jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۲۶۵۷۰   ۰۸ دی ۱۳۸۷  |  ۰۰:۵۴

رضا رستمی: از وقتی که حسین علیزاده و محمدرضا درویشی همسایه هم بودند، زمان زیادی گذشته است که ردش را می‌شود در چهره هر دو نفر شان دید، خصوصا اگر عکس‌های جوانی‌شان را بگذاری کنار عکس‌های امروز این دو نفر. با این حال هنوز هم علیزاده، علیزاده است و درویشی درویشی، در تاریخ موسیقی ایران این دو نام از همان روزهایی که خانه‌هایشان نزدیک هم بود ثبت شده و تا امروز دوام داشته است. علیزاده از همان سال‌های پیش از انقلاب مسیر تازه‌ای را در عرصه موسیقی ایران در پیش گرفت که به خلق آثاری تازه و بدیع انجامید.

درویشی هم در کنار آهنگسازی راهی گوشه و کنار ایران شد تا گنجینه آواها و نواهای نواحی گوناگون ایران را بشناسد و آنها را به نسل‌های بعد از خودش معرفی کند.

اگر علیزاده نبود، حالا نه نی‌نوایی وجود اشت و نه ترکمنی، نه نوبانگ کهنی و نه راز نویی و نه... اگر علیزاده نبود تعریف ما از سه‌تار، از تار و از امکانات موسیقی ایرانی محدود باقی می‌ماند، در حد همان چیزهایی که آنقدر تکرار شده‌اند که رنگ کلیشه گرفته‌اند و خیلی‌ها را از فرهنگ موسیقایی‌مان گریزان کرده‌اند.

اگر علیزاده و قرائتش از میراث موسیقایی نبود، حالا حافظه ما پر بود از صداهایی که مدام شبیه هم می‌شدند، بدون آن که رابطه‌ای عمیق با فرهنگ و هویت موسیقایی این سرزمین پیدا کنند.

حکایت درویشی اما حکایت دیگری است، او سال‌های زیادی از عمرش را صرف سفر کرد، صرف مشاهده، صرف گوش کردن به نوای سازهایی که هر کدام ترجمان زندگی مناطق خود بودند، از سیستان و بلوچستان گرفته تا مازندران و گیلان، خراسان بزرگ، حاشیه خلیج فارس، کردستان و ... و ... و ... هر جا راوی موسیقی بود، هر جا سازی بود و نوازنده‌ای، پای درویشی هم به آنجا می‌رسید، تا سال‌ها بعد، هم حاصل سفرهایش در قالب جشنواره‌های مختلف عمومی شود و هم موسیقی‌ای که می‌ساخت رنگ و بویی دیگرگونه و متفاوت بیابد.

البته درویشی اولین کسی نبود که قدر این گنجینه را شناخت، درست مثل علیزاده که اولین کسی نبود که به صرافت نوآوری در موسیقی ایرانی افتاد، اما هر دو در زمانی که باید راهشان را انتخاب کردند. حالا اصلا مهم نیست که آنها  همسایه هم باشند یا نه مهم همخوانی نت‌هایی است که تصنیف کرده‌اند، آن هم در شب‌های تهران.

علیزاده و درویشی باز هم به هم رسیدند، در دی ماه سال 87 در تهران در تالار رودکی در کنسرتی که 2 شب ادامه داشت، شنبه و یکشنبه شب.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر