jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۲۸۱۳۸   ۲۴ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۹:۰۰

یک سری آدم هستند که فقط اکسیژن حرام می‌کنند؛ دریغ از این که یک ذره خاصیت داشته باشند برای کائنات. ما در مورد این آدم‌ها توی انتشارات مجمع، کتابی به زیور طبع آراستیم به اسم هفت عادت مردمان بی‌خاصیت.

راستش کتاب بی‌خاصیتی از آب درآمد و یک نسخه‌اش هم فروش نرفت. توی مقدمه این کتاب اشاره کردم که مزخرف‌ترین گزاره فلسفی البته از نوع پیامکی‌اش که به گوش مولف خورده این است که عادت کنیم که عادت نکنیم! فعلا این را داشته باشید تا «نظریه عادت‌ها» که محور اصلی کتاب است را برایتان شرح و بسط دهم. بنا به اعتقاد کاملا صحیح دانشمندان دیوانه مجمع، عادت‌ها همان کلیدواژه‌های متن زندگی هر کسی هستند. طبق این نظریه بعضی‌ها زندگی‌شان می‌شود عین این مقاله‌های آی‌اس‌آی. یعنی خیلی شق‌ورَق و مجلسی و شیک و مو لای‌درز نرونده است. خوب است، اما یک جوری‌اند. عادت‌هایشان به دل و تن آدمیزاد نمی‌نشیند. کلیدواژه‌هایشان یک چیز معمول و تائیدشده و خنثی است مثل همین کلیدواژه‌های معمول این مقاله‌های ارتقادهنده آکادمیک: روش‌شناسی، مطالعات بالینی، گروه‌های مرجع، هژمونی رسانه‌ای... اینها بد نیستند، اما باز یک‌جوری هستند. مثل این می‌ماند که بگوییم عادت خوب فلانی این است که مسواک می‌زند. آخر مسواک زدن هم شد عادت خوب! عادت‌ خوب باید مثل این تگ‌ها و کلیدواژه‌های زیر پست‌های بعضی از این وبلاگ‌های شاخ وبلاگستان باشد؛ در عین عادت بودن، پیش‌بینی‌ناپذیر و خاص خود شخص باشد. از این واژه‌هایی که دست‌سازِ خود طرف است و توی هیچ کتاب دیگری پیدایش نمی‌کنید و صاحب واژه/عادت هی ترکیبات تازه و قند تودل‌آب‌کن ازش می‌سازد و هی بیشتر مال خودش می‌کند آن را.

عادت باید این جوری باشد. خوب و بدش هم مهم نیست. آدم‌های بی‌خاصیت عادت‌هایشان یک شکل و یک قوار‌ه‌اند. انگار شابلون گذاشته و تولید انبوه کرده و بین خودشان قسمت کرده‌اند. عادت یعنی چیزی توی این مایه‌ها که اگر یک سال اردیبهشت نروی شیراز بیفتی سکته کنی و راست راستکی بمیری. عادت یعنی تکرار همراه با تعهد نه تکرار از سر عادت! حتی تکرار انجام ندادن کاری. مثل این که عادت کرده باشی به عمرت کله‌پاچه نخوری... پای بعضی عادت‌ها باید ایستاد تا عادتت اصیل شود و اسمش را بگذاری مرام و مسلک و این کلمه‌های سلمبه سلمبه‌ای که توی بعضی از فیلم‌ها هم هست.

رضا جمیلی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

دگردیسی زاویه‌ دید

دگردیسی زاویه‌ دید

زاویه دید یک مولف نسبت به موضوعی که می‌خواهد درباره آن در اثرش سخن براند، ای بسا مهم‌ترین شاخصه‌ای است که آثار هنرمندان مختلف را از هم متمایز می‌کند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر