jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۲۸۸۰۵   ۲۱ شهريور ۱۳۸۲  |  ۱۴:۴۹

جام جم آنلاین - بوتان ، جایی که مدارس آنجا دهها سال است به زبان انگلیسی تدریس می کنند ، در پی یافتن هویت اصلی و زبان بومی خویش می باشد.

مقامات بوتان درپی جایگزینی زبان مناسب بومی این کشور به جای زبان انگلیسی هستند تا بتوانند از نفوذ این زبان بر فرهنگ و سنن کشور خود جلوگیری کنند.
آنها گفته اند اگر چه این کار خیلی دیر اتخاذ شده اما هنوز هم برای مبارزه فرهنگی دیر نشده است .
کوانزل ، سایت و تنها روزنامه دولتی بوتان گزارش داده است که کارشناسان Dzongha ، زبان ملی بوتان که بسیار به زبان تبتی نزدیک است در حال مطالعه و تحقیق روی این زبان هستند تا آن را به نحو شایسته ای جایگزین واژه های زبان انگلیسی کنند.
در مرحله اول عمده تلاش این کارشناسان یافتن واژه های بومی برای جایگزینی واژه های فنی انگلیسی است .
این کارشناسان معتقدند که اگر در برابر هر واژه جدید انگلیسی تسلیم شده و معادلی برای آن نیابند ، زبان این کشور ، Dzongha بسیار تحت تاثیر قرار گرفته و ممکن است از بین برود.
این کمیته که شامل زبانشناسان بزرگ بوتانی است به عنوان مثال برای واژه «کامپیوتر» که واژه ای انگلیسی است واژه بومی «Logrig» را انتخاب کرده است که در زبان Dzongha به معنی «ماشین هوشمندی که به وسیله برق کار می کند» می باشد.
تلاش برای پالایش زبان بوتانی البته مورد انتقاد برخی از روشنفکران این کشور واقع شده است .
این افراد به این مساله اعتقاد ندارند که دیر یا زود زبان انگلیسی زبان بومی این کشور را نابود خواهد کرد.
آنها استفاده از کلمات انگلیسی را راحت تر از واژه هایی می دانند که به عنوان معادل از سوی کمیته مذکور معرفی شده اند.
به طور مثال این افراد می گویند استفاده از واژه «کامپیوتر» به مراتب برای بوتانی ها راحت تر از اصطلاح «Logrig» می باشد و همین عامل برای این که واژه معرفی شده مستدل نشود کافی است .
این افراد معتقدند که انسانها در انتخاب واژه ها به راحتی بیان ، اهمیت زیادتری می دهند تا موضوعات دیگر.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

محیط‌بانان آسان می‌میرند، جنگلبانان آسان پر می‌کشند؛ هیچ‌کس هوای مردان طبیعت را ندارد، این زخمی است کهنه که شهادت بیش از ۱۶۰محیط‌ بان و جنگلبان در ۴۰سال گذشته آن را تایید می‌کند؛ زخمی که دوشنبه گذشته با شهادت دو محیط‌بان در زنجان دوباره سر باز کرد، زخمی که اگر ریشه‌های آن را جست‌وجو کنیم به کمبود نیرو، تجهیزات، آموزش، بی‌توجهی به استفاده از فناوری و ظرفیت جوامع محلی و سیاست‌های اشتباه خواهیم رسید.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر