jamejamnashriyat
نشریات تپش کد خبر: ۱۲۳۱۲۱۵   ۱۰ مهر ۱۳۹۸  |  ۰۸:۰۰

بر اساس برخی آمارهای اعلام‌شده، بین 15 تا 25درصد قتل‌های رخ داده در کشور از نوع خانوادگی است. قتل‌های فجیع خانوادگی متعددی درکشور رخ داده، اما یکی از هولناک‌ترین‌شان، در مورد مردی بود که در محله رباط کریم تهران، با شلیک گلوله، هفت نفر از اعضای خانواده‌اش را به قتل رساند.

در این نوع قتل‌ها، انگیزه‌های متعدد ناموسی، اقتصادی، مالی و.. مشاهده می‌شود، ولی ما بیشترین اهمیت را به مسائل روانی می‌دهیم. یعنی تا یک اختلال روانی بسیار شدید مانند اختلال‌های دو قطبی، پارانویا، شیزوفرنی، مصرف مواد مخدر مانند شیشه و... وجود نداشته باشد، فرد حاضر به قتل نزدیکان و اعضای خانواده‌اش نمی‌شود. فرد اگر از نظر روانی سالم بوده و مبتلا به بیماری حادی نباشد، اقدام به قتل خانواده‌اش نمی‌کند. پس مساله اختلال روانی، بیشترین سهم را در ارتکاب قتل دارد.
دو راهکار برای جلوگیری و کاهش آمار قتل‌های خانوادگی وجود دارد. اولین راه، کنترل خشونت خانوادگی است. یعنی اگر مراتب اولیه خشونت خانوادگی بین زن و شوهر یا خواهر و برادر و مانند آن کنترل شود، آمار این قتل‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند، اما وقتی خشونت‌های‌کوچک وکمتر، بدون پاسخ، پیگیری و مجازات باقی می‌ماند، به مرور اقدامات خشونت بار فرد زیاد و در نهایت منجر به قتل می‌شود.
راهکار دوم، پیشگیری علت محور است. یعنی اگر فردی شیشه مصرف می‌کند، خانواده‌ها آن را عادی تلقی نکنند و با آن کنار نیایند. نسبت به آن جدیت داشته باشند و اقدام به درمان فرد کنند یا فردی که مبتلا به بیماری روانی پارانویا ( توهم توطئه) است، استنباط خانواده‌ها نباید این باشد که درست است این فرد مشکل روانی دارد، اما با آن کنار می‌آییم. مشکل این فرد قابل پیش‌بینی نیست و به یکباره ممکن است رفتارش از حالت عادی خارج شود و دست به اقدامی بزند که نتیجه‌اش فاجعه بار باشد.

دکتر آرش حقیقت‌فرد
جرم‌شناس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دم حامدها گرم!

دم حامدها گرم!

خوابمان نمی‌برد. چه مرضی داشتیم که بعد از یک عالمه پیاده‌روی در اردوی نظامی آخر دوره آموزشی خدمت خوابمان نمی‌برد را خدا می‌داند.

حادثه حماسه‌ ساز

حادثه حماسه‌ ساز

واقعه سال ۶۰ آمل و حمله گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست‌ها نقطه‌عطفی در تاریخ تحرکات مسلحانه عناصر ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی برخی مخالفان مشی مذهبی ساختار جدید سیاسی ایران، با توجه به نابه‌سامانی‌های موجود درصدد ایجاد آشوب برآمدند و تلاش کردند حداقل در برخی مناطق‌مرزی و حساس کشور قدرت عمل را به دست گیرند.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر