jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۳۶۳۴۰   ۱۸ آبان ۱۳۹۳  |  ۱۴:۰۵

مطالعات محققان آمریکایی نشان می‌دهد که دود سیگار افراد سیگاری علاوه بر اینکه برای اطرافیانشان مضر است باعث چاق شدن آنها نیز می‌شود و به آنها توصیه کردند تا حد ممکن از افراد سیگاری فاصله بگیرند.

اطرافیان سیگاری‌ها، چاق می‌شوند

سیگار دارای مضرات بسیاری است و تاکنون به کرات از آن سخن گفته شده است اما سیگار بیش از اینکه برای افراد سیگاری مضر باشد برای اشخاصی که در اطراف سیگاری ها حضور دارند، مضر است.

«دومین سیگاری»، اصطلاحی است که به افرادی اطلاق می شود که در معرض دود سیگار قرار داشته و از دود آن استشمام می کنند.

محققان در سال های اخیر تحقیقات خود را معطوف به اشخاصی کرده اند که در معرض سیگار هستند زیرا آنها بیش از افراد سیگاری در خطر هستند.

محققان دانشگاه «بریگم یانگ» در ایالات متحده آمریکا تحقیقات جدیدی را بر روی موش های آزمایشگاهی آغاز کرده و آنها را در معرض دود سیگار قرار داده اند تا با توجه به دود سیگار به مکانیسم بدنی و همچنین سوخت و ساز بدن موش ها پی ببرند تا با کمک مکانیسم بدن موش ها بتوانند به مکانیسم بدن انسان هایی که در معرض دود سیگار قرار می گیرند، ساده تر پی ببرند.

«بیکمن»، استاد بیولوژیست این دانشگاه گفت:«آزمایشات نشان داد این جوندگان کوچک زمانی که در معرض دود سیگار قرار می گیرند، بدنشان با تغییر و تحولات جالب توجهی مواجه می شود. این تغییرات در سلول ها صورت گرفته و مقاومت بدن به انسولین را افزایش می دهد.متاسفانه مقاومت به انسولین باعث تولید دوباره انسولین می شود. ترشح، تولید و ساخت پی در پی انسولین باعث چاقی و افزایش وزن می شود».

محققان موفق به توقف تولید انسولین در موش های آزمایشگاهی شدند اما آنها به درستی نمی دانند آیا می توانند از همین راه حل برای جلوگیری از افزایش وزن افراد سیگاری بهره ببرند یا خیر؟

آماری شگفت انگیز

سازمان بهداشت جهانی از گزارشات و آمارهای نگران کننده ای در این رابطه پرده برداشته است. دود سیگار سالانه بیش از 600 هزار نفر در سراسر دنیا را به کام مرگ می کشاند که آماری قابل تامل است.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها