jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۷۶۱۸۳   ۰۷ شهريور ۱۳۸۸  |  ۱۶:۴۰

توسط پژوهشگر یزدی صورت گرفت

حذف آلاینده‌های نساجی با فناوری نانو

پژوهشگر یزدی موفق به ارائه روشی مناسب با حضور نانوفتوکاتالیست‌ها برای برطرف کردن آلودگی ناشی از کارخانجات نساجی شد.

به گزارش فارس ، بحث آلودگی زیست‌ محیطی و فاضلاب صنایع نساجی به ویژه برای کشور ما که دچار کم‌آبی است ، بسیار حیاتی است. رنگ‌های نساجی یکی از آلاینده‌های زیست‌محیطی بوده که سلامت جوامع را به خطر می‌اندازد، لذا استفاده از فناوری نانو می‌تواند در جهت حذف این آلاینده‌ها بسیار مؤثر باشد.

محمدتقی قانعیان اظهار داشت: با توجه به اینکه فرآیندهای فتوکاتالیستی دوستدار محیط زیست هستند لذا امید است در آینده، با توسعه روش‌های تثبیت ، بتوان از فتوکاتالیست‌های نانومقیاس، استفاده تجاری کرد.

مدیر گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: در این کار تحقیقاتی کارایی حذف رنگ راکتیو آبی 19 را در حضور اشعه‌های UV-A و UV-C در pH، زمان و غلظت‌های مختلف رنگ، به‌وسیله نانوذرات دی‌اکسیدتیتانیوم بررسی کردیم. نتایج بررسی‌ها نشان داد که فرایند فتوکاتالیستی دی‌اکسید تیتانیوم در حضور اشعه UV-C، می‌تواند رنگ راکتیو آبی 19 را که در کارخانجات یزدباف تولید می‌شود ، تجزیه کند.

جزئیات این پژوهش که به عنوان بخشی از پایان‌نامه دکتری محمدتقی قانعیان و با همکاری عباس رضایی، سیدجمال‌الدین هاشمیان، غلامرضا موسوی و نیما تقوی‌نیا انجام شده، در مجله Environmental Technology (جلد 30، صفحات 239–233، سال 2009) منتشر شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو