jamejamnashriyat
نشریات قفسه کد خبر: ۱۲۴۰۴۸۸ ۱۲ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۸:۰۰

معلولیت محدودیت نیست؛ این جمله را بارها و بارها شنیده‌ایم و تکرار کرده‌ایم، ولی از قدیم گفته‌اند «قبل از این‌که درباره راه رفتن دیگران قضاوت کنید کمی با کفش‌های آنها راه برو.» به‌همین دلیل راحت است تکرار کردن برخی جملات ولی تا خودمان آن را نچشیده باشیم، نمی‌توانیم قضاوت دقیقی داشته باشیم! رمان «راهنمای مردن با گیاهان دارویی» یکی از آثاری است که این تجربه را با خواننده در میان می‌گذارد و او را در موقعیت یک فرد دارای ناتوانی جسمی قرار می‌دهد.

رمانی که با اقبال بسیاری روبه‌رو شد و توانست توجه مخاطبان زیادی را به سمت این کتاب جلب کند هرچند موافقان و مخالفان بسیاری دارد. روایتی خلاقانه از یک دختر نابینا که جهان را از پس روایت مادرش شناخته و تمام دریافت‌هایش براساس حواس دیگرش است. او جهان را بو می‌کند، مزه می‌‌کند، می‌شنود، ولی نمی‌بیند. در این کتاب با طعم رنگ‌ها روبه‌رو می‌شویم. او خون را - که می‌داند قرمز است - شور می‌داند برای همین قرمزی برایش شور است.
عطیه عطارزاده، نویسنده این رمان تحسین‌شده تلاش کرده از پس پرده تاریک یک نابینا، جهان را به خواننده نشان دهد و جهانی که اصلا قابل تجربه نیست. رمانی که پر است از جزئیات و خواننده در مواجهه با آن با ریزجزئیاتی روبه‌رو می‌شود که نشان می‌دهد نویسنده در پرداخت داستانش از هر فرصتی برای قصه گفتن و شخصیت ساختن استفاده کرده است.
نویسنده در این کتاب قصه یک اتفاق را روایت کرده، اتفاقی که دیر شروع می‌شود، ولی سرعت تغییرات آن به قدری سریع است که به محض شروع، خواننده را با خود می‌برد. این روایت توسط عطارزاده به گمان برخی دیر شروع می‌شود ولی در ادامه غافلگیری بزرگی را با خود دارد که هر خواننده‌ای را مبهوت خود می‌کند.
شخصیت داستان، جهان را از پس روایتی که مادرش برایش بازگو کرده می‌شناسد و او از جایی متوجه می‌شود جهان آن چیزی نیست که مادرش برایش نقل می‌کند و چیزهای دیگری هم در این دنیا هست که قابل اعتنا و توجه است. چیزهایی که گاهی می‌تواند مسیر زندگی را تغییر دهد. چیزهایی که گاهی دل را گرم می‌کند و گاهی می‌تواند موتوری باشد برای سرعت گرفتن حرکت‌های زندگی! خواننده در این داستان، زندگی را از زاویه‌ای تازه تجربه می‌کند. زاویه‌ای که شاید فرصت تجربه کردنش هیچ‌گاه فراهم نشود و بتواند تجربه تازه‌ای در زیست را از سر بگذراند.
خواننده در «راهنمای مردن با گیاهان دارویی» پای حرف‌های یک نابینا می‌نشیند و به جهان او سرک می‌کشد.

سیف‌ا... نجاریان

روزنامه‌نگار

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر