jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۹۲۶۹۹۵ ۱۰ مرداد ۱۳۹۵  |  ۰۳:۰۰

معتادان متجاهر را باید مجرم دانست، چراکه با برهم زدن امنیت روانی و اجتماعی جامعه آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به کشور تحمیل می‌کنند. معتاد متجاهری را در نظر بگیرید که در ملأ عام و بدون ترس در حال مصرف مواد مخدر است، کوچک‌ترین سوء اثر این رفتار از بین بردن قبح اعتیاد است. بنابراین برای معتادان محیطی امن ایجاد می‌شود که در آن بدون هیچ واهمه‌ای و در انظار عمومی به اشکال گوناگون مواد مخدر مصرف کنند.

چالشی به نام معتادان

در چنین شرایطی امنیت اجتماعی به خطر می‌افتد، نوجوانی را تصور کنید که هر روز هنگام طی کردن مسیر خانه تا مدرسه‌اش شاهد چنین رفتاری از سوی معتادان متجاهر باشد، مانند نوجوانانی که هر روز در محل‌هایی مانند هرندی و شوش تهران تردد می‌کنند. وقتی کودکان و نوجوانان در چنین سنین حساسی شاهد این‌گونه رفتارهای ناپسند باشند، ضمیر ناخودآگاه‌شان تحت تاثیر قرار گرفته و در آینده در اثر کوچک‌ترین مشکل یا چالشی به سمت اعتیاد کشیده می‌شوند. به بیان دیگر معتادان متجاهر با مصرف و خرید و فروش علنی مواد مخدر بر جامعه‌پذیری افراد نیز تاثیر می‌گذارند. لازم به یاد آوری است که در برخورد با چنین مسائلی ما با خلأ‌هایی روبه‌رو هستیم، چراکه برخی اعتیاد را جرم نمی‌دانند، حتی اگر معتادی در ملأعام و با جسارت جلوی چشم مردم مواد مخدر مصرف کند، اما همین گروه، پیامد‌های اعتیاد مانند سرقت، تجاوز به عنف و خرید و فروش مواد مخدر را جرم می‌دانند. شاید به همین دلیل است که تاکنون نتوانسته‌ایم مساله معتادان متجاهر را در پاتوق‌های آنها سامان دهیم.

امیرعباس عبدالهی

جامعه‌شناس و استاد دانشگاه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مرگ چیزی نیست غیر از حسرت از دست دادن

مرگ چیزی نیست غیر از حسرت از دست دادن

میان هیکل بود. با صورتی جدی و چشم‌هایی عمیق. صبح‌ها اصرار داشت حتما با اکسیمتر، اکسیژن خون را چک کنم و بعد هم افشانه ضدعفونی کننده را می‌گرفت و چندتا پیس می‌زد و می‌گفت روز خوبی داشته باشید.

تصمیم نگرفتن، بدترین تصمیم است

تصمیم نگرفتن، بدترین تصمیم است

ماه‌هاست ستاد ملی مقابله با كرونا مشغول آزمون و خطاست. این ستاد از همان هفته‌های اول شیوع بیماری طوری تصمیم گرفت و رفتار كرد كه گویی سرگرم خرید وقت است تا ببیند چه پیش می‌آید و كارها چگونه پیش می‌رود.

پیامبر زلالی

پیامبر زلالی

کلاس‌های دکتر تهرانی نسب را می‌رفتم به شوق این که بعدش فاصله کلاس که طبقه چهارم بود تا طبقه هم‌کف را حرف بزنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر