا، میوه‌های مان آغشته به واکس، لبنیات آلوده به پالم و آب نوشیدنی با نیترات بالا، جایی برای خودش باز کرده و بر اساس اخبار،‌ به جوهرقند یا سدیم دیتیونیت یا بلانکیت آلوده شده است.

هرچند آرش رشیدیان ، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تهران به تازگی در گفتگو با فارس اعلام کرده است که بر اساس گزارش ها، برخی نانواهای متخلف از جوهر قند استفاده می کنند اما در حقیقت این خبر تازه نیست و قصه سر دراز دارد و پیش از این هم مسئولانی درباره اش هشدار داده‌اند برای نمونه حدود 2 سال پیش نیز خبرگزاری فارس درباره استفاده از جوهر قند در تولید نان‌های سنتی مانند بربری، لواش و تافتون در شماری از نانوایی‌ها خبر داده بود.

جوهر قند چیست ؟

گول اسم شیرینش را نخورید. جوهر قند یا سدیم دیتیونیت یا بلانکت، پودری سفید رنگ با ترکیب گوگردی و کاربرد صنعتی است که در صنایع رنگرزی برای از بین بردن رنگ و بازیافت کاغذ باطله و در موارد معدودی برای زیست شناسی، زمین شناسی و عکاسی مورد استفاده قرار می گیرد و برای سلامت انسان مضر است و در هیچ جای دنیا ، یک افزودنی غذایی محسوب نمی شود اما در ایران برخی نانواهای متخلف، آن را به آرد نان اضافه می‌کنند.

علی میلانی، استاد دانشگاه و متخصص سیاست های غذا و تغذیه در گفتگو با جام جم آنلاین توضیح می دهد که از لحظه استفاده و افزودن جوهر قند به نان ،‌عوارض چشمی ،‌گوارشی و پوستی اش در بدن نانوایی که آن را به نان می افزاید، آغاز می‌شود اما فاجعه اصلی وقتی ظاهر می‌شود که مردم نان آلوده به این ماده را می‌خورند.

به گفته او سدیم دیتیونیت، با از بین بردن پرزهای داخل روده مانع جذب مواد غذایی مفید در بدن می‌شود. برخی پژوهش ها ثابت کرده است تنظیم انسولین را در بدن به هم می زند و باعث دیابت زودرس می شود و از همه مهم تر این که مانع عملکرد آنتی اکسیدان ها می‌شود.

آنتی اکسیدان ها مواد غذایی مفیدی هستند که فعالیت رادیکال های آزاد به عنوان عناصر سرطان زا را در بدن خنثی می‌کنند و بنابر این در نبودشان ، بدن در برابر عوامل سرطانزا بی دفاع می‌شود که همه این ها یعنی سدیم دیتیونیت احتمال ابتلا به سرطان بویژه سرطان های دستگاه گوارش را به شدت بالا می برد.

تنها خوراکی که جوهر قند به آن اضافه می شود نان نیست و این ماده برای سفید تر کردن رنگ کله قند و درست کردن آبنبات های سفید نیز به کار می رود و احتمالا نامش نیز از همین کاربرد گرفته شده است و یکی از راه های سنجش کیفیت قند ، اندازه گیری میزان گوگرد باقی مانده در آن است که اگر زیاد باشد قند نیز غیرقابل استفاده است.

یدالله.ح نانوای یکی ازمحله های قدیمی تهران که 30 سال است که هزار هزار بار، کیسه های آرد روی دوشش انداخته و تا نانوایی آورده است و آرد را با آب و نمک ورز داده و چانه زده و وردنه کشیده و دست آخر حاصل کارش را چسبانده به دیوار تبدار تنور. او وقتی حرف های مان به جوهر قند می‌رسد زیر لب می گوید « خدا لعنت شان کند !» و سرتکان می دهد « نانوایی نیست که از قضیه بی خبر باشد ، همه می‌دانند بعضی ها چه طور سر مردم کلاه می گذارند اما کاری از دست کسی ساخته نیست. از هر 10 نانوایی شاید یکی این جور کند. »

چرا برخی نانواها خوش دارند آردشان، آغشته به جوهر قند شود؟ یدالله می گوید « خمیری که جوهر قند دارد زودتر ورز می آید.» در همان محله اما نانوایی جوان تر ، حرف های پیرمرد را تکمیل می‌کند « جوهر قند نان را سفید می‌کند. مردم نان سفید را بیشتر می‌برند. بیشتر دوست دارند.»

اصغر شهریاری، کارشناس تغذیه و مدیرعامل یکی از کارخانه های بزرگ تولید نان در کشور است که در گفتگو با جام جم آنلاین شرح می دهد نانواهای متخلف استفاده از جوهر قند را به صرفه تر از به کاربردن خمیرمایه عادی نان می‌دانند و به جای آن استفاده می‌کنند چون هم اکنون هر کیلو خمیر مایه 6 هزار تومان و هر کیلو جوهر قند 12 هزار تومان است اما نسبت استفاده از خمیرمایه به آرد نان،‌ یک به صد است در حالی که میزان جوهر قند استفاده شده برای هر صد کیلو آرد فقط به اندازه در یک بطری آب است و با این حال تاثیر منفی اش را بر سلامت مصرف کننده می‌گذارد.

از سوی دیگر خمیر نان و تخمیر کامل پیش از پخت، به قول نانواها باید حدود دو ساعت استراحت کند و در محیطی مناسب با درجه رطوبت و حرارت معین ، باقی بماند بنابر این نانوا برای آماده کردن خمیر باید هم محیطی مناسب در اختیار داشته باشد و هم وقت کافی صرف کند اما نانواهایی که نمی‌خواهند برای آماده کردن خمیر وقت صرف کنند و محیط کارشان غیراستاندارد و ناسالم است، با جوهرقند به سرعت خمیر را آماده پخت می‌کنند و نیازی هم به مناسب سازی محیط تخمیر نیست.

نانواهای متخلف پیش از این ،‌جوش شیرین را برای زودتر ور آمدن خمیر استفاده می‌کردند که برای معده ضرر داشت اما در آن زمان تشخیص متخلف ها سخت نبود و کارشناسان وزارت بهداشت با یک آزمایش ساده شیمی حتی در نانوایی می‌توانستند متخلف‌ها را شناسایی کنند اما به گفته شهریاری،‌ تشخیص استفاده از جوهر قند در آرد، آسان نیست و به آزمایشی چند روزه نیاز دارد و همین موضوع هم یکی از علل محبوبیت این ماده سمی میان نانواهای قانون شکن است.

تنور نظارت،‌سرد است

بیشترین میزان استفاده از جوهر قند در آرد نان‌هایی مانند لواش و تافتون است که طیف سپید دارند اما این روزها در برخی نانوایی ها نان سنگک سپید هم پرطرفدار شده است و خیلی ها دیگر مشتری آن سنگک های خوش عطر با رنگ قهوه‌ای نیستند.

میلانی، متخصص سیاست های غذا و تغذیه از باور نادرست مردم درباره مغذی تر بودن نان های سپید انتقاد می‌کند و می‌گوید: هرچه رنگ نان تیره تر باشد ، مواد غذایی آن بیشتر است. اگر باور غلط مردم در این باره اصلاح شود ، کمتر کسی نان سپید می خرد و نانواهای متخلف هم مجبور می‌شوند استفاده از جوهر قند را کنار بگذارند.

شهریاری ، کارشناس تغذیه هم با این ایده موافق است و تاکید می‌کند:مردم باید بدانند که هرچه سبوس نان بیشتر باشد رنگش تیره تر است و مواد مغذی همچون کلسیم، منیزیم ، روی، آهن و ویتامین های ای و خانواده ب در آن بیشتر وجود دارد.

اگرچه باور غلط مردم نسبت به مغذی بودن نان های سپید، در تخلف نانواها نقش داشته است اما به نظر می‌رسد جای خالی نظارت دقیق بر نانوایی‌های سنتی در این زمینه تاثیرگذارتر است؛‌نظارتی که پیامدهای نبودش را در محیط های غیراستاندارد و غیر بهداشتی برخی نانوایی‌های سنتی و افزایش ضایعات و دور ریز نان سنتی هم می‌شود مشاهده کرد.

مریم یوشی زاده - خبرنگار جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مهسا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۳
آیا تو بلاد كفر هم اینكارارو میكنن؟
جام جم چی بخوریم؟؟؟؟؟؟؟پولم نداریم مهاجرت كنیم

۰
۰
1
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۳
خدا از سر هیچكدومشون نگذره اگه از این جوهر قند استفاده كنند و به مردم بدن.مردم كم برای خودشون دارن كه اینام اضافه میشه؟؟ !!؟؟
۰
۰
مریم
Austria
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۳
واقعا وحشتناكه دولت باید با متخلفین مثل قاچاقچی ها برخورد كنه و نظارت بیشتر و دقیق تری داشته باشه خیلی ممنون از شما هر چند كه حقیقت تلخی است ولی با این حال مردم را در جریان میگذارید
۰
۰
هم وطن
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۳
اینا خواسته خود دولته شاید می خوان مردم بمیرن اینا واسه مردمان عزیز این مملكت هیچ ارزشی قائل نیستن
۰
۰
نون خور
Denmark
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۳
كی نظارت كنه بهداشت؟؟؟؟ اونقدر خودشون بی بهداشتن كه حاله ادم بد میش،.
ضمنان فقط نونوا مقصر نیست
۰
۰
ایران
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۳
تو هر چهارراهی 2 نفر رو اعدام كنید بقیه حساب كار دستشون میاد.

هركی مسئول مستقیم و غیرمستقیم هست باید تقاص پس بده
۰
۰
عصبانی
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۴
اخه نمیترسین از خدا بچه ها ازین نون میخورن خودتون بچه ندارین اخه ... امیدوارم مسیولین اشد مجازات رو براشون در نطر بگیرن
۰
۰
ریما
Netherlands
۰۷:۰۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۴
ممنون از راهنماهیتون
....
درآینده ملتی منگول گشنه نشیم خیلیه!
۰
۰
عبی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۴
این خبرا برای مسولین عادی شده چون مردم از مسئولین در مو د ماجرای برنج الوده به ارسنیك ٬شیر الوده به
پالم و وایتكس سوالی نكردن پس مسولین كاری به این كارا ندارند و تازه واردات مواد غذایی الوده و داروهای تقلبی توسط برخی مسولین انجام میشه.
۰
۰
علی
-
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۸
چرا فكر میكنید كه نانوا ازان برای چی استفاده میكنه قبلاخودكارخانه آرد استفاده میكرد الان نانوا چون نان بدون جوهرقند بشدت سفت و مانند كش میشود و در نان هایی مثل لواش اصلا امكان درست كردن نیس چون از دستگاهی بنام قلتك بیرون نمی آید و همچنین ازتنور بیرون نمی آید ومیچسپد وقتی كه آرد سست باشد هیچ نانوایی ازان استفاده نمی كند چون اون موقعه هم خمیر وا میرود و امكان درست كردن نان نیس پس هرچیزی باید ازریشه درست بشه من میتوانم به جرئت بگویم در تمام نانوایی ها مثل لواش تافتون صددرصد استفاده میشود ودقیقا این كار ازسال ۸۷شروع شده وتا الان هم تقریبا همه روزه استفاده شده با تشكر .
۰
۰

یادداشت

بیشتر
خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

این روزها با شیب کمی شاهد افزایش ابتلا، مراجعه به بیمارستان‌ها و نیز مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا در بازه سنی ۵ تا ۱۷سال هستیم. افزایش ابتلا و بستری در بیمارستان‌ها و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا می‌تواند به‌خاطر ویروس جهش‌یافته انگلیسی در کشور باشد.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش