مرد غارنشین شهرستان فومن معروف به عزیز جنگلی پس از 55 سال زندگی در غار سرشماری شد. این مرد در این سال‌ها به تنهایی در غار زندگی می‌کرد و در حالی که اهالی روستای «سه سار » برای او کلبه‌ای در جنگل ساخته‌اند، حاضر به زندگی در این کلبه نیست. پس از 55 سال زندگی در غار، ماموران اداره آمار، او را در غار پیدا کرده و مرد جنگلی نیز سرشماری شد.
کد خبر: ۹۶۶۱۱۲
55 سال غارنشینی به خاطر عشق نگار +عکس

عزیز 75 ساله به خاطر شکست در عشق، سر به کوه گذاشت و دیگر به روستا بازنگشت. مرد غارنشین درباره داستان زندگی‌اش می‌گوید: هفت ساله بودم که مادرم فوت کرد. چهار سال بعد هم پدرم فوت کرد و مکتب را رها کردم و مشغول کار شدم تا این‌که شکست عشق مرا غار‌نشین کرد.

درباره دلیل شکست عشق او دو روایت وجود دارد؛ خود عزیز می‌گوید: 20 ساله بودم که عاشق دختری به نام نگار شدم. هر روز در مسیر او می‌نشستم. نگار بسیار زیبا بود و هر کسی او را می‌دید عاشقش می‌شد. من اگر یک روز نگار را نمی‌دیدم دیوانه می‌شدم. او هر روز با اسبش به کنار چشمه می‌آمد به همین خاطر من هم در کنار چشمه منتظرش می‌ماندم. یک‌بار به خواستگاری نگار رفتم، اما چون پدر و مادر نداشتم، او را به من ندادند. نگار یک روز از روی اسب افتاد و مرد. بعد از مرگ «نگار» زندگی در روستا برایم خیلی سخت بود؛ به همین خاطر بی‌هدف به طرف جنگل رفتم. پس از چند روز سرگردانی غار کوچکی را پیدا کرده و تصمیم گرفتم در آنجا زندگی کنم.

اما اهالی داستان دیگری را تعریف می‌کنند و معتقدند، پدر نگار کدخدای روستا بوده و نمی خواسته دخترش را به عزیز بدهد، به همین خاطر او را به عقد مرد دیگری درآورده و به دروغ به عزیز گفته که دخترش فوت کرده است.

عزیز سواد خواندن و نوشتن دارد و تا کلاس پنجم درس خوانده است. حافظه‌ای قوی دارد و گاهی برای نگار شعر می‌نویسد. «نگار نازنینم مست و طناز/ به سوی من بیا باز» این بیتی است که در وصف نگار سروده و آن را زمزمه می کند.

او به زندگی در غار عادت کرده و علاقه به بازگشت به روستا ندارد. پیرمرد از ماشین و موتور می‌ترسد و با دیدن آنها به سمت جنگل فرار می کند. روستائیان می‌گویند یک بار با موتور در جاده جنگلی تصادف کرده و این حادثه باعث وحشت او از ماشین و موتور شده است.

عزیز درباره غذای خود می‌گوید: «از غذای گرم بدم می‌آید و میوه درختان و ماست می‌خورم. عاشق نوشابه هستم و مردم روستا به من نوشابه و ماست می‌دهند. به این زندگی عادت کرده‌ام و نمی‌خواهم دیگر به روستا برگردم. روزها در جنگل می‌گردم و ظهرها مقابل غار زیر آفتاب می‌خوابم. با حیوانات جنگل دوست هستم و از آنها نمی‌ترسم. اهالی روستا به من لباس داده‌اند تا سرما نخورم.»

عزیز 20 سال قبل تصادف کرد و اهالی وقتی وضعیتش را دیدند او را به درمانگاه بردند که در آنجا پرستاران وی را حمام کردند. بعد از آن دیگر به حمام نرفت. مرد جنگلی درباره شستن خود اظهار کرد: گاهی در رودخانه خودم را می‌شورم. اما چون همیشه زیر آفتاب هستم بیمار و کثیف نمی‌شوم.

طی سال‌های اخیر مسئولان شهر فومن و اهالی به او کمک کرده و مراقبش هستند، اما عزیز غده‌ای بزرگ در گردنش دارد که سال‌هاست این مهمان ناخوانده را تحمل می‌کند. تنها آرزوی او داشتن یک تفنگ سر‌پر است و می‌گوید: اگر تفنگ سر‌پر داشته باشم، با آن به کسی شلیک نمی‌کنم.

دو انگشت او قطع شده است. خودش می‌گوید، با تبر قصد قطع کردن شاخه‌ای را داشته که به اشتباه دو انگشتش را قطع کرده است.

حال با گذشت 55 سال غارنشینی عزیز، مشخصات او در سرشماری امسال ثبت شد و می‌تواند برای گرفتن شناسنامه و کارت ملی اقدام کند.

محمد غمخوار - دبیر گروه حوادث جام جم

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲۴
peyman
-
۰۸:۱۶ - ۱۸ آبان ۱۳۹۵
۰
۱
به نظر شما كارت ملی به چه درد یك انسان غار نشین می خوره ؟؟؟؟؟؟؟؟
alireza
-
۱۰:۱۳ - ۱۸ آبان ۱۳۹۵
یكی از مشكلات دیگه كشور هم حل شد................
امیر
-
۱۱:۰۰ - ۱۸ آبان ۱۳۹۵
ایران یكی از برترین كشورها از لحاظ اطلاعات آماری است. از همین رو برای دادن یارانه و ... ، اطلاعات خوبی در دست مركز آمار است. در ایران، توزیع متناسب امكانات و تسهیلات بسته به اطلاعات فردی هم بسیار عالی است. تمامی تلاش ها برای این است كه اطلاعات دقیقی از افراد وجود داشته باشد تا تسهیم بیت المال و خدمات بیمه ای به بهترین شكل انجام گیرد و خدای نكرده كسی از گرفتن بیت المال محروم نگردد. حال شما قضاوت كنید اگه این وسواس در سرشماری وجود نداشته باشد آیا می توان پول و منابع را عادلانه تقسیم بین ملت تقسیم كرد. :)
همه چیز دان
-
۱۲:۲۲ - ۱۸ آبان ۱۳۹۵
یارانه بگیره
بهروز
-
۰۸:۴۷ - ۱۸ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
اگه كارت ملی بگیره رایانه هم به ایشان حتما تعلق خواهد گرفت، البته اگه بابت كلبه ای كه برایش ساخته اند و خالی نگه داشته مشمول مالیات نشه !
كارمند مفلس
-
۰۸:۵۵ - ۱۸ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
بنده خدا اینهمه سال كارت ملی نداشته و یارانه نگرفته. اگر دارای كارت ملی شود با مبلغ یارانه اش چه كارها كه نمیتواند بكند. چون هزینه آب و برق و سوخت ندارد همه را پس انداز میكند و در زمره ثروتمندان جا میگیرد!
علی افشار قوچانی
-
۰۹:۰۰ - ۱۸ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
باسلام ضمن خسته نباشید به مامورین محترم سرشماری
چند سوال است كه ذهن بنده را مشغول ساخته است
1. هدف از سرشماری در كشور چیست؟؟؟
با آمار بدست آمده قرار است به چه مطلب و هدفی برسیم؟
حال سرشماری كردین و از كمیت و كیفیت زندگی مردم مطلع شدین چه برنامه ای برای میلیون ها نفر جوان بیكار؛ میلیون ها نفر دختر و پسر در سن ازدواج كه بدلیل شرایط بد جامعه ( از نظر اقتصادی و فرهنگی و ... ) كه حاضر به ازدواج نیستند و هزاران معظل كوچك و بزرگ كه گریبانگیر این مردم مظلوم است؛ دارین؟؟؟؟؟؟ سرشماری كه در نهایت فقط به ارائه آمار منتهی شود فقط و فقط به درد كلاسهای آموزشی درس آمار و تالیف كتابهای بسیار ارزشمند آماری توسط مسئولین محترم اسبق(دكتر عادل آذر)این سازمان میخورد.
گدوك
-
۱۴:۴۷ - ۱۸ آبان ۱۳۹۵
گل گفتی
رضا
-
۱۸:۵۲ - ۱۸ آبان ۱۳۹۵
اقای نابغه سرشماری میكنند تا برای تامین نیاز مردم مثل اب برق غذا دارو جاده وراههای ارتباطی ,و و و و برنامه ریزی كنند, تا شما مجبور نشی كه ... حالا كه طول عمر نسبی مردم ایران از 40 سال به 70 سال رسیده و اكثر اهالی روستا به پزشك و دارو دسترسی دارند باید بفهمی كه برای براورد نیاز مملكت امار جمعیت و پیش بینی رشد مملكت الزامی میباشد
علی افشار قوچانی
-
۱۳:۴۷ - ۱۹ آبان ۱۳۹۵
جهت اطلاع آقا رضا گل از نحوه آمار گیری و تعاریف آن در ایران عرض میكنم:
تعریف ارائه شده توسط مركز ملی آمار ایران به آدرس اینترنتی https://amar.org.ir/Portals/0/Files/abstract/1395/ch_ntank_95-2.pdf جهت تمایز شاغل و بیكار:
تمام افراد 10 ساله و بیشتر كه در طول هفته ی مرجع، طبق تعریف كار، حداقل یك ساعت كار كرده و یا بنا به دلایلی بطور موقت كارشان را ترك كرده باشند، شاغل محسوب می شوند. شاغلان به طور عمده شامل دو گروه مزد و حقوق بگیرا و خود اشتغالان میشوند. این میشه تعریف شاغل از نظر مركز ملی آمار ایران. حالا چندتا سوال طبق تعریف افراد بالای 10 سال یعنی كلاس چهارم ابتدایی اگر یكساعت در هفته كار كنه میشه شاغل اولا مملكتی كه بچه ده ساله در آن كار كند به جهت امرار معاش خانواده، كشوری است فاقد مدیریت صحیح و ثانیا با یكساعت كار كجای دنیا فرد رو شاغل میدونن كه مسوولین محترم با این آمارهای كذب ادعای پایین بودن نرخ بیكاری میكنن.
رضا
-
۰۲:۵۰ - ۲۲ آبان ۱۳۹۵
جناب علی افشار قوچانی امار واقعی یك مملكت اطلاعات بسیار محرمانه و طبقه بندی شده میباشد و در دسترس همه قرار نمیگیرد و تنها سازمانهای مسئول میتوانند از ان اگاه شوند.
دوم: كاری كه در مملكت ایران بعد از 8 سال جنگ و تحریم های سخت و نفسگیر جهانی توسط حكومت نو پا و بدون تجربه انجام شده از نگاه من قابل تقدیر است, اگر شما مشكل غیر متعارفی ملاحظه میكنید میتوانید مورد خودتان را با مقامات مسئول در میان بگذارید. و نتیجه را در این صفحه منعكس نمائید.
علی افشار قوچانی
-
۱۹:۴۱ - ۲۲ آبان ۱۳۹۵
رضا جان اینكه شما گفتی جواب حرف بنده نیست - بحث رو به حاشیه میكشی - مطالب بنده رو دوباره مطالعه كنید بنده نظرم رو درمورد آمار و تعاریف و نحوه انجامش گفتم - و تعاریف رو هم از سایت مركز آمار ایران بیان كردم
علی تهرانی
-
۰۹:۲۰ - ۱۸ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
باسلام:به این میگن عشق .ایكاش یك متنی هم در باره اون خانمی كه ایشان برایش سر به غار زده هم بنویسید كه چه كسی بوده است ؟؟مجنون به خاطر لیلی سر به غار نزد ولی ایشان سر به غار زده است .لیلی فقط آش می پخت نذری میداد مجنون می ایستاد تو صف آش خودش تا نذری گیرش بیاد.
رفتم فومن حتما یك سری به ایشان خواهم زد.
نظر
-
۰۹:۵۶ - ۱۸ آبان ۱۳۹۵
۰
۱
البته این بنده خدا به خاطر سواد كمش خیلی ساده و بی ریا بوده . وگرنه اگر می دونست كه زمان چقدر ادمها و افكارشون رو تغییر میده هیچ وقت این كار رو نمی كرد . ادمی خیلی انعطاف پذیر و عجیب و جوری بعضی مسایل رو فراموش میكنه كه یادآوری بعضی افكار و علایق چند سال قبلش نه تنها براش غم انگیز نیست بلكه خیلی هم خنده دارو مضحك هست .
125
-
۱۰:۴۲ - ۱۸ آبان ۱۳۹۵
۰
۱
خدا لعنت كنه اون كدخدارو كه این بدبخت ضعیف و پر احساسو به این روز دراورد . اصلا چرا به این دنیا اومد كه اینطوری باشه ؟
ناشناس
-
۱۱:۱۰ - ۱۸ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
با این وضعیت جامعه ما باید بریم غارنشین بشیم صبح كه اخبار سایت ها رو كه باز میكنیم خبر اندوه،قتل،سرقت،اختلاس،...باز اونجا اعصابت راحت تره...
محمد
-
۱۲:۲۷ - ۱۸ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
می تواند با آن جواز شكار بگیرد.
علی
-
۱۴:۴۸ - ۱۸ آبان ۱۳۹۵
۰
۱
فكر كنم اگه چهار روز زیر یك سقف با نگار خانم زندگی می كرد از دست همین خانم سر به كوه و جنگل می گذاشت .
یك ایرانی
-
۱۶:۴۲ - ۱۸ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
اون وقتا ایران رادیاتور نبوده كه اینطور شده وگرنه این روزا با ایران رادیاتور دیگه كی میره تو غار!؟
امید
-
۰۸:۱۷ - ۱۹ آبان ۱۳۹۵
۰
۱
همانند فیلمها و رمانهای عاشقانه است خیلی خبر جالبی بود ممنون جام جم.
فرید
-
۱۴:۳۶ - ۱۹ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
امیر خان هر موقع شما تونستی یك آمار واحد رو از دو نهاد مختلف مثلاً بانك مركزی و مركز آمار بگیری كه با هم تفاوت نداشته باشن اونوقت می تونیم ادعا كنیم كه ایران یكی از برترین كشورها از لحاظ اطلاعات آماری هستش.
رضا
-
۲۳:۲۹ - ۲۳ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
ببخشید تكراری بود !!!
عروس فراری
-
۱۲:۳۲ - ۰۶ آذر ۱۳۹۵
۰
۰
دلیل اینكه بدون امكانات و بهداشت تا این سن زنده مونده ، مجرد بودنشه !!!!!!!!!!
ایرانی
-
۲۱:۴۰ - ۰۶ آذر ۱۳۹۵
۰
۱
خوش به اون سعادتت ! زندگی در دل طبیعت فارغ از جار و جنجالها و حقه های شهری .!!

نیازمندی ها