jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۹۸۷۲۵۷   ۱۸ دی ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۸

ایران در بخش بازرگانی سال‌هاست که فعالیت زیادی دارد، اما به دلایلی همچون نبود مدیریت واردات، سال‌ها تراز تجاری منفی را شاهد بودیم. در فهرست کالاهای وارداتی، محصولاتی مشاهده می‌شود که یا غیرضروری‌اند یا تجملی به‌حساب می‌آیند که جالب است تعرفه واردات این کالاها بالا نیست و برای واردکنندگان، مقرون‌به‌صرفه است.

لزوم تغییر در نظام تعرفه‌بندی کالاهای وارداتی

اگر کالایی وارد می‌شود و پتانسیل تولید و تقاضای کافی در بازار دارد، چرا در داخل تولید نشود؟ اکنون بسیاری از کالاهای ایرانی در بازارهای جهانی عرضه می‌شود که از کیفیت آن تعریف می‌کنند. چرا از توان خودمان غافل شده‌ایم و به کشورهای دیگر روی آورده‌ایم که کالاهای بی‌کیفیت آنها را وارد کشور کنیم؟ نباید آنچه داریم را از بیگانه تمنا کنیم.

برای رفع معضل واردات باید دقت لازم را برای کنترل داشته باشیم تا کالاهای غیرضروری وارد کشور نشود. برای مقابله با ورود کالاهای تجملی و غیرضروری باید نظام تعرفه‌بندی را تغییر داد و این نوع کالاها با ارز گران وارد کشور شوند. قطعا در کشور نمی‌توانیم همه نیاز خود را در داخل تامین کنیم، اما در این بخش‌ها کشور نیازی به واردات ندارد و بهتر است واردات برای بهبود زندگی مردم، تقویت تولید و ایجاد اشتغال و مواد اولیه برای تولید باشد. این‌که ما کالاهای آماده‌ای را که در داخل کشور، توان تولید آن را داریم، وارد می‌کنیم برخلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است. از سوی دیگر واردات برخی از این کالاهای غیرضروری باید ممنوع شود و دولت نیز باید نگاه خود را به این موضوعات تغییر دهد. اگر دولت جدیت لازم را برای مقابله با کالای قاچاق و ورود کالاهای غیرضروری داشته باشد، ارز از کشور به منظور واردات چنین محصولاتی خارج نمی‌شود. دولت با این رویکرد هم بازار ارز را کنترل می‌کند و هم به تولید داخل کمک کرده است.

دکتر سعید باستانی - سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر