نشریات - جام سیاست - جدیدترین اخبار ایران و جهان خبرگزاری جام جم

jamejamnashriyat
جام سیاست

قدرت سخت جایگزین قدرت نرم

کشورهای دارای سلاح هسته‌ای که به دانش و تولید این سلاح رسیده بودند، با قانون ام‌پی‌تی خواستند جلوی گسترش این سلاح را در جهان بگیرند و با یک تصمیم سیاسی، اعلام کردند که دیگران نباید سلاح هسته‌ای داشته باشند و نباید وارد این باشگاه شوند.

پشت‌پرده مسابقه تسلیحاتی شرق و غرب

خاورمیانه معاصر دچار یک دگردیسی شده و این روزها با تحولاتی که بوقوع پیوسته هم از منظر اوضاع داخلی و هم توجه قدرت‌ها و بازیگران خارجی با یک پدیده جدید روبه‌رو هستیم که در بسیاری از جنبه‌ها با خاورمیانه قدیم فرق نموده و به نوعی با موجودی زنده، پویای تاثیرگذار و قابل سرمایه‌گذاری روبه‌رو هستیم. یعنی هم اکنون ما در چارچوب سیاسی جدید، بستر عمومی تحولات، توازن و معادلات جدید قدرت روابط بین‌المللی که وجود دارد فصل مشترک دو پدیده متفاوتی قرار گرفته‌ایم.

یانکی‌ها در عصر وحشی‌گری

رویکرد دولت شخص ترامپ نسبت به دولت قبلی متفاوت است. تیم دموکرات‌ها بیشتر تاکیدشان بر روی مساله نرم‌افزاری است ولی حزب جمهوریخواه‌ بیشتر رویکرد سخت‌افزاری را تاکید دارد که در این چارچوب اقدامات ترامپ قابل فهم و تحلیل است.

اقتـصاد آمریکا گروگان جنـگ

اقتصاد آمریکا وابسته به تسلیحات نظامی است. این موضوع را تقریبا همه کارشناسان داخلی آمریکا قبول دارند و استناد این جریان به مداخله این کشور در کشورهای دیگر برای فروش تسلیحات مشهود است البته تا قبل از مبهم بودن سیاست خارجی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا هنوز این موضوع واضح نبود اما ایجاد پایگاه‌های رسمی آمریکا در سوریه و همچنین اعلام آن و تقابل با ایران در منطقه، پرده از نیمه‌ پنهان حضور این کشور در خاورمیانه برداشت.

راهبردهای پوتین در قبال میلیتاریسم آمریکایی

این ایام کمتر هفته‌ای تمام می‌شود که یک یا چند خبر در رابطه با نگرانی کرملین یا کاخ سفید در رابطه با برخی تسلیحات نظامی طرف مقابل میان رسانه‌ها منتشر نشود و در این میان متهم کردن دیگری در آتش بازی سوریه نیز خبری است که از عمر آن حدود پنج سال می‌گذرد و همچنان این روند ادامه دارد.

نظامی‌گری در بستر ترامپیسم

دو مفروض را باید در مورد هر تحلیلی پیرامون آمریکا مورد ارزیابی قرار داد. اولین مفروض این است که آمریکا در طول یک قرن گذشته شعار «آمریکا باید در همه چیز اول باشد» را سر داده است.

تحلیل دکتر امیرعلی ابوالفتح از افزایش مداوم بودجه نظامی آمریکا در دولت ترامپ

تهدیـدی برای جهان

دولت آمریکا در اقدامی که به نظر تائید حرکت به سمت راهبرد صلح از طریق برتری قدرت آتش باشد، بزرگ‌ترین بودجه سالانه تاریخ این کشور یا به عبارت دقیق‌تر تاریخ جهان را ارائه کرد.

میلیتاریسم آمریکایی

ترامپ رسالتی برای خود قائل است به این معنی که به دنبال بازگرداندن آمریکا به جایگاه قدرت اول جهان است، این تصور و نگاه ترامپ مبتنی بر این فرض است که آمریکا دچار افت قدرت شده و طی سال‌های گذشته به دلایل مختلف جایگاه این کشور در سطح جهان در صحنه بین‌المللی تنزل پیدا کرده و موقعیت خود را از حالت ابرقدرتی و جایگاهی که تصور می‌کرد می‌تواند رهبر جهان بوده و مدیریت بین‌المللی را در اختیار داشته باشد از دست داده است.

نقض ام.پی.تی در رویکرد هسته‌ای آمریکا

در روزهای منتهی به پایان جنگ جهانی دوم، ایالات متحده آمریکا به عنوان یکی از کشورهای درگیر در جنگ، با بمباران اتمی دو شهر ناکازاکی و هیروشیما فاجعه‌ای انسانی به بار آورد که تبعات آن همچنان ادامه دارد.

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر