jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۵۵۵۹۴   ۱۴ دی ۱۳۹۳  |  ۰۳:۴۳

بنا بر تفکر عقلایی همه چیز می‌میرد، اما بشر به جای رویارویی با این حقیقت تاریک در مسیر باور عقاید اساطیری درخصوص زندگی ابدی پیش می‌رود. تلاش برای جستجوی چشمه جوانی عاملی شد تا بیش از هر زمینه دیگر علمی و پزشکی تحقیقات آرمانگرایانه‌ای صورت پذیرد.

آیا سرانجام به زندگی ابدی دست خواهیم یافت؟

در عین حال در راستای بررسی خواص افزایش طول عمر گروهی از ترکیبات مانند رسوراترول (ماده‌ای که در انگور یافت می‌شود)، راپامایسین (مشتق شده از نوعی باکتری در جزیره ایستر) و پروتئین‌هایی که از ژن P21 ساخته می‌شود، تحقیقاتی صورت گرفت. این پروتئین‌ها باعث مهار دیگر پروتئین‌های درون سلول می‌شود؛ درواقع مهار پروتئین‌هایی که به ساخت آمیلوئید کمک می‌کند. آمیلوئید در ابتلا به آلزایمر و پیشروی بیماری سرطان نقش بسزایی دارد. همچنین تحقیقاتی روی نوعی آنزیم به نام تلومراز که روند کاهش تلومر‌ها را کند می‌کند صورت گرفت. تلومرها رشته‌های DNA هستند که در زمان تقسیم سلولی کاهش می‌یابد، تا زمانی که در نهایت سلول تغییر یابد یا بمیرد. اگر کاهش تلومرها متوقف ‌شود، می‌توان گفت سلول‌ها تا ابد زنده خواهند ماند. یافته‌های اخیر به عملکرد تلومراز اشاره می‌کند: طبق مقاله‌ای که در نشریه نیچر (Nature)‌ چاپ شد، با محروم کردن موش از تلومراز و سپس دوباره در معرض آن قرار دادن نشانه‌هایی از جوان‌تر شدن موش نمایان شد. چند سال گذشته مکمل‌های غذایی که بر مبنای بالا بردن سطح تلومراز ساخته می‌شد وجود داشت، اما هنوز باید این مکمل‌ها را از لحاظ بالینی مورد بررسی قرار داد. بعلاوه روی دو ترکیب به نام فعالساز ترکیبی1 SIRT در انسان آزمایش‌هایی انجام شد. به نظر می‌رسد این داروها از مزایای کاهش کالری که کند کردن سوخت و ساز بدن و تاخیر در پیری است الگوبرداری می‌کنند، اما بنا به نظر جی‌ اولشانسکی، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه ایلینوی شیکاگو، درمان پیری با دارو امکان‌پذیر نیست. وی عنوان می‌کند که رسوراترول، تلومراز و P21 در بسیاری موارد نتیجه بخش نبوده و در ده سال اخیر عاملی برای مداخله و پیشگیری از روند پیری در انسان ارائه نشده است. او باور دارد ژن‌های صد ساله ـ ژن‌های بدن افرادی که به صد سال رسیده‌اند‌ـ می‌تواند کلید توقف روند پیری باشد. در نهایت این‌که دستیابی به اکسیر جوانی ممکن است از راه شیمیایی یا بیولوژیکی ممکن نباشد، بلکه از طریق تکنولوژی امکانپذیر شود. یک آینده‌نگر به نام ری کورزویل این‌گونه پیشگویی می‌کند که ظهور فناوری نانو می‌تواند وسیله‌ای برای دستیابی به زندگی ابدی باشد، به طوری که می‌توانیم با ساخت ربات‌های کوچک نسوج و اندام‌های آسیب‌دیده را ترمیم کنیم.

منبع: popularmechanics

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو