- ادوار تاریخی - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

ادوار تاریخی

به مناسبت 17مرداد سالروز مقاومت دلیران علیه استعمار انگلیس

بوشهر؛ سنگر مجاهدین ضداستعمار

۱۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۸

مقارن با جنگ جهانی اول استعمارگران انگلیسی در هشتم آگوست 1915 میلادی برابر با 17مردادماه 1293خورشیدی برای سومین بار به بندر بوشهر که آن روزها سرآمد بنادر و جزایر خلیج‌فارس و از آبادانی و رونق چشمگیری برخوردار بود حمله کردند.

بانیان تغییر پوشش در دوره‌ رضاشاه چه کسانی بودند؟

۰۱ تير ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۲

آیا رضاشاه را می‌بایست تنها مسئول گرایش به ظواهر تمدن غرب دانست؟ واقعیت این است که رضاشاه اگرچه مستبد بود، اما دست‌پرورده‌ نخبگان زمانه‌ی خود بود. روشن‌فکران و نخبگان آن عصر بودند که او را به این سمت کشاندند و او نیز با قلدری خاص خود، تلاش نمود تا جامعه را به این سمت سوق دهد.

تجار و اصناف؛ بازیگران موثر تاریخ معاصر ایران

۰۱ تير ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۹

انجمن‌های بلدی از جمله نهادها و موسسات مدنی برآمده از مشروطه است. انجمن بلدی وضعیتی بهتر از دیگر نهادهای برخاسته از مشروطه پیدا نکرد و تا سال 1309 که قانون جدید بلدیه تصویب شد، در بسیاری از شهرها این انجمن تشکیل نشده بود، اگر در برخی از شهرها هم تشکیل شده بود به علت عدم همراهی حکام و یا نرسیدن بودجه حال و روز خوشی نداشت اما با تصویب قانون بلدیه در سال 1309 انجمن بلدیه اهمیتی خاص در سیاست دولت پهلوی یافت.

پیدایش نظمیه در ایران

۰۱ تير ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۸

روز اول تیر 1292 سرهنگ «وستداهل» سوئدی طی اعلامیه‌ای رسماً موجودیت «نظمیه» را اعلام و وظایف آن سازمان را تشریح کرد.

حال و روز زنان بیوه در عصر قاجار

۳۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۲

در نظام خانوادگی دوران قاجار، حق طلاق با مرد بود و در این بین درخواست طلاق از سوی مرد با بهانه و یا بدون بهانه برای اجرای آن کافی بود.

عزل بنی صدر به روایت جراید

۳۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۶

پس از ماه ‏ها درگیری بنی صدر و هوادارانش با نیروهای ارزشی و انقلابی، طرح عدم کفایت سیاسی رییس جمهور در مجلس شورای اسلامی مطرح شد.

الگوی «چ» برای مقاومت ایرانی

۳۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۶

شهید مصطفی چمران ، الگویی از یک انسان انقلابی است؛ انسانی در قامت یک مبارز که هیچ‌گاه در چارچوب‌های تنگ و بسته مرزبندی‌های سیاسی گرفتار نشد و نشان داد که چگونه می‌شود با تشخیص اولویت در اهداف، انعطاف لازم را برای حرکت روبه‌جلوی انقلابی حفظ کرد.

شورش مسلحانه 30 خرداد

۳۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۱

در آستانه بررسی طرح عدم کفایت سیاسی بنی‌ صدر در مجلس شورای اسلامی سازمان مجاهدین خلق شورش مسلحانه 30 خرداد را تدارک می‌دید.

مسجد جامع بازار کهن سال ترین مسجد تهران

۲۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۱:۳۰

مسجد جامع بازار، کهن سال ترین مسجد تهران، که حدودا قدیمی ترین شبستان آن شاید بیش از حدود هزار سال عمر دارد که به شبستان آیت الله شاه آبادی معروف است و شبستان دوم آن، شبستان عتیق است که بیش از 700سال عمر دارد و شبستان گرم خانه که در طول قبل از انقلاب و در زمان طاغوت به عنوان گرم خانه بوده، در خیابان 15خرداد قرار دارد.

نیازمندی ها