jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۳۳۰۳۳   ۱۲ مهر ۱۳۹۰  |  ۰۰:۱۱

حمید نعمت‌الله آدم خاطره‌بازی است، این را از آثاری که تاکنون ساخته می‌توان فهمید. او برای نوشتن فیلمنامه‌هایش به زندگی خود رجوع می‌کند. به گذشته‌اش که از آن خاطرات زیادی دارد. از کودکی گرفته تا نوجوانی و جوانی. او برای نوشتن دیالوگ‌های کارهایش باز هم از خاطرات خودش استفاده می‌کند. او برای شخصیت‌هایش دیالوگ‌هایی می‌نویسد که آنها را از اطرافیانش در جایی و در مکانی شنیده و در زمان نوشتن فیلمنامه‌هایش این دیالوگ‌ها به ذهنش می‌رسند و او آنها را در دهان شخصیت‌هایش می‌گذارد.

برای همین هم هست که آدم‌های آثار نعمت‌الله باورپذیرند و انگار در همین حوالی زندگی می‌کنند. نعمت‌الله راه خاطره‌بازی را خوب بلد است. او حس واقعی خود از آن خاطره را به بیننده منتقل می‌کند و در بین همنسلان خود یا نسل‌های قبل‌تر از خود طرفدار پیدا می‌کند. او خاطره‌باز خوبی است چون بیننده آثار خود را به دوران دوست‌داشتنی می‌برد؛ دورانی که شاید سخت باشند، اما فراموش نمی‌شوند. سریال «وضعیت سفید» که در حال پخش از شبکه 3 سیماست، به دلیل سریال بودنش فضای بیشتری به نعمت‌الله داده تا او تابلویی زیبا از گذشته‌ چند نسل را به تصویر بکشد. نسل دیروز و نسل پیش از دیروز. کودکان دهه 60 و سال‌های جنگ حالا بزرگ شده‌اند. آنها دوره‌ای را تجربه کرده‌اند که کودکان امروز آنها را فقط یک رویا یا یک فیلم می‌پندارند، اما آن دوره واقعیت داشته ‌است. در دهه 60 در سر هر کوی و برزن جعبه‌ای کوچک به نام فوتبال‌دستی وجود داشت که مردم را سرگرم می‌کرد. البته فوتبال‌دستی هرگز نمی‌توانست جای جعبه جادو را بگیرد که سریال‌های «سربداران» را نشان می‌داد و پر بود از کارتون‌هایی که در بیشتر آنها بچه‌ها به دنبال مادرشان می‌گشتند....

حالا در هیچ خانه شهری و روستایی چراغ «پیرموس» وجود ندارد. چراغی نفتی که به سختی روشن می‌شد و زمانی هم که روشن می‌شد، مانند اجاق گازهای امروزی کار می‌کرد و وای از روزی که سوزن مخصوص این چراغ عجیب گم می‌شد. دیگر هر چقدر تلمبه می‌زدی، روشن نمی‌شد که نمی‌شد... شاید باور همه اینها برایتان دشوار باشد، اما اگر می‌خواهید راحت‌تر همه این‌ها و بیشتر از اینها را قبول کنید فقط تیتراژ اول سریال وضعیت سفید را ببینید. حمید نعمت‌الله آدم خاطره‌بازی است که کارش را خوب بلد است. او با ساخت سریال وضعیت سفید، دهه 60 را با همه خاطراتش ثبت تصویری کرد.

طاهره آشیانی‌ / گروه رادیو و تلویزیون

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر