jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۳۹۴۴۴ ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

یاد بعضی نفرات

خاطرات و فراموشی

امروز سالمرگ شاعری است که او را پدر غزل معاصر می‌نامند. شاعری که اولین دفتر شعرش در سال 1350 توانست او را به عنوان بهترین شاعر جوان دوره شعر فروغ به ادبیات ایران معرفی کند. همین امروز فقدان حسین منزوی 14 ساله شد، چرا که او 16 اردیبهشت 1383 در تهران درگذشت.

20 ساله بود که وارد دانشکده ادبیات دانشگاه تهران شد؛ اما این رشته را نیمه تمام رها کرد و به جامعهشناسی روی آورد. پس از مدتی، رشته جامعهشناسی هم به سرنوشت ادبیات فارسی دچار شد اما حسین منزوی همچنان میگفت و میسرود و خود را در شعر و ترانه و تصنیف مطرح میکرد. البته اشعار، کتب شعر و زبان شعری حسین منزوی در زمان حیاتش کمتر از امروز مشهور و معروف بود اما امروزه کم نیستند افرادی که شعر حسین منزوی را یک نوآوری در زبان غزل معاصر میدانند و آن را میستایند. او در دوران زندگیاش کتابهای متعددی را از اشعار گوناگون خود و در قالبهای مختلف، روانه بازار کرد که از آن جمله میتوان به با عشق در حوالی فاجعه، با عشق تاب میآورم، از شوکران و شکر، از ترمه و تغزل، از کهربا و کافور، از خاموشیها و فراموشیها، با سیاوش از آتش، حنجره زخمی تغزل، به همین سادگی و این کاغذین جامه اشاره کرد.

منزوی همچنین در کتاب «این ترک پارسی گوی»، به بررسی و تحلیل شعر شهریار پرداخته است و در عین حال، ترجمهای نیمایی از منظومه «حیدربابا یه سلام» شهریار شیرین سخن هم دارد.حسین منزوی در ایام زندگی بیشتر از طریق سرودن شعر و انتشار کتاب و همکاری با نشریات روزگار میگذراند تا اینکه سرانجام در چنین روزی یعنی در شانزدهمین روز از اردیبهشت 1383 در زنجان درگذشت و در همان شهر به خاک سپرده شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر