jamejamonline
ورزشی کد خبر: ۱۱۹۴۸۴۹   ۱۱ اسفند ۱۳۹۷  |  ۱۱:۲۶

نگاهی به رفتارهای ناهنجارانه برخی از سلبریتی‏های ورزشی؛

می‌تازم چون سلبریتی‎ام!

در 48 ساعت گذشته رفتار ناهنجارانه دو سلبریتی فوتبالی به شدت سوژه شده و واکنش‎های مختلفی را رقم زده است. واقعیت تلخی وجود دارد. سلبریتی‌ها چه از نوع هنری و چه از نوع ورزشی همیشه رفتارهای ناپسندی از خود نشان داده‎اند که دو مورد اخیر تازه‌ترین موارد محسوب می‎شوند وگرنه موضوع بی‎سابقه و عجیبی نیست.

می‌تازم چون سلبریتی‎ام!

به گزارش جام‎جم آنلاین ، علیرضا حقیقی در مجموعه ورزشی انقلاب بر سر مسائل مربوط به تمرین، بینی خطیر معاون باشگاه استقلال را شکسته و فرهاد مجیدی نیز با پلیس درگیری لفظی پیدا کرده است. حالا بیاییم با توجه به این دو مورد تمام چهره‎های ورزشی را توبیخ کنیم که چرا چنین هستند و چنان می‎کنند؟ بله، فعلا باید این کار را کنیم. واقعیت این است که سلبریتی‌ها فعلا حرفی برای گفتن ندارند چون کارنامه چند سلبریتی به اندازه‎ای سیاه است که کار بقیه را هم خراب می‎کند.

ردپای ناهنجاری‏های این چنینی در گذشته نیز به وفور دیده می‏شد. مثل همان فوتبالیست سابقی که در تمرینات تیمش ناگهان رکیک‏ترین ناسزاها را به مدیرعامل باشگاه داد و بلافاصله حکم اخراج خود را دریافت کرد. نکته تاسف بار این است که این فوتبالیست سابق همان شب تبدیل به قهرمان شبکه‏ های ماهواره ای شد چرا که به دلیل تبلیغات هدف‏دار و نادرست اینطور جلوه داده شد که او به دلیل روزه‏خواری از تیمش اخراج شده است.

به یک نمونه دیگر می‏پردازیم، فوتبالیستی که با سوء‏استفاده از نام خود دست به کلاهبرداری‏های وسیعی زده است و یا یک فوتبالیست دیگر که خیلی راحت به مردم افغانستان توهین می‏کند.

برای ذکر مثال‏هایی از این دست می‏توان به تفصیل صحبت کرد. از فحاشی به خبرنگار تا بی‏احترامی به هوادار گرفته تا اغفال دختر نوجوان به وسیله شهرت و یا دیگر موارد به شدت غیراخلاقی که حتی نمی‏توان به آنها اشاره‏ای کوچک داشت.

بی‎ظرفیتی در برابر شهرت و ثروت

نمی‏توان همه سلبریتی‎ها را با هم جمع بست اما تعداد زیادی از آنها به واسطه شهرت، موفقیت و البته ثروت رفتارهایی از خود نشان می‎دهند که ثابت می‎کند ظرفیت برای داشتن چنین موقعیت‎هایی از سوی آنها هنوز تکمیل نشده است.

یک سلبریتی پس از به دست آوردن حجم زیادی از شهرت، ثروت و موفقیت دارای ویژگی‎های متعددی می شود که برخی از آنها نامطلوب هستند. یکی از این چندین ویژگی نامطلوب این است که سلبریتی گمان می‎کند تافته جدا بافته از سایر اعضای جامعه است و جایگاهی خاص و دست نیافتنی دارد. او مغرور می‎شود و رفتارش تغییر می‎کند.

در مواجهه با دیگران به‌خصوص قشر مردم عادی رفتارهایی خودپسندانه و متکبرانه از خود نشان می‎دهد و تحت هر شرایطی خود را محق می‎داند. سلبریتی مزبور گمان می‎کند قوانین نباید در رابطه با او صدق کند. گمان می‎کند آنچه در زندگی روزمره مردم جریان دارد به او ارتباطی ندارد و او در دایره این مردم جای نمی‎گیرد و مجبور به رعایت قوانین نیست.

سلبریتیِ خوب، سلبریتیِ بد

سلبریتی ورزشی می‌تواند خوب باشد و یا بد. این سلبریتی گاهی نه خوب است نه بد. اما امان از سلبریتی بد. نشان دادن ظرفیت پایین از سوی چهره‎های شاخص ورزشی به اتفاقی معمول در ورزش ایران تبدیل‌شده است. این ورزشکاران هرچند وقت یک‌بار رفتارهایی از خود نشان می‏دهند که با هیچ متر و معیاری قابل توجیه نیست.

چند سال پیش وقتی‌که یک فوتبالیست در حالت غیرعادی حین رانندگی دستگیر شد جعفر کاشانی عضو شناخته‌شده و اسبق تیم پرسپولیس تأکید کرد که فقدان برنامه فرهنگی در باشگاه‏ها باعث می‎شود تا یک جوانِ تازه به شهرت نرسیده نداند چطور رفتار کند، به‌خصوص آن‌هایی که از یک خانواده فقیر ناگهان به دل ثروت و شهرت پرتاب می‎شوند.

حق کاملاً با این پیشکسوت پرسپولیس است. چگونه می‎توان تصور کرد جوانی بدون تحصیلات بالا از دل خانواده‎ای فقیر ناگهان در فوتبال پله‎های ترقی را به‌سرعت طی کند و پس‌ازآن دچار خودبزرگ‌بینی نشود؟ او تا همین چند ماه پیش حتی تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه‎های ایاب و ذهابش را نداشت اما اکنون پس‌ازاینکه نخستین پیش‌قرارداد خود را دریافت می‎کند مدل جدیدترین اتومبیل موجود در بازار را می‏خرد و در خیابان‌ها گاز می‏دهد.

او آگاهی و فرهنگ لازم برای برخورد با موقعیت‏های جدید را ندارد و ثروت و شهرت او را به‌شدت گمراه می‎کند. این سلبریتی ورزشی و اصلاً این فوتبالیست نمی‎داند که چطور رفتار کند و چگونه با موقعیت جدید خود راه بیاید. در این میان باشگاهی که برای آن بازی می‎کند نیز برنامه‎ای برای کنترل ستاره خود ندارد و برخی از اطرافیان هم که هدفی جز سوء‎استفاده ندارند با نزدیک شدن به این جوان، بیشتر مقدمات گمراهی او را فراهم می‎کنند.

همه یک‌شکل و یکنواخت

سبک زندگی اکثر سلبریتی‎های ورزشی یکسان است. در مناطقی مانند شمال تهران خانه اجاره می‎کنند، اتومبیل‎های مدل‌بالا دارند، شغل‎هایی مانند فعالیت درزمینهٔ پوشاک، راه‎اندازی کافی‎شاپ و ساخت‌وساز را به‌عنوان حرفه دوم خود انتخاب می‎کنند، علاقه زیادی به برقرار کردن ارتباط دوستانه با سلبریتی‎های هنری دارند، قلیان یکی از ثابت‎ترین تفریحات آن‌هاست، در طول ماه هزینه سنگینی بابت خرید لباس تقبل می‎کنند و ده‎ها رفتار، حرکت و شیوه زندگی دیگر که فقط مختص افراد تازه به دوران رسیده و سلبریتی‎های ورزشی است.

رفتارها، اتفاقات و داستان‎های مربوط به سلبریتی‎های ورزشی در سال‎های اخیر آن‌قدر زیاد بوده که می‎توان درباره آن ساعت‎ها صحبت کرد. فوتبالیستی که در زمان اوج شهرت خود ده‌ها پرونده غیراخلاقی از خود بر جای گذاشت را به خاطر می‎آورید؟ قطعاً باید چند باری نام این فوتبالیست به گوشتان خورده باشد، فوتبالیستی که بیش از 10 بار قول داد رفتارهایش را کنار بگذارد و هر بار بدتر از دفعه قبل رسوایی بار آورد. شگفت آن‎که باشگاه این فوتبالیست، بسیار احساساتی با او برخورد می‌کرد و هر بار او را می‎بخشید؛ بدون اینکه او را نزد روان‎شناس بفرستد و یا ازلحاظ روحی به او توجه کند. این فوتبالیست که به دلیل سبک زندگی ناسالم موقعیت‎هایی طلایی را در فوتبال از دست داد هرگز نتوانست اصلاح شود و موارد متعدد مربوط به بی‌اخلاقی‌های او حتی پس از وداع با فوتبال ادامه داشت!

مورد بعدی یک فوتبالیست مطرح دیگر است. او بر سر یک مسئله غیراخلاقی با صمیمی‏ترین دوست فوتبالی خود به مشکل برخورد و پس‌ازآن نیز به‌جای فعالیت درزمینهٔ فوتبال وارد عرصه کلاه‌برداری از طریق فروش زمین شد!

کتک زدن خبرنگار و هوادار که دیگر از رفتارهای ثابت سلبریتی‏های ورزشی است. مورد شگفت‏آور دیگر فوتبالیستی است که پیش از مشهور شدن موتورسیکلت‌سوار می‎شد اما چند ماه بعد از انعقاد قرارداد با یک باشگاه مطرح، او را در حال تفریحات ناسالم بر روی عرشه یک قایق مسافرتی اجاره‎ای در دبی مشاهده کردند.

حالا هم که دسته‌گل دیگری از سوی سلبریتی‎ها می‎بینیم، کتک‌کاری حقیقی با معاون باشگاه استقلال بر سر اینکه چرا در هنگام تمریناتش به زمین اجاره‎ای او وارد شدند. کشمکش هنوز ادامه دارد. حقیقی دقایقی بعد از آزادی از بازداشتگاه در اینستاگرام لایو می‎گذارد و جماعتی بیمار هم او را تشویق می‎کنند که دفعه بعد محکم‎تر بزند! حقیقی به‌عنوان یک سلبریتی ورزشی روز بعد آن‌چنان کودکانه در توجیه کار خود حرف می‎زند که جای شکی باقی نیست این گلر اسبق تیم ملی آنچه واقعاً هست را پس از سال‎ها ناگهان ارائه داده است.

در آن‌سو نیز خطیر کم بی‎تقصیر نیست، مردی که ساعتی بعد از کتک‌کاری‌اش با حقیقی به طرز مشکوکی درباره او و خدمات بی‎نظیرش در فوتبال ایران مطالبی در شبکه‎های اجتماعی نوشته شد.

فرهاد مجیدی هم که دیگر جای خود دارد. فیلمی که از او منتشرشده گویای همه‌چیز است اما اینجا هم نباید یک‌طرفه رفت و همه‌چیز را متوجه او کرد اما به‌هرحال از کسی که اسطوره استقلال شمرده می‎شود انتظار دیگری می‎رفت. مشهور بودن دلیلی برای تخلف و ناهنجاری نیست.

سلبریتی یک قربانی است

بازهم باید به نقش باشگاه‎ها در رفتارهای ناهنجارانه چهره‎های فوتبالی اشاره‌کنیم. باشگاهی که ناگهان پول هنگفت و خانه لوکسی در اختیار یک جوان بیست‌ساله قرار می‎دهد در کنار آن باید برای او جلسات توجیهی با حضور یک روانشناس برگزار کند و راه درست را به او نشان بدهد. نظارت باشگاه‎ها بر روی رفتار بازیکنان جوان کافی نیست. درواقع می‏توان گفت یک سلبریتی درواقع یک قربانی است، قربانی بزرگی که از سوی باشگاه خود به‌صورت کامل رهاشده.

سلبریتی‏های ورزشی و اصلاً غیرورزشی نشان داده‏اند که همان سبک خود رادارند و قرار هم نیست تغییر در زندگی آنها ایجاد شود. فعلاً تاخت‌وتاز آنها ادامه دارد. اینکه چه زمانی توجیه می‌شوند و چه زمانی برای باشگاه‌ها مشاور فرهنگی و اخلاقی در نظر گرفته می‌شود کاملاً نامشخص است، این موضوع فعلاً حتی به‌اندازه دلالیسم در فوتبال نیز اهمیت ندارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
غافل از جوانگرایی

غافل از جوانگرایی

لیگ جهانی والیبال سال 1990 راه‌اندازی شد و در نوع خودش در ورزش جهان بی‌نظیر بود چون هیچ ورزشی در سطح دنیا لیگ نداشته مگر لیگ باشگاهی  اما این لیگ در رده ملی بود.

وداع تلخ با «آقا نادر»؛ مرد شماره یک اخلاق

وداع تلخ با «آقا نادر»؛ مرد شماره یک اخلاق

 نادر دست‌نشان متولد ۱۳۳۹‌ از نامداران فوتبال مازندران و پرافتخارترین بازیکن تیم نساجی مازندران بود که هم در دوران اوج و هم در دوران مربی‌گری، نزد همه کسانی که او را از نزدیک می‌شناختند، مرد اخلاق بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر