jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۰۰۱۹۴   ۲۱ فروردين ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

مرحوم آقای آصفی هم همین را می‌گفتند که: تو کاشف شهید صدر هستی!... و واقعیت هم همین بود که ایشان حتی در بین طلاب عرب هم شناخته شده نبودند، چه رسد به ایرانی‌ها و من با شور و شوق عجیبی، درس‌های ایشان را ضبط و مجالس درس ایشان را تبلیغ می‌کردم تا کم‌کم طلاب عرب و ایرانی به شأن و جایگاه رفیع ایشان پی بردند. همان‌طور که عرض کردم شهید صدر در بیان روان و ساده مطالب پیچیده کم‌نظیر بودند. هرگز به شاخ و برگ مطالب نمی‌پرداختند و سعی جوهره درس را بفهمانند و مطالب را هم طوری بیان می‌کردند که اگر فردی سابقه ذهنی هم نداشت، متوجه مطلب می‌شد.

یکی دیگر از ویژگی‌های درس ایشان این بود که مطلب را از جنبه‌های مختلف بررسی می‌کردند و این شمولیت و وسعت دید، از ویژگی‌های برجسته درس ایشان بود. موضوعات را با دقت دسته‌بندی و شاخه‌ها و تقسیمات مختلف آن را از هم تفکیک و جدا می‌کردند که در آن زمان میان استادان، مختص خود ایشان بود و حتی از درس اصول و منطق مرحوم مظفر هم دقیق‌تر دسته‌بندی می‌کردند.
ویژگی دیگر درس ایشان ریشه‌یابی بود. به این شکل که می‌گفتند: یک مطلب از کجا ریشه گرفته و چگونه و طی چه مراحلی تطور پیدا کرده است. هنگامی که بحث مشکل می‌شد - مثلا بحث ترتب در علم اصول - ایشان دیدگاه‌های بزرگانی چون آخوند خراسانی، محقق عراقی، محقق نائینی، محقق کمپانی و... را تک‌تک شرح می‌دادند و سپس اشکالاتی را که بر آن نظریه‌ها وارد بودند، بیان می‌کردند. ایشان معتقد بودند روشی که این بزرگان در بحث ترتب اتخاذ کرده‌اند، درست نبوده است و سپس خودشان روش جدیدی ارائه کردند و براساس آن تحقیقات جامعی انجام دادند که حاصل کار، فوق‌العاده بود.
همچنین ایشان در بحث حجیت ظهور، مطالب شگفت‌انگیزی مطرح کردند. همه این مطالب دشوار را هم به نحوی بیان می‌کردند که همه ما مطالب را خیلی راحت درک می‌کردیم، در حالی که ایشان حقیقتا نابغه بودند و معمولا نوابغ نمی‌توانند مطالب خود را طوری مطرح کنند که همگان بفهمند، اما سلاست و روانی ایشان در بیان مطالب مشکل، واقعاً حیرت‌انگیز بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جلوه‌ اقتدار ملی

جلوه‌ اقتدار ملی

درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 و مشارکت مردم در آن باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.

ایستگاه آخر مناظره

ایستگاه آخر مناظره

مناظره‌ های انتخاباتی ریاست‌جمهوری به بخش جدایی‌ناپذیر از رقابت‌ ها تبدیل شده‌است.

بازار دارو بیمار است

بازار دارو بیمار است

چالش‌های زیادی در صنعت داروسازی کشور وجود دارد. چالش مهم این روزها اما کمبود دارو است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر