jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۹۵۷۳۹   ۳۰ آذر ۱۳۹۹  |  ۰۹:۴۲

محققان دانشگاه MIT می‌خواهند با استفاده از تکنیک جدید خود دقیق‌ترین ساعت اتمی جهان را بسازند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیجیاتو، محققان دانشگاه MIT موفق به طراحی روشی شده‌اند که به اعتقاد آن‌ها می‌تواند به ساخت دقیق‌ترین ساعت اتمی جهان تا به امروز کمک کند.
این رویکرد پژوهشگران می‌تواند به دانشمندان برای دستیابی به پاسخ سوالاتی مانند تاثیر جاذبه روی گذر زمان و تغییر زمان در پی افزایش عمر جهان کمک کند. ساعت‌های اتمی دقیق‌تر می‌توانند به اندازه‌ای حساس باشند که ماده تاریک و امواج گرانشی را تشخیص دهند.
 
ساخت دقیق‌ترین ساعت اتمی دنیا با استفاده از درهم‌تنیدگی کوانتومی+عکس

محققان یافته‌های خود را در مقاله‌ای در ژورنال «Nature» منتشر کرده‌اند و در آن از روش متفاوتی نسبت به ساعت‌های اتمی کنونی استفاده شده که نتیجه آن، دستیابی به دقت بالاتر است. در این روش بجای اینکه نوسان تصادفی اتم‌ها اندازه‌گیری شود، روی درهم‌تنیدگی کوانتومی اتم‌ها تمرکز شده. اتم‌ها به گونه‌ای با یکدیگر همبستگی دارند که از نظر قوانین فیزیک کلاسیک غیرممکن است.
محققان برای دستیابی به هدف خود به سراغ درهم‌تنیدگی نزدیک به ۳۵۰ اتم «ایتربیم» رفتند. اتم‌های این عنصر خاکی کمیاب در فرکانس یکسان با نور مرئی نوسان می‌کنند. میزان نوسان آن‌ها نزدیک به ۱۰۰ هزار برابر بیشتر از سزیم است که در سایر ساعت‌های اتمی مورد استفاده قرار گرفته است.
طبق اعلام MIT، اگر دانشمندان بتوانند این نوسانات را بطور دقیق ردیابی کنند، می‌توانند از اتم‌ها برای تشخیص فواصل زمانی کوچکتر هم استفاده کنند.
 
ساخت دقیق‌ترین ساعت اتمی دنیا با استفاده از درهم‌تنیدگی کوانتومی+عکس

به اعتقاد محققان در صورتی که پیشرفته‌ترین ساعت‌های اتمی جهان تا به امروز از این روش استفاده می‌کردند و از ابتدای جهان یعنی نزدیک به ۱۴ میلیارد سال پیش وجود داشتند، دقت آن‌ها برای اندازه‌‌گیری زمان به کمتر از یک دهم ثانیه می‌رسید.
محققان دانشگاه MIT می‌خواهند با استفاده از تکنیک جدید خود دقیق‌ترین ساعت اتمی جهان را بسازند. در حال حاضر پژوهشگران این دانشگاه نشان داده‌اند که درهم‌تنیدگی کوانتومی می‌تواند به ساخت دقیق‌ترین ساعت اتمی دنیا کمک کند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.