jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۶۷۰۲۶ ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۲:۱۰

یک مطالعه که به تازگی انجام شده است نشان می دهد افرادی که دست کم روزی یک فنجان یا بیشتر قهوه مصرف می کنند طی چهار سال خطر ابتلا به «دیابت نوع دو» در آنها حدود 11 درصد کاهش می یابد.

قهوه، خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد

«شیلپا بوپاتیراجود» محقق دانشکده بهداشت عمومی هاروارد در انگلیس گفت: در این مطالعه محققان اطلاعات 48 هزار زن را در مورد مصرف قهوه کافئین دار و بدون کافئین و نیز چای کافئین دار در فاصله زمانی میان سال های 1986 تا 2006 تجزیه و تحلیل کردند.

همچنین محققان اطلاعات مشابهی را بر روی 47 هزار و 510 زن در فاصله زمانی میان سال های 1991 تا 2007 و 27 هزار و 759 مرد در فاصله زمانی سال های 1986 تا 2006 تجزیه و تحلیل کردند.

در طول مدت این مطالعات هفت هزار و 269 نفر از این افراد به «دیابت نوع دو» مبتلا شدند.

این مطالعه که در مجله «European Association for the Study of Diabetes» منتشر شد نشان می دهد افرادی که میزان مصرف قهوه کافئین دار خود را افزایش می دادند و روزی یک فنجان یا بیشتر قهوه مصرف می کردند خطر ابتلا به «دیابت نوع دو» در آنها در طول یک دوره چهار ساله 11 درصد کمتر از افرادی بود که تغییری در میزان مصرف قهوه خود، ایجاد نمی کردند.

این مطالعه همچنین نشان داد افرادی که میزان مصرف قهوه خود را به روزی یک فنجان هشت اونسی (حدود 200 میلی لیتر) کاهش دادند خطر ابتلا به «دیابت نوع دو» در آنها 17 درصد افزایش یافت.

این مطالعه همچنین نشان داد که تغییر در میزان مصرف قهوه بدون کافئین و چای بدون کافئین ارتباطی با تغییراتی در میزان خطر ابتلا به «دیابت نوع دو» ندارد.

محققان می گویند: نتایج این مطالعه تاییدی است بر نتایج مطالعات قبلی که نشان می دهند مصرف بیشتر قهوه با کاهش خطر ابتلا به «دیابت نوع دو» ارتباط دارد.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر