jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۱۲۲۵۲   ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۳:۳۴

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت:

از عملکرد سازمان‌ها راضی نیستیم

کرکره‌های نیمه‎باز مشاغلی که در محدودیت‌ها نباید باز باشند، این روزها در شهر زیاد به چشم می‎آید. برخی از صاحبان مشاغل حتی با کرکره باز و افراشته کار می‌کنند. بیش از دو هفته از اعمال محدودیت‌ها می‌گذرد و طبق تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، اعمال محدودیت‌ها در این هفته نیز تمدید شده‌است.

سؤال اما این است که چرا محدودیت‎ های کرونایی در شهرها رعایت نمی‎شود؟ به گفته محسن فرهادی، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت و درمان، در تهران محدودیت‎ها نصف و نیمه رعایت می‌شود اما در شهرهای دیگر، اصناف همراهی خوبی با اجرا شدن محدودیت‎ها دارند.

به گفته فرهادی اما در مجموع وزارت بهداشت و درمان از اجرایی شدن محدودیت‌های کرونایی راضی نیست و نمره خوبی به اصناف نمی‎دهد.

چرا در دو هفته گذشته، ما موفق به اجرایی شدن محدودیت‎ های کرونا نشدیم؟

شما شهر تهران را می‎بینید اما واقعیت این است که محدودیت‎ های کرونا در سایر شهرها و استان‌ها رعایت می‎شود. بعد از تعطیلات نوروزی گشایشی در کسب و کارها ایجاد شده‌است و به همین دلیل، واحدهای صنفی تمایل به بسته بودن ندارند و محدودیت‌ های کرونا را رعایت نمی‎کنند اما از موضع وزارت بهداشت و درمان می‌‎گویم که ما با وجود مشکلات اقتصادی باید محدودیت‎ها را رعایت کنیم و در صورتی که واحد صنفی تخلف کند، ارجاع به دستگاه‌های قضایی یا تعطیلی در انتظارش است.

اما می‏بینیم که واحدهای صنفی بازند.

نظارت زمانبر است. دستگاه‏های اجرایی، وزارت صمت و اتاق اصناف هم وارد عمل شدند و طبق جلسه اخیر که توسط کمیته امنیتی وزارت کشور تشکیل شد، از ارگان‎ها و ادارات درخواست کرد تا وظایف خود را با شدت بیشتری انجام دهند. به‌عنوان مثال از نیروی انتظامی درخواست کرد تا اعمال محدودیت‎های درون‌شهری و بین‌شهری با شدت بیشتری انجام شود. در حال حاضر ما محدودیت هوشمند را راه‌اندازی کردیم که چند روزی است شروع شده‌است.

شما بارها به تعداد اندک ۷۰۰۰ بازرس وزارت بهداشت و درمان که برای اجرایی‌ شدن محدودیت‎ها کم است، اشاره کردید. چرا ناظر استخدام نمی‏ کنید؟

فرآیند استخدام زمانبر است، هرچند که در حال انجام است اما با اجرایی‌شدن طرح شهید سلیمانی، از نیروهای بسیج و هلال‌احمر برای بازرسی استفاده می‎کنیم تا در صورتی که واحد صنفی متخلفی را ببینند به دانشگاه‎های علوم پزشکی معرفی کنند و بعد بازرسان وزارت بهداشت وارد عمل شوند.

اما این کار زمانبر است.

نه این‌طور نیست. ما با سرعت در حال کار هستیم و تا به حال چهار تا پنج برابر با کمک این طرح، نیروهایمان را افزایش دادیم اما گستردگی کار خیلی بالاست. یک نکته خیلی مهم است؛ وزارت بهداشت و درمان وظیفه سازماندهی و نظارت بر عملکرد سایر دستگاه‎ها ازجمله وزارت صمت و اتاق اصناف را به‌عهده دارد و به عملکرد هر کدام از سازمان‎ها و ارگان‎های نظارتی زیرنظر خودش نمره می‎دهد.

کدام سازمان نمره پایین‌تری دارد؟

من برعکس می‌گویم. تعزیرات حکومتی، وزارت راه و شهرسازی و وزارت گردشگری از سازمان‌‎های خوبی هستند که نظارت دقیقی دارند. برخی از واحدهای صنفی دیگر که کار آموزشی می‎کنند و کلاس‎ها را به صورت حضوری برگزار می‎کنند و نیز اداراتی که به محدودیت دورکاری یک‌سوم، بی‎توجه‎اند مشکل بزرگ ما هستند.

به‌عنوان ناظر از عملکرد دستگاه‏ ها راضی هستید؟

نه، راضی نیستیم و اعتقاد داریم که نباید به زور واحد صنفی را مجبور به رعایت کنیم بلکه باید سبک زندگی تغییر کند و خود واحد صنفی، محدودیت را رعایت کند. به عنوان مثال، کتابفروشی که باید تعطیل باشد، می‎تواند از طریق فضای مجازی کتاب ‏ها را به فروش برساند. با این کار لازم نیست که او واحد صنفی خود را باز کند.

لیلا شوقی - جامعه / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پیک پنجم با واریانت هندی

پیک پنجم با واریانت هندی

در پیک پنجم که نشانه‌های بروز آن آشکار شده، ما با واریانتی به نام دلتا یا واریانت هندی روبه‌رو هستیم.

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

در روزهای اخیر درباره این‌که موج پنجم کرونا در کشورمان شروع شده یا خیر، اظهارنظرهای مختلفی می‌شود اما بهتر است فارغ از این‌که آیا این موج ایجاد شده یا قرار است در آینده ایجاد شود، به این مساله توجه کنیم که چه اتفاقاتی در کشورمان در حال وقوع است.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش