jamejamnashriyat
نشریات چمدان کد خبر: ۱۱۳۳۸۷۱   ۲۳ فروردين ۱۳۹۷  |  ۰۸:۰۰

امسال هم عید با کلی اتفاق خوب و بد تمام شد. اتفاق‌هایی که رد خوبی‌هایش را می‌شد در لبخندهایی که روی صورت مردم می‌نشست دید و اتفاقات ناخوشایندش گره می‌انداخت توی ابروی جماعت.

خوبها زیاد بودند. از کم شدن نگرانیهای مالی برای بالا و پایین شدن قیمتها تا تعداد زیاد سفرهای نوروزی و لابد محکمتر شدن رابطههای فامیلی و تحکیم دوستیها. اما از میان اتفاقات ناخوشایند یکی هست که هر سال باعث دلچرکینی و غصهدار شدن همه آنهایی میشود که خانه و شهر و کشورشان را دوست دارند.

هر سال بعد از تعطیلات عید و روز طبیعت کلی عکس و خبر و گفته و شنیده پخش میشود از بیمبالاتی جمع کمی که اگرچه زیاد نیستند، اما همه را بدنام میکنند.

گروه اندکی که وقتی برای تفریح بیرون میزنند بعد از کلی گردش و خندیدن و خوردن، وقت رفتن که میرسد همه آشغالهایشان را همانجا میگذارند و میروند. یک لگد به قوطی آب معدنی میزنند. کیسه پلاستیکی را باد میکنند، میترکانند و بعد پرتش میکنند یک گوشه و خیلی هم که به خودشان زحمت بدهند آشغالها را روی یک تکه کاغذی، مقوایی چیزی جمع میکنند و همه را خالی میکنند پای یک درخت زبان بسته. گویی آنها غافلند و حتی به خودشان یا بچههایشان هم قرار نیست رحم کنند. اصلا انگار فردایی نیست و همه چیز قرار است در همان لحظه تمام شود. خارجی و گردشگر و آبرویی که از ما با دیدن این صحنهها میرود به کنار، خودمان را داریم از کلی طبیعت پاک و زیبا محروم میکنیم. طبیعتی که میتواند لحظههایی برایمان بسازد که یک دنیا ارزش دارد.

لابد بعدش هم وقتی همه جاهای دیدنی از بین رفت و درختها و سبزهها پژمرده شدند، میخواهیم یک عکس با شکلک غمگین توی فضای مجازی بگذاریم و کنارش بنویسیم # محیط زیستمان را به ما برگردانید.

انگار نه انگار همان جمعی که بیهیچ تعهد و تقید به اخلاق آشغالهایشان را توی طبیعت ریختهاند، باعث شدهاند تا ذره ذره این نعمت از ما دریغ شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر