jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۶۰۵۳۱۴   ۱۸ مهر ۱۳۹۲  |  ۱۰:۱۹

قد قامت الصلات را گفته‌اند و بزرگ‌ترها قامت بسته‌اند و چشم به سجاده دوخته‌اند، اما آن پایین، روی زمین، زیر دست و پا، کنج دیوارها، لبه بالکنی که مردهای نمازگزار را می‌شود از بالا دید یا کنار کفشداری، بچه‌ها خسته و کلافه یا شیطان و کنجکاو، تمام شدن نماز را انتظار می‌کشند.

نگذاریم مسجد از کم‌سن و سال‌ها خالی شود

اگر سجده‌ها و رکوع‌ها و قنوت‌ها طول بکشد و تعقیبات نماز و ذکرها هم چاشنی شود، بچه‌ها کلافه‌تر می‌شوند و آن وقت یا صدای گریه‌شان بلند می‌شود یا بهانه آب و غذا و اسباب‌بازی و هر چیز دیگری که در مسجد پیدا نمی‌شود، می‌گیرند.

بچه‌های بزرگ‌تر هم که هنوز نماز خواندن را یاد نگرفته‌اند، از این دقایق بیکاری برای دور هم جمع شدن استفاده می‌کنند و یک گوشه گل می‌گویند و گل می‌شنوند و می‌خندند، اما خنده در مسجد آن هم هنگام نماز را کمتر کسی برمی‌تابد، پس صداهای اعتراض بزرگ‌ترها که نمازمان خراب شد و نفهمیدیم چه گفتیم، بلند می‌شود.

بچه‌ها اما از این برخوردها دلشان می‌گیرد و پس می‌خورند، آنها پیش خودشان فکر می‌کنند شاید مسجد فقط جای سکوت و صم‌بکم بودن است یا شاید فقط جای عبادت بی‌صدا. همین است که خیلی از بچه‌ها دیگر حاضر نمی‌شوند با پدرها و مادرها به مسجد بروند و همین طور خیلی از مادرها که می‌دانند کودکشان یک جا بند نمی‌شود و ممکن است باعث ناراحتی دیگران شود.

اما برخی مسجدها و حسینیه‌ها که ریزبین‌تر از دیگران بوده‌اند، دست به ابتکاری جالب زده‌اند. آنها برای مادران و کودکان حرمت قائل شده‌اند و بخشی از فضا را به فرزندان نمازگزاران اختصاص داده‌اند و یک مربی که از نیروهای مردمی مسجد است و فی‌سبیل‌لله کار می‌کند، برای مراقبت از بچه‌ها در نظر گرفته‌اند که مجموع فعالیت او در روز کمتر از یک ساعت می‌شود. در مساجدی که این روش را انتخاب کرده‌اند، استقبال مردم محل از آن نیز چشمگیرتر از بقیه مساجد شده است.

این تجربه را اماکن مذهبی دیگر نیز می‌توانند تجربه کنند، بویژه مساجد که با این کار هم خیال جمع را به نمازگزاران هدیه می‌دهند و همکاری می‌کنند تا کودکان، مسجد را جایی شاد و دلپذیر بدانند و این تجربه شیرین، بهانه‌ای برای حضور آنها در مسجد تا سال‌های پایانی عمر شود.

مرتضی فغانی - جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
صدای گام دوم در «رادیو انقلاب»

صدای گام دوم در «رادیو انقلاب»

رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم تصریح می‌کنند: «انقلاب‌ اسلامی پس از نظام‌سازی، به رکود و خاموشی دچار نشده و نمی‌شود و میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی تضاد و ناسازگاری نمی‌بیند، بلکه از نظریه نظام انقلابی تا ابد دفاع می‌کند.»

کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

یک پیشرفت خیره‌کننده

یک پیشرفت خیره‌کننده

گمانم سال ۸۷ بود که گزارشی رفته‌بودیم درباره این‌که جایگاه کتاب در سبد خانوارها چقدر است؟ تیتر گزارش از آنهایی بود که به یاد می‌ماند؛ کباب یا کتاب؟ بعد هم قیمت کتاب را ( که آن زمان بسیار ارزان بود) قیاس کرده‌بودیم با خوراکی‌ها.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر