jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۹۵۳۸۵ ۲۵ فروردين ۱۳۹۵  |  ۱۴:۲۰

صندوق بین‌المللی پول از افزایش نرخ بیکاری در ایران طی سال گذشته خبر داد و اعلام کرد ایران در رده‌بندی جهانی رتبه ۲۴ را از این نظر به خود اختصاص داده است.

بیکاری در ایران بیشتر شد

به گزارش جام جم آنلاین، آماری که صندوق بین المللی پول در پایگاه داده‌های گزارش چشم‌انداز اقتصادی جهان منتشر کرده است نشان می‌دهد نرخ بیکاری در ایران طی سال گذشته افزایش داشته است.

نرخ بیکاری ایران در سال 2014 بالغ بر 10.6 درصد اعلام شده بود که بر اساس برآوردهای صندوق بین المللی پول این رقم در سال 2015 به 10.8 درصد افزایش داشته است.

با وجود افزایش نرخ بیکاری ایران در سال گذشته، جایگاه ایران در رده‌بندی جهانی از این نظر بهبود داشته است. ایران بین 106 کشور جهان از نظر نرخ بیکاری در سال 2015 رتبه 24 را به دست آورده است.

ایران در سال 2014 با نرخ بیکاری 10.6درصدی در رتبه 31 جهان قرار گرفته بود که بر این اساس رتبه ایران از نظر نرخ بیکاری در سال گذشته (2015) 7 پله بهبود داشته است.

بوسنی و هرزگوین با نرخ بیکاری 27.7درصدی بالاترین نرخ بیکاری را بین کشورهای جهان طی سال گذشته داشته است. مقدونیه با بیکاری 27.2درصدی و آفریقای جنوبی با بیکاری 25.3درصدی به‌ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش برخی کشورهای صنعتی و اروپایی نرخ بیکاری بیشتری نسبت به ایران در سال 2015 داشته‌اند. از جمله این کشورها عبارتند از اسپانیا با نرخ بیکاری 22درصدی، یونان با نرخ بیکاری 25درصدی و ایتالیا با نرخ بیکاری 11.8درصدی.

فرانسه نیز با نرخ بیکاری 10.3درصدی تنها یک پله پایین‌تر از ایران قرار داشته و رتبه 25 را بین کشورهای جهان از نظر نرخ بیکاری داشته است.

نرخ بیکاری برخی کشورهای دیگر عبارت است از: ترکیه 10.2 درصد، فنلاند 9.3 درصد، سوئد 7.4 درصد، اندونزی 6.1 درصد، روسیه 5.5 درصد، آمریکا 5.2 درصد، آلمان 4.6 درصد، مصر 12.8 درصد، الجزایر 11.2 درصد، قبرس 15.3 درصد.

کمترین نرخ بیکاری نیز مربوط به تایلند گزارش شده است. نرخ بیکاری این کشور در سال 2015 بالغ بر 0.877 درصد اعلام شده است.

منبع: تسنیم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

نقدینگی لجام‌گسیخته، قیمت سوخت (بنزین و گازوئیل) و نرخ ارز را شاید بتوان سه متغیر راهبردی در اقتصاد ایران دانست كه تغییر و تلاطم در هركدام به‌تنهایی می‌تواند سایر بخش‌های اقتصاد ایران را به‌شدت متأثر کند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر