jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۵۵۴۷۱۹ ۲۷ فروردين ۱۳۹۲  |  ۲۲:۲۴

شاعران را پیشگو هم لقب داده‌اند، اگرچه این صفت چندان مناسب و درست نیست اما واقعیت این است که گاهی سطری، بیتی و شعری که زمانی سروده می‌شود در آینده‌ای نه‌چندان دور و دراز آنچنان با رویداد یا حس و حالی گره می‌خورد که ما با خواندن آن احساس می‌کنیم که شاعر پیشگو بوده است و موضوع و اتفاقی را پیش از ما حدس زده است.

حالا حکایت این روزهای ماست و «سه‌شنبه»‌های قیصر امین‌پور، سه‌شنبه‌هایی که برای مردم و هموطنان عزیزمان در سال 92 خوش‌یمن نبوده است و دل و دیده ما را با آه و اشک و حسرت همراه کرده است.

سه‌شنبه‌هایی تلخ، بی‌حوصله، سنگین و سرسخت که خبرهای داغدار را در خود پنهان کرده است.

همین سه‌شنبه پیش بود که زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 6.1 ریشتر بخش کاکی در جنوب استان بوشهر و چند شهر دیگر را لرزاند و غم و اندوه و ماتم را مهمان خانه‌های دلیران تنگستانی کرد و پرچم سیاه را بر فراز ساحل نیلگون خلیج فارس برافراشت.

دیروز هم یک سه‌شنبه دیگر از راه رسید و دوباره قلب نازنین مردم بلوچستان، سرزمین دریا و کویر، سرزمین دیرینه‌ها و فرهنگ بکر و زرین را لرزاند.

حالا هنگام دشتی‌خوانی بلوچ‌هاست، «موتک»‌هایی که هق هق شکسته و فروخورده زنان سوگوار را روایت می‌کند: من خود نیک می‌دانم که امر، امر خدای رحمان است /‌ اما چه کنم که فقدان فرزند دلبند بسیار سنگین است/‌ می‌بینی که دیوار مستحکم قلعه وجودم فروریخته و ویران شده است‌/‌ ایل و طایفه تو درمانده و پریشان حال در سوگت نشسته است...

از عصر دیروز، این شعر قیصر امین‌پور در ذهنم جا خوش کرده است و با هر بار خواندنش چهره‌های مردم داغدیده و سیاهپوش در چشمم نقش می‌بندد:

سه‌شنبه/ چرا تلخ و بی‌حوصله؟

سه‌شنبه/ چرا این همه فاصله؟

سه‌شنبه/ چه سنگین! چه سرسخت؛ فرسخ به فرسخ!

سه‌شنبه/ خدا کوه را آفرید.

سینا علیمحمدی /‌ دبیر گروه فرهنگ و هنر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر