jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۳۴۳۶۶۸   ۰۱ آبان ۱۴۰۰  |  ۱۰:۰۴

معاون اول رئیس‌جمهوری سابق افغانستان:

افغانستان دو ماه پیش توسط پاکستان تصرف شد

معاون اول اشرف غنی رئیس‌جمهوری سابق افغانستان، پس از نزدیک به دو ماه غیبت، در یک رشته توییت مدعی شده است که پاکستان افغانستان را به تصرف خود درآورده است.

به گزارش جام جم آنلاین، امرالله صالح در توییتر خود نوشته است: پیامد دو ماه اشغال افغانستان توسط پاکستان، باعث شده تا تولید ناخالص ملی ۳۰ درصد کاهش پیدا کند، سطح فقر به ۹۰ درصد برسد. زنان به نام دین در خانه‌ها حبس شوند، خدمات اجتماعی کاملا متوقف شود، فعالیت‌های رسانه‌ها، مطبوعات و آزادی بیان ممنوع شود . طبقه متوسط شهری از بین برود و بانک‌ها بسته شود.

او همچنین در توییترش نوشته است: مرکز دیپلماسی افغانستان به دوحه انتقال پیدا کرده است و تصمیم‌گیری‌ها در مورد افغانستان توسط خارجی‌ها در مرکز فرماندهی ارتش پاکستان در راولپندی صورت می‌گیرد.

به نوشته او، «نهادهای غیر حکومتی نسبت به رژیم قدرت بیشتری دارند، برای کاهش شکایت‌ها صرف هفته ۱۴ کامیون گندم از مرز تجارتی تورخم وارد افغانستان می‌شود و شبکه حقانی تعداد زیادی تروریست را در دفترش آموزش داده است.»

او در آخرین توییتش نوشته است: «افغانستان بزرگ‌تر از آن است که توسط پاکستان بلعیده شود. زمان همه چیز را مشخص خواهد ساخت. مقاومت تنها گزینه برای حفظ کرامت و ختم تصرف افغانستان است.

او نوشته است: «به یاد داشته باشید که افغانستان یک بار دیگر مانند ققنوس قیام خواهد کرد.»

صدها کاربر توییتر این توییت‌ها را باز نشر کرده اند، اما اغلب کاربران، با دید انتقادی نسبت به توییت‌های معاون اول رئیس‌جمهوری گذشته افغانستان واکنش نشان داده‌اند .

بیشتر کاربران شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند: «آنچه امروز در افغانستان شکل گرفته، نتیجه سیاست‌ها و حکومت‌داری غلط شماها است.

آنها امرالله صالح را به پیروی از یک چهره فاشیست و تک‌رو متهم کرده‌اند و نوشته‌اند که اشرف غنی توانست با استفاده از چهره هایی مانند امرالله صالح، شکاف های بزرگی را در میان جریان‌های سیاسی بیرون از دولت و همچنین اقوام مختلف افغانستان ایجاد کند.

با این حال، تعدادی از کاربران همچنان او را به خاطر رویکرد تندش در قبال پاکستان ستایش کرده‌اند.

برخی از آنها با بازنشر توییت‌های صالح نوشته‌اند که «هرچند رفتنت در کنار غنی بزرگ‌ترین باخت سیاسی‌ تو است، اما به دلیل مخالفت استوارت در مقابل طالبان و پاکستان، در خور تشویق و حمایت می‌باشی.»

امرالله صالح در آستانه سقوط کابل به دست طالبان گفته بود که نه تسلیم طالبان می‌شود و نه از افغانستان خارج خواهد شد.

پس از سقوط دولت اشرف غنی، او به پنجشیر و از آنجا به تاجیکستان رفت. پس از رسیدن صالح به تاجیکستان، دیگر خبری از وی نبود.

منبع: ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ماجرای اروپای آشفته

ماجرای اروپای آشفته

آنگلا مرکل، صدراعظم سرزمین ژرمن‌ ها رسما از معادلات سیاسی و اجرایی کشورش کنار رفت تا اولاف شولتس و سوسیال‌ دموکرات‌ ها پس از ۱۶سال رسما در راس هرم قدرت در برلین قرار گیرند.

روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها