jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۹۲۶۹۹۵   ۱۰ مرداد ۱۳۹۵  |  ۰۳:۰۰

معتادان متجاهر را باید مجرم دانست، چراکه با برهم زدن امنیت روانی و اجتماعی جامعه آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به کشور تحمیل می‌کنند. معتاد متجاهری را در نظر بگیرید که در ملأ عام و بدون ترس در حال مصرف مواد مخدر است، کوچک‌ترین سوء اثر این رفتار از بین بردن قبح اعتیاد است. بنابراین برای معتادان محیطی امن ایجاد می‌شود که در آن بدون هیچ واهمه‌ای و در انظار عمومی به اشکال گوناگون مواد مخدر مصرف کنند.

چالشی به نام معتادان

در چنین شرایطی امنیت اجتماعی به خطر می‌افتد، نوجوانی را تصور کنید که هر روز هنگام طی کردن مسیر خانه تا مدرسه‌اش شاهد چنین رفتاری از سوی معتادان متجاهر باشد، مانند نوجوانانی که هر روز در محل‌هایی مانند هرندی و شوش تهران تردد می‌کنند. وقتی کودکان و نوجوانان در چنین سنین حساسی شاهد این‌گونه رفتارهای ناپسند باشند، ضمیر ناخودآگاه‌شان تحت تاثیر قرار گرفته و در آینده در اثر کوچک‌ترین مشکل یا چالشی به سمت اعتیاد کشیده می‌شوند. به بیان دیگر معتادان متجاهر با مصرف و خرید و فروش علنی مواد مخدر بر جامعه‌پذیری افراد نیز تاثیر می‌گذارند. لازم به یاد آوری است که در برخورد با چنین مسائلی ما با خلأ‌هایی روبه‌رو هستیم، چراکه برخی اعتیاد را جرم نمی‌دانند، حتی اگر معتادی در ملأعام و با جسارت جلوی چشم مردم مواد مخدر مصرف کند، اما همین گروه، پیامد‌های اعتیاد مانند سرقت، تجاوز به عنف و خرید و فروش مواد مخدر را جرم می‌دانند. شاید به همین دلیل است که تاکنون نتوانسته‌ایم مساله معتادان متجاهر را در پاتوق‌های آنها سامان دهیم.

امیرعباس عبدالهی

جامعه‌شناس و استاد دانشگاه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شکست آلودگی با تعامل مدیران

شکست آلودگی با تعامل مدیران

هوای بسیاری از کلانشهرهای کشور آلوده و ترافیک همچنان از مشکلات اصلی شهروندان است. با این حال در چند روز اخیر خبرها از کاهش ۱۰درصدی ترافیک صبحگاهی و ۱۳تا ۱۵درصدی ترافیک عصرگاهی در کلانشهر تهران حکایت دارد؛ اتفاقی که اگر تداوم داشته باشد می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی در کلانشهری مانند تهران منجر شود زیرا کاهش ترافیک از آلودگی‌هوای تهران می‌کاهد و در بهبود سلامت‌روان شهروندان نیز بی‌تاثیر نیست.

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

«سلاح محیط‌ بانان پلاستیکی است و آنها نمی‌توانند در برابر شکارچیان متخلف از آن استفاده کنند.» روایت‌هایی که در ادامه می‌آید این حقیقت تلخ را بیشتر آشکار می‌کند.

حمایت از خانواده، کلید بحران سالمندی

حمایت از خانواده، کلید بحران سالمندی

بدیهی است مساله جمعیت، پیش نیاز اساسی پیشرفت همه کشورهاست. در واقع هیچ اتفاقی، از پیشرفت‌های فناوری تا رشد علمی و صنعتی، بدون در نظر گرفتن نیروی انسانی ممکن نخواهد بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها