jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۳۲۵۴ ۱۹ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

به مناسبت روز فناوری هسته‌ای

چرا ایران به انرژی هسته‌ای نیاز دارد؟

با افزایش جمعیت جهان از شش میلیارد نفر در سال 2000 میلادی به 2/8 میلیارد نفر تا سال 2030‌، مقدار انرژی مورد نیاز بشر به 60 درصد بیشتر از میزان فعلی افزایش خواهد یافت. طبق پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی در سال 2030، نفت 37 درصد، گاز 28 درصد و زغال‌سنگ 24 درصد از سهم انرژی را خواهند داشت و استفاده از منابع جدید انرژی امری ضروری است. در حال حاضر حدود 400 نیروگاه هسته‌ای در دنیا، یک‌ششم برق تولیدی جهان را تولید می‌کند. تولید برق با نیروگاه‌های هسته‌ای از 2521 میلیارد کیلووات ساعت به 2906 میلیارد کیلووات ساعت در سال 2025 خواهد رسید. از 44 گیگا وات ساعت ظرفیت جدید نیروگاه‌های نصب شده در جهان، 19 گیگاوات ساعت در چین، 15 گیگاوات ساعت در کره جنوبی و 6 گیگاوات ساعت در هند نصب خواهد شد.

در ایران نیز شورای انرژی اتمی، سازمان انرژی اتمی را موظف کرده تا سال 1400 سهم انرژی هسته‌ای در تولید برق کشور را به 7000 مگاوات برساند. آمریکای شمالی و اروپای غربی هر یک با سهم بیش از 30 درصد و آسیا (بجز خاورمیانه) با سهم بیش از 20 درصد در تولید برق هسته‌ای پیشتاز هستند؛ در حالی که ایران با داشتن منابع اورانیوم طبیعی به منظور توسعه‌ سهم خود برای توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای با چالش مواجه بوده است. برای پاسخ به این پرسش که چرا ایران به انرژی هسته‌ای نیاز دارد، چند نکته‌ اساسی را یادآور می‌شویم:

1 ـ برنامه‌ریزانِ انرژی دنیا معتقدند مصرف سوخت فسیلی فقط در صورت ایجاد ارزش افزوده‌ ناشی از محصولات متنوع مشتقات نفتی دارای توجیه اقتصادی است و فروش خام آن در آینده‌ نزدیک زیانبار خواهد بود.

2 ـ تنوع‌بخشی به منابع انرژی، ارتباط مستقیمی با امنیت تامین انرژی و افزایش قدرت ملی آن کشور دارد. از نظر اتکا به منابع گوناگون عربستان سعودی، ایران، هند، فرانسه و کانادا به ترتیب بیشترین درصد مصرف انرژی نفت، گاز طبیعی، زغال‌سنگ، هسته‌ای و برق‌آبی را دارند. ایران به دلیل اتکا به سوخت فسیلی از ضریب تنوع‌پذیری بسیار پایینی برخوردار است.

3 ـ رآکتورهای شکافت، از اقتصادی‌ترین نیروگاه‌های تولید انرژی در مدت عملکرد آن به حساب می‌آید. این امر از چگالی انرژی بالای اورانیوم ناشی می‌شود. یک کیلوگرم اورانیوم با غنای 3 درصد از اورانیوم 235 ـ می‌تواند 109×5/2 کیلوژول انرژی تولید کند که برای تولید همین مقدار انرژی با سوخت‌های فسیلی با در نظر گیری قیمت‌های کنونی به حدود ده ‌برابر هزینه‌ بیشتر نیازمندیم. بنابراین هرچند هزینه‌ نصب و راه‌اندازی یک نیروگاه شکافت هسته‌ای، بیشتر از نیروگاه گازی با ظرفیت مشابه‌ است، ولی در بلندمدت و محاسبه‌ قیمت جهانی سوخت فسیلی، نیروگاه‌های شکافت مقرون‌به صرفه‌تر هستند.

4 ـ رآکتورهای هسته‌ای بر خلاف نیروگاه‌های فسیلی برای تولید انرژی به اکسیژن نیازی ندارند و به دلیل چگالی انرژی بالا، در کاربردهایی قابل استفاده هستند که امکان جایگزین‌کردن آن با مولد‌های متعارف انرژی فسیلی نیست. رآکتورهای مینیاتوری هسته‌ای، زیردریایی‌ها، کشتی‌ها، مولد‌های پیشرانش فضایی و باتری‌های هسته‌ای با طول عمر زیاد نمونه‌ای از این کاربردهای پیشرفته است.

5 ـ تمام دانش‌های بین‌رشته‌ای با ساختار عظیم، نظیر رآکتورهای شکافت هسته‌ای، به اجبار تراز علمی و فنی کشورهای درگیر را در زمینه‌های مختلف نظیر طراحی‌های بسیار دقیق، فناوری خلأهای بالا، ساخت آلیاژ‌های کاربردی، بهره‌گیری از دانش و فناوری تولید و کاربرد رادیوایزوتوپ‌ها در صنعت، کشاورزی و پزشکی و... ارتقا خواهد بخشید.

دکتر مرتضی حبیبی

‌ دانشیار گروه مهندسی هسته‌ای و معاون پژوهشی دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر