jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۲۴۵۸۶۵   ۱۳ بهمن ۱۳۹۸  |  ۰۸:۱۴

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با جام جم آنلاین :

به نامزد های «پول‎خرج کن» رای ندهید / با فساد سیستماتیک مواجه شده ‎ایم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می گوید مجلس اخیر در هردو مورد وظایف قانون گذاری و نظارت ناقص عمل کرده است.

به نامزد های «پول‎خرج کن» رای ندهید / با فساد سیستماتیک مواجه شده ‎ایم

احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با جام جم آنلاین ، در رابطه با شاخص‎‎های یک مجلس کارآمد گفت:مجلس دو وظیفه مهم برعهده دارد که سرنوشت کشور به آن بستگی دارد؛ اولین مورد ریل گذاری و قانون گذاری حول محور مردم و قانون اساسی است تا حقوق و مناسبات و تکالیف مردم و دولت به درستی تنظیم و تبیین شود.

توکلی گفت: مورد دوم نظارت بر اجرای صحیح قوانین توسط قوه مجریه است. این موارد حال و آینده کشور را تعیین می کند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: یک نهاد را با میزان موفقیت در رسیدن به اهدافش می‌سنجند؛ در نتیجه اگر مجلس توانست قوانین خوب تعریف کند و خوب نظارت کرد و همچنین در برخورد با خطای دولت با جدیت، و در مقابل کار درست با حمایت برخورد کرد، مجلس خوبی است.

این کارشناس سیاسی در ادامه گفت: متاسفانه مجلس اخیر درحداقل رفع مسئولیت و در هردو مورد وظایف قانون گذاری و نظارت ناقص عمل کرده است؛ من گمان نمی‌کنم کسی از این عملکرد راضی باشد.

توکلی یادآور شد: مجلس گاهی در مواردی ورود کرده که ضرورتی نداشته است و یا از مسائل مهمی چشم پوشی کرده است. بعضی از تصمیمات نیز گاهی با قانون اساسی مغایرت داشته و یا در جهت تامین منافع عمومی نبوده است .

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: انتظار این است که در مجلس با بصیرت و بر اساس قانون اساسی و دستیابی به نفع عمومی عمل شود؛ همچنین جوسازی و عدم شفافیت در قانون گذاری و نظارت تاثیر نگذارد.

وی در رابطه با این موضوع که "در مورد نظارت نیز برخی از نمایندگان اهل معامله‎اند و این باعث شده مسئولان خود را در معرض بازخواست نبینند" گفت: متاسفانه الان به دلیل ناکارآمدی مجلس فساد بیشتر شده و گاهی منافع گروه‎های خاصی تامین می شود. افراد فاسد عادت کرده‎اند که خود را پشت جریانات پنهان کنند.

این عضو مجمع تشخیص نظام افزود: بدین سبب ما اکنون با فساد سیستماتیک مواجه شده‎ایم، یعنی دستگاه نظارتی مسئول مبارزه با فاسد خود دچار درجاتی از فساد شده است. این باعث می‎شود که اعتماد عمومی کمتر شده و به طبع آن دستگاه‎های نظارتی کمتر اطلاعات دریافت کنند و باز هم آسیب پذیرتر در دفاع از خود شوند.

توکلی در توضیح نحوه مبارزه با فساد در مجلس تصریح کرد: نمایندگان باید از ابزار نظارتی مثل طرح سوال و استیضاح و غیره برای امور جناحی و حزبی استفاده نکرده ولی آن‎ها را به‎شدت برای مبارزه با فساد به کار ببرند.

این کارشناس سیاسی در مورد نارضایتی عمومی از عملکرد دولت و مسئولیت اصلاح‎ طلبان در این مورد گفت: در مورد عملکرد دولت در دوره فعلی، حزبی که از او حمایت کرده نمی‎تواند خود را مبرا کند زیرا که قول هایی به افکار عمومی داده است.

توکلی تصریح کرد: گفته‎اند اگر این دولت سرکار بیاید ما فلان مشکلات را حل می‌کنیم و فلان پیشرفت را می‌کنیم، مردم به اعتماد آنها رای داده‌ و حالا ناامید شده‎اند، پس آنها در این افعال دولت شریک هستند و باید مسئولیت بپذیرند.

وی در تشریح نماینده های مشغول به کار درمجلس که برای نامزدی در دور یازدهم رد صلاحیت شده‌اند عنوان کرد: تمام نماینده‌های ردصلاحیت شده درگیر مسائل مالی نبوده‎اند و دلایل دیگری هم داشته است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه گفت: در حال حاضر نیز برای برخورد با این حالت که نماینده‎ای چند ماه مانده به انتخابات صلاحیتش عزل بشود پیش‎بینی در قانون نداریم.

توکلی در تشریح فسادستیزی در مجلس خاطرنشان کرد: ریشه اصلی این فساد در نفسانیت سیاست مداران نهفته است؛ وقتی سیاست مداران به فکر مال‎ اندوزی باشند جامعه فقیر می شود. امام خمینی(ره) نیز فرمودند این خوی کاخ‎نشینی کوخ نشینان را هم فاسد می‌کند. این اخلاق ثروت‎ اندوزی و تجمل‎ گرایی تمام جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث نفاق می‎شود.

این عضو تشخیص مصلحت نظام در راهنمایی برای شناخت نمایندگان اصلح و فساد ستیز بیان داشت: مردم به نامزدهایی که برای تبلیغات زیاد پول خرج می‎کنند رای ندهند.کسی که این‎گونه پول برای به مجلس رفتن خرج می‎کند برای خود بدهی آفریده که در مجلس آینده به فکر تسویه آن است.

وی ادامه داد: دنیا پرستان بی‎جهت هزینه نمی‌کنند پس اگر این گونه دست و دلبازی در خرج کردن دارد، حتما معامله‎ای در کار است، یعنی به نوعی این صاحبان پول به نوعی صندلی مجلس را به نفع خود پیش خرید کرده است.

توکلی تاکید کرد: این نامزد های پول‎خرج کن همه بدهکار هستند و اگر به آنها رای بدهیم در مجلس فقط به‎دنبال همین تسویه بدهی خود هستند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان داشت: ملاک دیگر برای شناخت نحوه حرف زدن است؛ اگر نامزدی وعده‎ های عجیب می‎دهد و گزافه گویی می‎کند مثلا می‎گوید من به مجلس بروم، تورم را فلان درصد کاهش می‎دهم مردم به او نیز رای ندهند.

این نماینده سابق مجلس در ادامه تاکید کرد: وقتی نامزدی ادعا می‎کند من چنین و چنان می‎کنم باید زندگی و شخصیت و گذشته‎اش به صورتی باشد که بتوان باور کرد این فرد اهل این عمل است؛ پس مردم باید سابقه و تخصص وعلم نامزدها را در نظر بگیرند.

وی در خاتمه در تصریح دلیل نامزد نشدن خویش تصریح کرد: من مایل به انجام چندین کار به صورت همزمان نیستم و همینطور فساد را چالش بسیار خطرناک در مسیر جمهوری اسلامی می‌دانم ؛ در حال حاضر نیز به دلیل مشغله در مجمع تشخیص مصلحت نظام و فعالیت های مبارزه با فساد نمی‎توانم مسئولیت دیگری را همزمان انجام بدهم.

امیرحسین اصغری / جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها