jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۹۴۵۶۷ ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۰۰:۱۵

جام جم سرا- درد در ناحیه پایین کمر، ران و ماهیچه ساق پاها امانش را بریده است؛ دردی که هنگام عطسه، سرفه یا حرکت بیشتر می‌شود. چنین دردی ناشی از دیسک کمر تلقی می‌شود که با احساس بی‌حسی و سوزن سوزن شدن در بخش‌های بیرون‌زده دیسک بین مهره‌ای ستون فقرات همراه است.

زندگی پس از جراحی دیسک کمر

گرچه درد دیسک کمر بتدریج شروع می‌شود، اما به مرحله‌ای می‌رسد که در حین نشستن و برخاستن، شب‌ها هنگام سرفه، عطسه، خندیدن، خم شدن یا راه رفتن، بسیار شدید می‌شود و در حالت بسیار حاد با اختلال عملکرد مثانه یا روده نیز همراه می‌شود. در چنین شرایطی برای برخی بیماران چاره‌ای جز عمل جراحی دیسک باقی نمی‌ماند؛ عمل جراحی دیسک کمر که می‌تواند شامل برداشتن بخشی یا همه دیسک بین مهره‌ای شود.

دیسک کمر به بالشتک‌های الاستیکی بین استخوان‌های مهره گفته می‌شود که دور نخاع می‌پیچند. دیسک‌ها به شکلی محکم بین ستون فقرات قرار گرفته و به وسیله رباط‌های متصل‌کننده استخوان‌های نخاع به هم پیوسته می‌شوند و به حفظ ثبات ستون مهره‌های کمری کمک می‌کند. متاسفانه این دیسک‌ها با گذشت زمان و افزایش سن، ضعیف‌تر و آسیب‌پذیرتر می‌شوند که با عوارض دردناک و محدودکننده خاص خود همراه است.

البته ناگفته نماند امروزه تا آنجا که امکان دارد کمتر از جراحی دیسک کمر به‌عنوان اولین گزینه درمانی بهره گرفته می‌شود؛ چراکه جراحی دیسک کمر با عوارض خاصی همراه است و به گفته دکتر عارف سعیدی، فیزیوتراپیست در درازمدت باعث فشار آمدن بیشتر به دیسک‌های باقیمانده سالم خواهد شد و باعث می‌شود بار وزن و کارهای روزانه به‌طور بسیار مخرب‌تری روی سایر مهره‌ها و دیسک‌ها، فشار تخریبی وارد کند که این مهم‌ترین عارضه‌ای است که فرد در درازمدت به طور نهفته با آن دست و پنجه نرم خواهد کرد. با این حال انجام عمل جراحی دیسک کمر برای دسته‌ای از بیماران گریزناپذیر به نظر می‌رسد. با این تفاسیر بهتر است هر بیمار بداند در دوره نقاهت پس از جراحی دیسک کمر با چه شرایط و عوارضی روبه‌روست و چه روش‌هایی برای کنترل و کاهش این عوارض وجود دارد؟

هفته اول پس از جراحی

به گفته دکتر سعیدی از مهم‌ترین عوارض جراحی دیسک بعد از هفته اول می‌توان به خشکی ناشی از بی‌حرکتی اشاره کرد که البته در اکثر موارد اجتناب‌ناپذیر است. درواقع، دردی که بیمار در این برهه دارد نیز ناشی از بی‌حرکتی است. البته در یک الی 2 درصد موارد، ممکن است عوارض ناخواسته دیگری از قبیل بی‌اختیاری ادرار نیز در بیماران دیده شود که بهتر است برای پیشگیری از عوارض ناشی از استراحت بعد از عمل، هرچه سریع‌تر فیزیوتراپی بیمار در بخش بستری جراحی با روش‌های مناسب و حرکات درمانی تخصصی آغاز شود.

دبیر انجمن فیزیوتراپی ورزشی ایران در پاسخ به این سوال که رعایت چه نکاتی به تسریع روند بهبود و کاهش عوارض پس از جراحی دیسک در این مقطع کمک می‌کند، می‌گوید: برای تسریع در روند بهبود بعد از جراحی‌ها بویژه جراحی‌های دیسک مهره‌های کمر باید در اولین فرصت ممکن و پس از هماهنگی با جراح به انجام فیزیوتراپی با روش‌های مناسب از قبیل امواج مافوق صوت و لیزر برای کاهش التهاب موضع جراحی شده اقدام شود. سپس حرکات درمانی تخصصی در ناحیه عمل شده براساس نتایج رادیولوژی و ام‌آرآی بیمار و نیز توجه به وضع ستون فقرات کمری و نوع جراحی انجام شده باید صورت بگیرد.

وی تاکید می‌کند: بعد از جراحی، فیزیوتراپی انجام نشود.زیرا ممکن است سبب شکست جراحی شود. البته از نقش دارودرمانی مناسب از سوی جراح برای کاهش عوارض پس از جراحی نیز نباید غافل بود.

از هفته دوم تا چهارم پس از جراحی

از هفته دوم به بعد، وضع فردی که جراحی دیسک کمر انجام داده است، پایدارتر خواهد شد و بیمار می‌تواند به آرامی و با حفظ وضع مناسب و استفاده از کمربند طبی مناسب کارهای روزمره خود را در منزل انجام دهد. در این راستا فرد می‌تواند حرکات درمانی تجویز شده از سوی متخصص فیزیوتراپی را به آرامی و با احتیاط‌های ذکر شده انجام دهد.

دکتر سعیدی می‌گوید: بیمار تا هفته چهارم اوضاع بسیار مناسب‌تری خواهد یافت و به آرامی می‌تواند کارهایی مانند بیرون رفتن و انجام امور روزانه خویش را با احتیاط آغاز کند. البته هنگام بیرون رفتن باید از کمربند طبی مناسب استفاده کند. البته بستن کمربند طبی نیز بیشتر از دو ماه توصیه نمی‌شود، چراکه خود کمربند به نوعی می‌تواند علاوه بر ایجاد وابستگی سبب ضعف عضلانی ناحیه کمری شکمی لگنی شود. رانندگی کوتاه‌مدت بعد از سه الی چهار ماه با رعایت ایجاد شرایط ارگونومیک صندلی ماشین و نشستن مناسب، نه به حالت لمیده و خم شده و در صورت امکان با دنده اتوماتیک می‌تواند انجام شود. البته فرد باید در این مقطع نیز به طور منظم و طبق تجویز متخصص فیزیوتراپی، تمرینات و ورزش‌های درمانی خود را انجام دهد.

بازگشت به فعالیت عادی و روزمره گذشته

البته باید توجه داشت بسیاری از تمرینات کمری بعد از جراحی دیسک تقریبا بعد از گذشت سه ماه از جراحی آغاز می‌‌شود که نوع این تمرینات نیز به سطح و نوع جراحی وابسته است. همچنین در برخی افراد بهبود کامل بعد از جراحی دیسک بین مهره‌ای ممکن است تا چهار ماه به طول بینجامد.

به گفته دکتر سعیدی، برای انجام هر نوع تمرین ورزشی پس از جراحی دیسک کمر ابتدا باید به متخصص فیزیوتراپی مراجعه شود. البته قدم زدن و پیاده‌روی ملایم بعد از جراحی موجب بهبود سطح عملکرد قلبی ریوی بیمار می‌شود. به همین علت، معمولا پیاده‌روی حدود ۴۸ ساعت پس از جراحی دیسک مطابق با دستور فیزیوتراپیست انجام می‌پذیرد. انجام تمرینات تخصصی فیزیوتراپی از قبیل تمرینات کششی، تقویتی و انعطافی نیز کمک شایانی به بهبود بیمار جراحی شده دیسک کمری خواهد کرد.

دبیر انجمن فیزیوتراپی ورزشی ایران یاد‌آور می‌شود اگر برای جراحی دیسک کمر در انتخاب بیمار از سوی جراح دقت کافی به عمل آید، از جراحی‌های نوین بهره گرفته شود و متعاقب آن فیزیوتراپی تخصصی مناسبی انجام شود، درمان دیسک موثرتر و همراه با نتایج مطلوب‌تری خواهد بود. (جام جم سرا/ پونه شیرازی‌/ ‌گروه سلامت)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۶
سلام لطفا گزارشی در مورد سندرم بینایی ناشی از استفاده زیاده از حد از كامپیوتر ، لپ تاپ و تبلت ارایه دهید كه چه مواردی را باید در حین استفاده از این وسایل رعایت كنیم و ایا تشعشعات این وسیله برای چشم مشكلی ایجاد می كند و نیاز به استفاده از محافظ است ؟ممنون
۰
۰
فاطمه
-
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
ایا گذاشتن پلاتین مانع بارداری میشود
مددی
-
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۸
سلام من در عرض 18 ماه دوباره عمل جراحی باز دیسك كمر كردم وین این دوعمل 3 بار جراحی بسته كردم كه هیچ بهبودی حاصل نشد والان حتی قادر به نشستن وایسادن نیستم لطفا منو راهنمایی كنید
۰
۰
ازاد
-
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۰
حتما به دكتر زالی مراجعه نمایید.02122220796
اسماعیل
-
۰۱:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
باسلام ودرودخدمت آقای دكتر
بنده 43سال دارم 2ماه پیش دیسك l4_ll5 ر اكه دچارفتق شدید بود راعمل بازانجام دادم.بعداز2هفته
مراجعه به پزشك محترمم،ایشان گفتنددردی كه تا
2ماه آینده خواهی داشت دردی عادی وطبیعی
خواهدبودوعملم موفقیت آمیز بوده،الان باگذشت 2ماه ازعمل قبلافقط پای راستم درگیر بوده واالان باپیاده روی پای چپم درگیر ومورمور میشود.
نظر شما چیست.البته پای راستم هنوز مشكل دارد.
ممنون ومتشكرازالطاف حضرتعالی.

۲
۰
مهناز
-
۰۸:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۵
باسلام من 30سالمه 8ماه پیش گرفتی ودردپام شروع شدومن بعدازكلی دارو درمان تازه متوجه شدم بخاطردیسك كمرم بوده دیسكL5به s1دارم كه گفتن پاره است دردم زیاده دكترگفته بایدجراحی كنم چون دیسكم پاره شده .آیاراهی بجزجراحی وجودداره چون من اصلافكر نمیكردم تواین سن دیسك بگیرم واینكه جراحی لازم داشته باشه خیلی افسرده شدم. لطفاراهنماییم كنید
۴
۰
حمید
-
۰۰:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۳۰
سلام من 25سالم یك ماه پیش عمل دیسك انجام دادم الانم حالم خیلی خوبه تو این بیماری تنها چیزی كه مهمه خود شخص و یه دكتر خوب نترس عملش نه درد داره نه سخته . به دكتر رحیم روئین تن روبروی مترو شریعتی مراجعه كن حرف نداره
میثم
-
۰۲:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۳۱
سلام منم.مثل شما بودن عمل كردم دو هفته پیش
لیلا
-
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۴
من خودم 31سالمه جراحی كردم انگار تازه بدنیا اومدم درد من خیلی وحشتناك بود عمل دیسك هم درد كمی داره نگران نباش وبعد از نظر گرفتن از چند پزشك لازم بود عمل كن
محمدرضااسدزاده
-
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۲
سلام.

من 17سال بیشتر ندارم دوماه هست كمر درد و گرفتی پا دارم ام ار ای انجام دادم گفته دیسك كمر هست راهی بجز جراحی هم وجود داره ؟؟ هنوز درد دارم موقع عطسه .و راه رفتن .....
۰
۰
محمد
-
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۳۰
سلام
جراحی آخرین راه است. زمانی كه آنقدر فشار روی عصب ها وجود دارد كه بی اختیاری ادرار، عدم توانایی در راه رفتن ، عدم كاركرد صحیح روده ها بوجود آید. بهترین راه كاهش درد و عوارض رعایت نحوه نشستن، بلند كردن اجسام، خوابیدن به پهلو و مهمتر از همه آب درمانی می باشد.
علیرضا
-
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۲
سلام من علیرضا هستم حدود 20 سال ازدیسك كمر رنج بردم و از عمل جراحی وحشت داشتم تا اینكه در سن 45 سالگی امانم را گرفت و به ناچار نزد اقای دكتر مهرداد مرادی در تهران بیمارستان بهمن عمل كردم و اكنون خیلی راضیم و هیچ مشكلی ندارم به كسانیكه حتما باید عمل كنند توصیه می كنم نزد دكترمرادی عمل كنید كه بسیار با دقت و دلسوز است .
۰
۰
سلام عكس ام ار ای دارم دكتر گفته عمل كن درد تو پای راستم و ی قسمت كمرم سیاه شده كسی میتونه كمكم كنه
-
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۱
خوب واموزنده بود
۰
۰
فرشته
-
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۳
سلام‌سه‌ماهه‌عمل‌كردم‌روزهای‌اول‌خوب‌بودم‌الان‌كمردرددارم‌برای‌جوش‌صورت‌‌‌میخوام‌قرص‌راكوتان‌بخورم‌نمیدونم‌باتوجه‌به‌دردی‌كه‌دارم‌بخورم‌یانه‌ممكنه‌دردبیشتربشه؟
۱
۲
رباب
-
۰۱:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
با سلام.خانمی هستم 35 ساله.یكسالونیمه از دیسك كمر رنج میبرم.شاغل هستم وهیشه سر پا .پزشكم گفته از چهار مهره كمرم دیسك دارم .گفتن بهتره عمل نكنم .ولی من نه میتونم بشینم ونه سرپا باشمونه راحت بخوارم.دردم شدیده.نمیدونم چیكار كنم؟.واز طرفی نمیدونم كدوم دكتر برم برا عمل؟لطفا راهنمای كنید.
۰
۰
محمد
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
سلام.دكتر حسین صوفیانی بیمارستان ساسان.88326416 اینم شماره مطبشون.بسیار دكتر خوبی هستن
مجید
-
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۵
من دیسك كمرم شیراز پیش دكتر تقی پور عمل كردم.خدارو شكر راضی هستم. دكتر تقی پور حرف اول توی شیراز میزنه.شماره مطب 2358121
۰
۰
مهرد
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۴
من یك ماه پیش جراحی دیسك كمر انجام دادم كمی درد هم دارم آیا درد كمرم كاملآخوب خواهد شد
۱
۰
عرفانشونم
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۹
سلام من 16سالمه واقعیتش یك سال پیش دیسك كمرم رو عمل كردم و تنگی كانالم هم به گفته دكتر میل زدن
توی یه اتفاق دیسك گرفتم
راستش الان دو قدم ك راه میرم پاهام درد میگیره و سر میشه
تورو خدا هركی راهیی چیزی بلده بهم بگه
ایدی تلگرامم اینه
@erfankhalaji
۰
۰
حسن
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۴
با سلام.مردی 42 ساله و متاهل هستم.دو ماه و نیم پیش عمل دیسك كمرL4-L5 انجام دادم.متاسفانه تا این زمان راه رفتنم خیلی كند وبد فرمه و پنجه هر دو پا خیلی خیلی سسته(رو پنجه های پاهام نمیتونم وایستم) .ضمنا موقع نشستن
روی مبل، باسنم فرو میره و درد میگیره. از این وضعیتم خیلی ناامید هستم.لطفا راهنمایی بفرمایید.
۱
۱
اذر
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۳
سلام من ۵۰ سالمه یك هفته پیش جراحی كردم ولی هنوز موفع نشستن كمر درد دارم تازه پشت ران راست درد و روی پای چپ حالت گزگز دارم خیلی ناامید شدم تو رو خدا راهنماییم كنین در ضمن دی1 l5_s به مدت ۴ ماه داشتم
۰
۰
برهانی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۷
سلام خانمی ۳۱ساله هستم یكماهه دیسك كمرمو عمل كردم خداروشكر عملم خیلی خوب بود از هفته دوم شروع به رانندگی كردم والانم هیچ دردی ندارم
۰
۰
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
سلام من به طور مادر زادی مهره ی اخرم لق بود بعد دو تا دیسك داشتم دكتر گفت باید عمل كنی چهار ماهه عمل كردم پلاتین گذاشتن و دیسكام و برداشتن ولی كامل خوب نشدم بضی وقتا انگار كمرم رگ به رگ می شه بخصوص وقتی هوا كمی سرد می شه از زندگی خسته شدم و خودم را نرمال حس نمی كنم من فكر می كردم عمل كنم كامل خوب می شم من عاشق ورزشم فكر كنم دیگه هیچ وقت نتوم ورزش كنم به نظر شما خوب می شم یا محكوم به دردم البته دردرش قابل تحمله ولی از لحاظ روحی زجر می كشم .قبل عمل با تمام دردم می تونستم ورزش كنم نمی ترسیدم كه تو كمرم پلاتین هست یه موقع چیزی می شه در ضمن من می تونم باردار بشم چون مجردم ممنون اگه جواب بدین
۰
۰
محسن
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۴
سلام خسته نباشید.والا من 30سالمه یكی از دیسك های كمرم پاره شده .یكی دیگش هم دیسك خفیف هست .دو ماه پیش رفتم پیش دكتر محلی یه سری كارها رو كمرم انجام داد .درد پاهام خوب شده ولی كمرم هنوز درد میكنه .به نظر شما عمل كنم یا با این درد مدارا كنم
۰
۰
علی
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
سلام، آیا عمل جراحی دیسك كمر عارضه‌ای درخصوص مسائل تولید مثل و بچه دارشدن در آینده ندارد؟ (چه برای مرد چه زن)
حتی موردی كه اقدام به تعویض مهره و اینستال پروتز شده باشد؟
۰
۰

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر