jamejamonline
نشان ایرانی عمومی کد خبر: ۱۳۱۷۴۲۳   ۰۴ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۳:۴۸

آزمایشگاه «آزما صنعت قائم» انواع خدمات و آزمون‎های متالوژی را برای محصولاتی مانند شیرآلات ساختمانی و صنعتی، سنگ‎های برش و سایش و سامانه ‎های اطفای حریق ارائه می‌دهد

زیر چتر استاندارد با آزما صنعت قائم

علامت استاندارد حک شده روی هر کالا، خیالمان را از کیفیت و ایمنی آن محصول آسوده می‎کند و نشان می‎دهد کالای موردنظر از آزمون‎هایی که عملکرد و ویژگی‎های خاص آن را ارزیابی کرده‎اند، سربلند بیرون آمده است.

کالاها چه تولید کارخانه‎های کشور خودمان باشند یا وارداتی، پیش از ورود به بازار می‎بایست برای صدور پروانه استاندارد از سازمان ملی استاندارد اقدام کنند.

به‎این‌ترتیب کارخانه یا شرکت واردکننده به‎صورت تصادفی تعدادی از محصولات موردنظر را برای سازمان ملی استاندارد ارسال می‎کند یا شرکت‎های بازرسی که خود از زیرمجموعه‎های سازمان ملی استاندارد هستند، این کار را بر عهده می‎گیرند.

تا پیش از سال 85 ارزیابی و اجرای آزمون‎های مختلف برای هر محصول در سازمان ملی اساندارد از سوی آزمایشگاه‎های خود این سازمان صورت می‎گرفت، اما پس از این تاریخ سازمان ملی استاندارد سیاست خود را روی تحقیق و پژوهش قرار می‎دهد و ارزیابی فرآورده‎ها را به آزمایشگاه‎های خصوصی، برون‎سپاری می‎کند.

شرکت دانش‎بنیان «آزما صنعت قائم» از آزمایشگاه‎های خصوصی زیر نظر سازمان ملی استاندارد است و با دراختیار داشتن 10 آزمایشگاه مجهز در حوزه‎های تجهیزات آتش‎نشانی، مبلمان و تجهیزات اداری، سنگ و دیسک‎های برش و سایش، خوردگی مواد، کوانتومتری، مکانیکی، سختی‎سنجی، جوشکاری، متالوگرافی و شیرآلات بهداشتی، ساختمانی و صنعتی، آزمون‎های لازم برای بررسی ضوابط استاندارد را اجرا می‎کند.

زیر چتر استاندارد با  آزما صنعت قائم

شرکت آزما صنعت قائم یک سال پس از شروع بحث خصوصی‎سازی سازمان ملی استاندارد، در سال 86 کار خود را در آزمایشگاه کوچکی در خیابان پاکستان منطقه عباس‎آباد تهران با امکان اجرای آزمون روی پنج فرآورده شامل الکترودهای جوشکاری، شیرآلات بهداشتی، ظروف با پوشش نچسب (تفلون)، دیسک ‎های برش و سایش و شیرهای ساختمانی آغاز کرد.

امیرحسین رفیعی آشتیانی، مدیرفنی شرکت آزمایشگاهی آزما صنعت قائم می‎گوید: «پدر من، آقای محمدرضا رفیعی آشتیانی، همان سال به‎عنوان کارشناس آزمایشگاه متالورژی از سازمان ملی استاندارد بازنشسته شده بود و من با پشتوانه تجربه پدر، این شرکت را تاسیس کردم.» تقریبا پس از گذشت یک‎سال‎ونیم از فعالیت آزما صنعت قائم، این آزمایشگاه برای گسترش فعالیت‎های خود به فضای بزرگ‎تری نیاز داشت و به سوله‎ای در وردآورد نقل‎مکان می‌کند. اکنون با مناسب‎سازی شرایط محیطی و تجهیز سوله، امکان برگزاری آزمون برای 90 محصول در این مجموعه فراهم است.

مدیرفنی این شرکت درباره مشتری‎های آزما صنعت قائم به جام‎جم می‎گوید: «مشتری‎های ما ابتدا از سوی سازمان ملی استاندارد معرفی می‎شد، ولی به مرور با شرکت در نمایشگاه‎های مختلف، فعالیت در فضای مجازی و به‎روزرسانی سایت آزمایشگاه، مشتری‎های خصوصی خود را نیز جذب کردیم. همچنین دو سال پیش نیز در شبکه راهبردی زیرنظر شبکه راهبردی و فناوری ریاست جمهوری، مورد پذیرش قرار گرفتیم.»

شکل‎گیری اتحادیه آزمایشگاه‎ها راه‎حل رفع مشکلات آنها

مشتریان آزمایشگاه‏های استاندارد در دو دسته قرار می‎گیرند: یا مشتری‎هایی هستند که به‎صورت شخصی و مستقل مراجعه می‎کنند، یا آنها را سازمان استاندارد به آزمایشگاه‎ها معرفی می‎کند. درمورد مشتری‎های دسته دوم ماجرا به این‎شکل است که شرکت‎های بازرسی تعدادی نمونه محصول را از انبار یا خط تولیدی تولیدکنندگان برای آزمایشگاه‏های استاندارد ارسال می‎کنند و کارخانه‎ها نیز می‎توانند نتیجه آزمون تمام بندهای استاندارد را ازطریق «سامانه سینا» مشاهده کنند.

امیرحسین رفیعی آشتیانی با اشاره به اینکه هزینه این دسته از مشتریان بر اساس تعرفه‏های سازمان ملی استاندارد تعیین می‎شود، می‎گوید: «مواد مصرفی آزمایشگاه‎ها معمولا وارداتی و بسیار گران‌قیمت هستند. وقتی برای آزمون‏ها، هزینه کارشناس، مواد مصرفی، استهلاک دستگاه‎ها را کنار هم می‎گذارید، بسیار بیشتر از تعرفه‎های تعریف شده است. این موضوع آزمایشگاه‎ها را با چالش روبه‎رو کرده است و باعث شده گاهی یک‌سری از آزمون‎ها را اجرا نکنند یا در مواردی مجبور به تعطیلی کسب‎وکار خود شده‎اند.»

مدیر فنی این آزمایشگاه معتقد است با ایجاد هم‎افزایی و افزایش ارتباط بین آزمایشگاه‎ها، نیاز است علاوه‎بر انجمن آزمایشگاه‎ها، اتحادیه صنفی آزمایشگاه‎ها نیز شکل گیرد تا بتوانند مسائل و مشکلاتی مثل تعیین تعرفه‎ها، تأمین مواد اولیه، خرید تجهیزات و ... را از این مسیر پیگیری کنند.

پیوستن به سامانه‎های جهانی راهی برای تسهیل سفارش‎های خارجی

مرکز ملی تایید صلاحیت ایران (NACI) صادرکننده گواهی‎نامه 17025 برای آزمایشگاه‎هایی است که کالیبراسیون و آزمون‎های آزمایشگاه‎شان بر اساس استاندارد 17025 تایید شده باشد. مدیر فنی این آزمایشگاه با اشاره به اینکه مرکز ملی تایید صلاحیت ایران هنوز نتوانسته است به اتحادیه بین‎المللی تایید صلاحیت آزمایشگاهی (ILAC) بپیوندد و عملکردش مورد تایید استانداردهای بین‎المللی قرار گیرد، می‎گوید: «درحال‎حاضر شرکت‎های بازرسی بین‎المللی به‎صورت واسطه آزمون‎ها و گواهی‎های
صادر شده از سوی آزمایشگاه‎هایی مثل ما را تایید می‎کنند، درحالی‎که اگر ایران به ILAC بپیوندد، راحت‎تر می‎توانیم سفارش از مشتری‎های خارجی داشته باشیم.»

مزیت‎های رقابتی «آزما صنعت قائم»

اجرای آزمون بارنده‎های آتش خاموش‎کن: تاحدود سه چهار سال پیش بارنده‎های آتش خاموش‎کن یا سامانه‎های اطفای حریق درکشور تولید نمی‎شد و وارداتی بود. زمانی‎که تولیدکنندگان به تولید این فرآورده روی آوردند، برای دریافت تائیدیه استاندارد، هیچ آزمایشگاهی در کشور تجهیزات اجرای آزمون‎های لازم را نداشت. از طرفی این آزمون‎ها فوق‎العاده حساس و زمان‎بر هستند.

زیر چتر استاندارد با  آزما صنعت قائم

امیرحسین رفیعی آشتیانی دراین‎باره می‎گوید: «ما جلسات مطالعاتی متعددی را با تولیدکنندگان این فرآورده برگزار کردیم و تمام دستگاه‎های این آزمون‎ها را خودمان طراحی کردیم و ساختیم. به‏این‎ترتیب تولیدکنندگان این فرآورده در کشور برای دریافت تاییدیه استاندارد، دیگر مشکلی نخواهند داشت.»

هزینه کمتر: به‎گفته مدیرفنی آزمایشگاه آزما صنعت قائم، هزینه آزمون‎های این آزمایشگاه، نسبت به آزمایشگاه‎های مشابه، حدود 20درصد کمتر است.

راه‌های ارتباطی با «آزما صنعت قائم»

وبسایت: azmasanat.com
ایمیل: info@azmasanat.com
تلفن همراه: 09212246214
تلگرام: 09212246214 
فکس: 02144987339
تلفن ثابت:
02144987338
0214987734
02144987506
آدرس: تهران، کیلومتر 18 جاده مخصوص کرج، بعداز داروپخش، خیابان 63 (ملک)، کوچه دوم، پلاک 8

ریحانه رادی - نشان ایرانی 2 / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

نیازمندی ها