jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۰۳۳   ۱۶ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۴

گروه سلامت: یک فوق تخصص گوارش و کبد، با بیان این‌که برداشتن کیسه صفرا مشکلی در هضم غذا ایجاد نمی‌کند، گفت: اما در عین حال توصیه می‌شود که این افراد غذای چرب و سرخ کردنی کمتر مصرف کنند. دکتر سیاوش ظفردعاگو در حاشیه سومین کنگره بیماری‌های مجاری صفراوی و پانکراس با بیان این‌که کبد روزانه 500 تا 800 سی‌سی صفرا ترشح و در کیسه صفرا در هنگام شب تغلیظ می‌شود، اظهار کرد: بنابراین با خوردن صبحانه‌ چرب، صفرا از کیسه به داخل روده ترشح می‌شود.

وی، با بیان این‌که مصرف غذای چرب در افراد فاقد کیسه صفرا می‌تواند باعث بروز سوءجذب چربی و بروز علایمی چون نفخ شکم یا اسهال شود، افزود: چنانچه سنگ کیسه صفرا در مسیر خروجی در مجرای صفراوی گیر کند، باعث رسوب نمک‌های صفراوی، زردی و خارش در بدن می‌شود. البته تئوری دیگری که برای بروز خارش وجود دارد مبنی بر افزایش میزان اندورفین بدن است (نظیر معتادان.) از این رو برای درمان خارش از داروهای نانوکسان و نالترکسان استفاده می‌شود.

این فوق تخصص کبد و گوارش، سنگ کیسه صفرا را از معضلات شایع جامعه ایرانی برشمرد و با اشاره به شیوع 7 تا 10 درصدی آن، فراوانی این عارضه را در زنان بیش از مردان (5 برابر مردان) عنوان کرد و افزود: دردهای کولیکی در ناحیه فوقانی و راست شکم به دنبال صرف غذای چرب از علایم سنگ کیسه صفرا است.

دکتر ظفردعاگو در توضیح علت بروز درد پس‌از صرف غذای چرب (از علایم وجود سنگ) گفت: با مصرف غذای چرب ماده کله‌سیستوکولین (عامل انقباض عضلات صاف کیسه صفرا) ترشح و درد را سبب می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر