jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۲۸۳۱۹   ۰۳ مرداد ۱۴۰۰  |  ۱۱:۱۵

برنده جایزه نوبل فیزیک سال ۱۹۷۹

استیون واینبرگ، فیزیکدان مشهور درگذشت

بر اساس اعلام دانشگاه تگزاس، استیون واینبرگ فیزیکدان برجسته آمریکایی برنده جایزه نوبل فیزیک که تحقیقاتش منجر به شناسایی ارتباط میان دو نیرو از چهار نیروی بنیادی شده بود، روز گذشته (۲ مرداد ۱۴۰۰/ ۲۴ جولای ۲۰۲۱) در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

title
به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از لایو ساینس، تحقیقات واینبرگ در زمینه فیزیک ذرات بنیادی و کیهان‌شناسی فیزیکی یکی از بنیان‌های اصلی شکلگیری نظریه مهمی در فیزیک برای توصیف رفتار ذرات زیراتمی بود. او در مقاله‌ای ضمن ارائه مدل رفتاری برای برخی ذرات زیراتمی که در آن سال‌ها هنوز شناسایی نشده بودند در مورد ادغام نیروی الکترومفناطیسی با نیروی هسته‌ای ضعیف و «شکل‌گیری جریان خنثی ضعیف» نتایجی را منتشر کرد.
 
استیون واینبرگ، فیزیکدان مشهور درگذشت
واینبرگ (سمت راست) به همراه همکارش گلاشو که موفق به کسب جایزه نوبل 1979 به صورت مشترک با عبدالسلام شده بودند
 
در نتیجه این تحقیقات، واینبرگ به همراه همکارش شلدون گلاشو و فیزیکدان مسلمان پاکستانی، محمد عبدالسلام در سال ۱۳۵۸/۱۹۷۹ جایزه نوبل فیزیک را از آن خود کردند. او باقی عمر علمی خود را نیز صرف یافتن نظریه‌ای کرد که بتواند ارتباط میان چهار نیروی بنیادی در فیزیک یعنی نیروی هسته‌ای ضعیف، نیروی هسته‌ای قوی، نیروی الکترومغناطیس و گرانش که عامل تعامل میان ساده‌ترین ذرات در جهان هستند، توصیف کند.
 
واینبرگ همچنین فعالیت‌هایی در زمینه ساده‌سازی مفاهیم فیزیکی برای درک عموم مردم انجام داده است. کتاب او با عنوان «سه دقیقه اول: توصیفی مدرن از شکلگیری جهان» که در سال ۱۳۵۶/۱۹۷۷ منتشر شد، با زبانی ساده و جذاب به شرح دقایق ابتدایی شکلگیری جهان می‌پردازد.
 
واینبرگ در سال ۱۳۱۲/۱۹۳۳ در نیویورک به دنیا آمده بود. وی از ۱۶ سالگی به آموختن نظریه‌های فیزیک علاقه‌مند می‌شود و در سال ۱۳۳۶/۱۹۵۷ مدرک دکتری فیزیک خود را از دانشگاه پرینستون دریافت می‌کند. او از سال ۱۳۶۱/۱۹۸۲ به عنوان استاد رشته فیزیک و اخترشناسی به دانشگاه تگزاس رفت و دهه‌ها فعالیت علمی خود را در این سمت ادامه داد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها