از روایت شهدا تا بازنمایی تاریخ

گزینه‌های حضور در هفدهمین جشنواره سینماحقیقت

از روایت شهدا تا بازنمایی تاریخ

۰۱ آذر ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۸

اواخر همین ماه آذر، هفدهمین جشنواره سینماحقیقت به عنوان مهم‌ترین رویداد سینمای مستند ایران به دبیری محمد حمیدی‌مقدم آغاز به کار می‌کند. با این امیدواری که آثار منتخب و شایسته‌ای به بخش رقابتی و بخش‌های دیگر این جشنواره راه یابند، از حالا بیشتر دلخوش به پایبندی فیلمهای این دوره به فراخوان و موضوعاتی چون بازنمایی تاریخ و فرهنگ جامعه ایرانی اسلامی و ارائه تصویری واقعی از اوضاع زندگی فردی و اجتماعی بشر امروز هستیم.

جای خالی کارگزار ادبی در سینمای ایران

گفت‌وگوی «جام‌جم» با محمد شهبا، درباره موانع اقتباس سینمایی

جای خالی کارگزار ادبی در سینمای ایران

۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۰

محمد شهبا، کارشناس سینما از دانشگاه هنر، کارشناس ارشد پژوهش هنر از دانشگاه تهران و دکترای سینما (روایت‌شناسی فیلم) از دانشگاه ایست انگلیا در انگلستان است. شهبا تاکنون ده‌ها مقاله، ترجمه و تألیف در نشریات سینمایی داخلی و خارجی چاپ کرده است. او ۶۰ کتاب در زمینه سینما، تلویزیون، ادبیات و تئاتر ترجمه و تألیف کرده است. وی همچنین آثاری را ترجمه و تألیف کرده که شایسته دریافت جایزه شده‌اند.

قهر سینما با کودکان

قهر سینما با کودکان

۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۵

سینمای ایران با کودکان و نوجوانان قهر است، این را حتی بدون توجه به حجم بالای آمارها و داده‌های موجود اثبات کننده این گزاره با چشم چشم کردن به محیط پیرامون و یادآوری سینمای کودک هم می‌توان متوجه شد.

حمایت از آثار نمایشی با موضوع غزه

حمایت از آثار نمایشی با موضوع غزه

۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۲

تئاتر به‌دلیل توانایی‌های منحصر به‌فردی همچون ارتباط تنگاتنگ با فرد، تمرکز بر تخیلات و ضریب نفوذ بسیار در افکار و احساسات از برجسته‌ترین مجرا‌های انتقال، احیا، تقویت، تغییر، ویرایش و حتی آفرینش ارزش‌ها محسوب می‌شود. این توانمندی ویژه باعث شده، ملت‌ها همواره در مسیر الگوپذیری از آن به‌عنوان یک بازوی توانمند بهره بگیرند، موضوعی که به‌نظر می‌رسد هنوز در کشور ما آن‌گونه که باید و شاید به‌آن توجه نمی‌شود.

عقاب‌های سینمای ایران

با قیمت بلیت امروز، عقاب‌ها بیش از ۶۱۰میلیارد تومان فروش کرده است

عقاب‌های سینمای ایران

۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۰

«سینمای ایران در هفته‌ای که گذشت پرمخاطب‌ترین و پرفروش‌ترین روزهای خود را گذراند»، «رشد ۱۶درصدی مخاطبان سینما نسبت به هفته قبل»، «رکورد فروش و مخاطب روزانه سینمای ایران شکسته شد»، «عبور تعداد مخاطبان فسیل از مطرب»، «مطرب با عبور از هزارپا، پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران شد»، «فیلم انفرادی مسعود اطیابی باز هم رکورد زد»، «دینامیت» رکورد فروش سینما را شکست» و... اینها فقط چند تا از تیترهای چند ماه و چند سال اخیر نشریات و خبرگزاری‌ها درباره رکوردشکنی‌های پیاپی در گیشه است که به‌ویژه در این چند سال اخیر و باتوجه به افزایش قیمت بلیت سینما شدت هم گرفته اما اگر بخواهیم دقیق، منصفانه و در یک سیر تاریخی به ماجرا نگاه کنیم و تورم و افزایش قیمت بلیت را درنظر بگیریم، قطعا این آمار پرفروش‌ترین‌ها، دستخوش تغییرات اساسی خواهد شد.

ما، غزه و حالا سینما

حالا نوبت کدام جهاد است 

ما، غزه و حالا سینما

۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۰۵:۳۰

درد و خشنودی! این همان حس عجیبی است که در این فاجعه بزرگ از درندگی و کینه‌جوی انسان مستکبر و متفرعن و دوزخی و کشتارگر کودکان و مادران و زنان و بی‌گناهان در غزه از یکسو در دل سنگینی می‌کند و از سوی دیگر خلاف ظاهر شر و شکست‌گونه، در باطن این ذبح دردناک، فوران خیر و پیروزی و عزت اعظم است.

ژاپن در برابر کمپانی‌های حامی اسرائیل

ژاپن در برابر کمپانی‌های حامی اسرائیل

۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۴

تحلیلگران سینمایی این روزها صحبت از موفقیت کلان انیمیشن‌های ژاپنی در سطح جهانی و رقابت سخت آن با تولیدات کمپانی والت دیزنی یکی از حامیان جدی رژیم‌صهیونیستی می‌کنند. این تحلیل‌ها حرف از آن می‌زند که انیمیشن‌های پرسروصدای والت دیزنی در مقابل جذابیت و توانایی‌های روزافزون کارتون‌های ژاپنی، دارند رنگ می‌بازند و میدان را به حریف قدرتمند خود واگذار می‌کنند.

قصد فیلمساز شدن ندارم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با هوشنگ گلمکانی، نویسنده و کارگردان فیلم «آهو»

قصد فیلمساز شدن ندارم

۲۵ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۵

گفت‌وگو با هوشنگ گلمکانی یکی از سخت‌ترین مصاحبه‌های من بود و درباره انجام آن تردید داشتم. فارغ از هیمنه هوشنگی با آن هیکل تنومند، سر تراشیده، حجم سبیل و تُن صدای پرطنین و مهم‌تر از همه عقبه سال‌ها فعالیت در عرصه نقد فیلم و ژورنالیسم سینمایی و حضور مسلط به عنوان مصاحبه‌کننده که حتی از کهنه‌کارهای این حرفه هم حریف و هماورد می‌طلبد، شاگردیِ غیرمستقیم این چهره هم کار را برایم سخت‌تر می‌کرد. چرا که سال‌ها خواننده مطالب او به عنوان سردبیر ماهنامه «فیلم» و دیگر منتقدان و نویسندگان بزرگ این نشریه سینمایی بودم و در این دو سال اخیر هم باوجود همکاری در ماهنامه «فیلم امروز» کماکان این تعلم سینمایی از جانب من ادامه دارد.

زرین‌دست، گلادیاتور سینماست

گفت‌وگو با سپیده آرمان، بازیگر فیلم «آهو»

زرین‌دست، گلادیاتور سینماست

۲۵ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۵

شاید معاشرت مدام منتقد و روزنامه‌نگار سینمایی با فیلم‌ها و نوشتن درباره آنها، گره‌ای خودبسنده با زلف سینما باشد و این گروه را از فعالیت حرفه‌ای به‌عنوان سینماگر بی‌نیاز کند. با این حال گاهی این مواجهه مدام، کنجکاوی و شوروشوقی هم برای قدم گذاشتن در مسیر فیلمسازی و کار سینما ایجاد می‌کند.

ببینید | درخشش تمام عیار

ببینید | درخشش تمام عیار

۲۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۹

همیشه اونی بازنده است که حرف اول رو می‌زنه! .

قبلی۴بعدی