jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۸۸۵۶۳   ۰۴ تير ۱۳۹۳  |  ۱۹:۱۴

دریاچه زریوار مریوان که گفته می‌شود یکی از منحصربه‌فردترین ویژگی‌های گردشگری و طبیعی را داراست و حتی نمونه آن در جهان نیز اندک است، طی سال‌های اخیر مورد بی‌توجهی‌های مختلفی قرار گرفته و متاسفانه با گذشت زمان اقدامی عملی برای نجات آن صورت نمی‌گیرد و می‌توان گفت نفس‌های زریوار به شماره افتاده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست کردستان در گفت‌وگو با مهر با اشاره به شرایط فعلی دریاچه زریوار مریوان گفت: اکنون میانگین حجم آب زریوار 40 میلیون متر مکعب، مساحت پهنه آبی 896 هکتار و مساحت محدوده حفاظت شده 3293 هکتار است که بر اساس آخرین بررسی‌های صورت گرفته 30 گونه پستاندار، بیشتر از 98 گونه پرنده مهاجر و گونه‌های مختلف ماهی در این دریاچه نشانه بکر بودن آن در منطقه است.

ناصح قادری افزود: با توجه به تحقیقات و مطالعات صورت گرفته، شرایط زریوار بحرانی است و نیازمند برنامه‌ریزی جامع و عملی است و متاسفانه مدیریت واحدی در دریاچه زریوار نداریم و هر سازمانی بر اساس رسالت خود مشغول فعالیت است که تشکیل یک مدیریت یکپارچه و همسو و همکار برای اقدام در این راستا ضروری و لازم است

وی با بیان این‌که ثبت دریاچه زریوار به عنوان تالاب بین‌المللی رامسر باید در دستور کار قرار گیرد و با جذب اعتبارات ملی و بین‌المللی می‌توان زمینه را برای حفظ و احیای دوباره آن فراهم کرد، یادآور شد: با نابودی دریاچه زریوار بسیاری از شاخص‌ها و ظرفیت‌‌های استان از بین می‌رود و این امر می‌تواند تا حد زیادی در عدم توسعه همه‌جانبه استان نقش بسزایی ایفا کند.قادری گفت: هم‌اکنون میزان مواد آلوده در دریاچه بالاست و وجود فاضلاب‌های شهری و بویژه روستایی که وارد دریاچه می‌شود، کودهای شیمیایی که برای زمین‌های اطراف استفاده شده و بعد از شسته شدن وارد دریاچه می‌شود، رشد مسکن شهری در حاشیه دریاچه، تغییر کاربری اراضی تالاب به کشاورزی و آتش زدن نیزارها همگی عواملی است که این میزان را بالا برده است و باید هر چه سریع‌تر چاره‌اندیشی شود.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان کردستان نیز گفت: اکنون مهم‌ترین عوامل موثر بر آلودگی دریاچه زریوار از نظر زیست محیطی، ورود پساب حاوی کود و فضولات دامی در فصل بارندگی از طرف روستاهای ضلع غربی و ورود غیرمستقیم قسمتی از فاضلاب انسانی مناطق مسکونی شهر مریوان به دریاچه است.

شهاب محمدی با اشاره به وضع نگران‌کننده در این بخش یادآور شد: ورود فاضلاب روستاهای اطراف زریوار از یک سو و ورود فاضلاب قسمتی از شهر مریوان در سال‌های گذشته به این دریاچه و رسوبات ناشی از حوضه اطراف باعث شده چشمه‌های خودجوش کف این نگین درخشان که منبع اصلی آب آن به شمار می‌رود، کم آب شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر