jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۰۳۳ ۱۶ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۴

گروه سلامت: یک فوق تخصص گوارش و کبد، با بیان این‌که برداشتن کیسه صفرا مشکلی در هضم غذا ایجاد نمی‌کند، گفت: اما در عین حال توصیه می‌شود که این افراد غذای چرب و سرخ کردنی کمتر مصرف کنند. دکتر سیاوش ظفردعاگو در حاشیه سومین کنگره بیماری‌های مجاری صفراوی و پانکراس با بیان این‌که کبد روزانه 500 تا 800 سی‌سی صفرا ترشح و در کیسه صفرا در هنگام شب تغلیظ می‌شود، اظهار کرد: بنابراین با خوردن صبحانه‌ چرب، صفرا از کیسه به داخل روده ترشح می‌شود.

وی، با بیان این‌که مصرف غذای چرب در افراد فاقد کیسه صفرا می‌تواند باعث بروز سوءجذب چربی و بروز علایمی چون نفخ شکم یا اسهال شود، افزود: چنانچه سنگ کیسه صفرا در مسیر خروجی در مجرای صفراوی گیر کند، باعث رسوب نمک‌های صفراوی، زردی و خارش در بدن می‌شود. البته تئوری دیگری که برای بروز خارش وجود دارد مبنی بر افزایش میزان اندورفین بدن است (نظیر معتادان.) از این رو برای درمان خارش از داروهای نانوکسان و نالترکسان استفاده می‌شود.

این فوق تخصص کبد و گوارش، سنگ کیسه صفرا را از معضلات شایع جامعه ایرانی برشمرد و با اشاره به شیوع 7 تا 10 درصدی آن، فراوانی این عارضه را در زنان بیش از مردان (5 برابر مردان) عنوان کرد و افزود: دردهای کولیکی در ناحیه فوقانی و راست شکم به دنبال صرف غذای چرب از علایم سنگ کیسه صفرا است.

دکتر ظفردعاگو در توضیح علت بروز درد پس‌از صرف غذای چرب (از علایم وجود سنگ) گفت: با مصرف غذای چرب ماده کله‌سیستوکولین (عامل انقباض عضلات صاف کیسه صفرا) ترشح و درد را سبب می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر