jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۳۹۴۴۴   ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

یاد بعضی نفرات

خاطرات و فراموشی

امروز سالمرگ شاعری است که او را پدر غزل معاصر می‌نامند. شاعری که اولین دفتر شعرش در سال 1350 توانست او را به عنوان بهترین شاعر جوان دوره شعر فروغ به ادبیات ایران معرفی کند. همین امروز فقدان حسین منزوی 14 ساله شد، چرا که او 16 اردیبهشت 1383 در تهران درگذشت.

20 ساله بود که وارد دانشکده ادبیات دانشگاه تهران شد؛ اما این رشته را نیمه تمام رها کرد و به جامعهشناسی روی آورد. پس از مدتی، رشته جامعهشناسی هم به سرنوشت ادبیات فارسی دچار شد اما حسین منزوی همچنان میگفت و میسرود و خود را در شعر و ترانه و تصنیف مطرح میکرد. البته اشعار، کتب شعر و زبان شعری حسین منزوی در زمان حیاتش کمتر از امروز مشهور و معروف بود اما امروزه کم نیستند افرادی که شعر حسین منزوی را یک نوآوری در زبان غزل معاصر میدانند و آن را میستایند. او در دوران زندگیاش کتابهای متعددی را از اشعار گوناگون خود و در قالبهای مختلف، روانه بازار کرد که از آن جمله میتوان به با عشق در حوالی فاجعه، با عشق تاب میآورم، از شوکران و شکر، از ترمه و تغزل، از کهربا و کافور، از خاموشیها و فراموشیها، با سیاوش از آتش، حنجره زخمی تغزل، به همین سادگی و این کاغذین جامه اشاره کرد.

منزوی همچنین در کتاب «این ترک پارسی گوی»، به بررسی و تحلیل شعر شهریار پرداخته است و در عین حال، ترجمهای نیمایی از منظومه «حیدربابا یه سلام» شهریار شیرین سخن هم دارد.حسین منزوی در ایام زندگی بیشتر از طریق سرودن شعر و انتشار کتاب و همکاری با نشریات روزگار میگذراند تا اینکه سرانجام در چنین روزی یعنی در شانزدهمین روز از اردیبهشت 1383 در زنجان درگذشت و در همان شهر به خاک سپرده شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حادثه حماسه‌ ساز

حادثه حماسه‌ ساز

واقعه سال ۶۰ آمل و حمله گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست‌ها نقطه‌عطفی در تاریخ تحرکات مسلحانه عناصر ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی برخی مخالفان مشی مذهبی ساختار جدید سیاسی ایران، با توجه به نابه‌سامانی‌های موجود درصدد ایجاد آشوب برآمدند و تلاش کردند حداقل در برخی مناطق‌مرزی و حساس کشور قدرت عمل را به دست گیرند.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر