jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۷۵۲۰۳   ۰۹ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۱:۳۰

راهی برای احیای دریاچه ارومیه

ابرها با پهپاد ایرانی بارور می شوند

یک نخبه بسیجی پهپادی برای باروری ابرها در جهت احیای دریاچه های خشکیده طراحی و تولید کرده است که می تواند راهکاری برای احیای دریاچه ارومیه نیز باشد.

ابرها با پهپاد ایرانی بارور می شوند

حسن اکبری لایق - مجری این طرح اظهار داشت: باروری ابرها در ایران بدون مطالعات و تست های بنیادی صورت می گیرد و صرفا به اطلاعات عمومی سازمان هواشناسی شامل میزان باد در زمان باروری ابرها و نوع ابرها و تراکم و قالب ابرها اکتفا می شود که این امر سبب می شود که در مرحله اجرا با هزینه های بالای باروری، بارش مورد انتظار را شاهد نباشیم. علاوه بر هزینه بالای باروری ابرها، امکان باروری مجدد در یک مکان مناسب نیاز به گذر زمان دارد.

وی افزود: از جمله مشکلات خشکسالی در کشور ما هدفمند نبودن باروری ابرها و عدم شناسایی زمان مناسب برای اجرای باروری است به همین دلیل در دوران اولیه خشکی دریاچه ارومیه، اگر در باروری ابرها تخصصی عمل می شد نتیجه مطلبوی کسب می کردیم.

اکبری لایق با اشاره به طراحی و ساخت پهپاد برای احیای دریاچه های خشکیده در کشور گفت: این پهپاد ساخته شده قبل از باروری به پرواز در آمده و اطلاعات کامل دما و تراکم ابرها و میزان وزش باد را لحظه به لحظه نشان می دهد و با این اطلاعات آنلاین اقدامات لازم برای باروری با دقت بالایی صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه در مکان و زمان مناسب برای باروری، این پهپاد می تواند مواد بارور کننده را با سرعت کمتر و با تراکم بالا به ابرها اضافه کند که در حال حاضر این کار به وسیله هواپیما صورت می گیرد، افزود: در حال حاضر به علت سرعت بالای هواپیماها و ایجاد باد در حین حرکت، تراکم ابرها تغییر کرده و میزان مواد بارور کننده به صورت استاندارد و لازم پخش نمی شود. در برخی مواقع، ابرها با تاخیر شروع به بارش می کنند که این درنتیجه استفاده از هواپیماها و عدم امکان سنجی و نبود اطلاعات آنلاین است.

اکبری لایق گفت: پهپاد طراحی شده ابتدا اطلاعات لازمه را به مرکز کنترل ارسال می کند و در زمان مناسب و مورد تایید، کارشناس، عملیات باروری را انجام می دهد که این امر تاکنون اجرایی نشده است.

طراح این پهپاد اظهارداشت: سرعت پایین در باروری ابرها، پخش مواد باروری با تراکم بالا و خطای کمتر، دقیق بودن مقصد بارش ابرها، کاهش هزینه های باروری ابرها، امکان حمل بار و شناسایی زمان مناسب برای باروری از جمله ویژگی​های این پهپاد است.

وی اظهار امیدواری کرد که در صورت استفاده از این پهپاد، احیای دریاچه ارومیه در زمان کمتر و با هزینه پایین تر و دقت بالا، پیشرفت چشمگیری خواهد داشت.

اکبری لایق یادآور شد: این طرح با حمایت سپاه عاشورای ناحیه مرند اجرا شده که برای احیای دریاچه ارومیه قابل استفاده است.

به گفته وی، این طرح با حمایت سپاه عاشورای آذربایجان شرقی و سپاه ناحیه مرند اجرا شده است.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.