jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۰۸۲۱۴ ۰۴ خرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

به اواخر ماه مبارک رمضان نزدیک می شویم و مصرف اقلام سفره های افطار و سحر به واپسین روزهای خود نزدیک می شود. اقلام غذایی و نیز مراحل تولید و عرضه غذا در ماه مبارک رمضان تفاوت‌هایی با سایر ایام سال دارد و لذا مقتضی است به نکات بهداشتی برای تامین سلامت غذای روزه‌داران دقت کرد.

اگر مقداری از برنج پخته شده برای وعده افطار یا شام باقی بماند و بنا باشد باقیمانده برنج در وعده سحر به مصرف برسد باید برنج باقیمانده داخل دیگ حداکثر دو ساعت پس از خنک شدن به یخچال منتقل شود. زیرا اگر برنج پخته شده در دمای محیط آشپزخانه قرار بگیرد خطر مسمومیت غذایی را به دنبال دارد.
چنانچه شیر مصرفی در وعده افطار از انواع سنتی و فله‌ای است، حتما باید قبل از مصرف به مدت پنج دقیقه جوشانده شود، زیرا صرف گرم کردن مختصر شیر، آن را ایمن نکرده و خطر ابتلا به بیماری تب مالت را در پی دارد.
سبزی خوردن از اقلام پرمصرف در سفره افطار است. باید توجه داشت که برخی از آلودگی‌های انگلی در کشور ما بومی بوده و شیوع نسبتا زیادی دارد. لذا ضروری است در منزل مراحل کامل شست‌وشوی سبزیجات شامل آبکشی اولیه، انگل‌زدایی، ضدعفونی کردن با ترکیبات کلردار مجاز و آبکشی نهایی به‌طور کامل انجام شود. خرید سبزیجات از پیش شسته شده در بازار به دو دلیل توصیه نمی‌شود؛ اول آن‌که شست‌وشوی قبلی سبزیجات موجب افزایش رطوبت شده و پلاسیدگی سبزی را تسریع می‌کند. ثانیا سبزیجات عرضه شده در بازار از نظر رعایت دقیق مراحل شست‌وشوی صحیح قابل اطمینان نیستند.
آش باید از مغازه‌های مجاز و مستقر تهیه شود و توصیه شده که از خرید آش از مراکز سیار در حاشیه خیابان اجتناب شود. اگر برای تهیه آش رشته در منزل از کشک‌های محلی و سنتی استفاده می‌شود، حتما باید کشک محلی را قبل از مصرف چند دقیقه جوشاند تا کاملا بهداشتی شود.
در دهه اخیر، محققان به مضرات بهداشتی استفاده از ظروف پلاستیکی برای نگهداری غذای گرم پی برده‌اند.
مجاورت ظروف پلاستیکی با غذای گرم ممکن است باعث ورود ترکیبات شیمیایی جدار ظروف پلاستیکی به داخل غذا شود که این ترکیبات شیمیایی خطر ناباروری و سرطان را به دنبال دارد. استفاده از ظروف یک بار مصرف با پایه گیاهی برای نگهداری مواد غذایی گرم مناسب است.

دکتر بهادر حاجی‌محمدی

بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر