jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۳۷۶۴۲   ۲۱ آبان ۱۳۹۳  |  ۱۹:۰۰

در سال‌های گذشته به ازای هر ده مرد، یک زن قاتل وجود داشت و عقب‌تر که برویم، باز هم این فاصله بیشتر می‌شود.

اما بتدریج و به لحاظ تحولاتی همچون اختلافات فرهنگی در کلانشهرها، تاثیر رسانه‌ها و مسائل دیگر، این فاصله رفته‌رفته کاهش پیدا کرده است. از سوی دیگر، در سال‌هایی که دخالت زنان در قتل چشمگیر نبود، بعدها به صورت معاونت خودش را نشان می‌داد. در پرونده‌های قتل در سال‌های اخیر نیز، نقش زنان را به صورت معاونت یا معاونت نامحسوس یا کمرنگ می‌دیدیم، اما به مرور متاسفانه این نوع دخالت در قتل نیز رفته‌رفته تغییر پیدا کرده و در سال‌های اخیر دیده‌ایم که زنان به عنوان مباشر در قتل حضور داشتند.

در گذشته زنان قاتل سعی می‌کردند مردان را به شکل مرموز و با استفاده از داروهای بیهوشی یا سم به قتل برسانند و خشونت کمتری در آن وجود داشت و کمتر از آلات قتاله‌ای همچون چاقو استفاده می‌کردند، اما آمار پرونده‌های قتل نشان می‌دهد که روش انحصاری محض استفاده از سم و دارو برای قتل، فرق کرده و اکنون تفاوتی میان زنان و مردان در نحوه قتل به چشم نمی‌خورد.

در مردان انگیزه‌های قتل فراوان است و در اختلافات مالی، انتقامجویی، مسائل ناموسی و... مشاهده می‌شود. اما در پرونده زنان قاتل، رد پای نفر سوم یا انگیزه‌ای به نام حسادت یا حس انتقام‌جویی یا مواردی که ادعا شده از ناموسشان دفاع کرده‌اند، مشاهده شده است. اما مهم همان حس حسادت و انتقامجویی است که انگیزه درصد بالایی از پرونده‌های قتل در زنان را به خود اختصاص می‌دهد. به طور کلی تنوع انگیزه‌های زنان قاتل در ارتکاب قتل کمتر از مردان است.

فرهاد شهبازوار‌/‌ وکیل دادگستری

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر