jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۸۳۹۳۹۵   ۰۵ مهر ۱۳۹۴  |  ۰۸:۰۰

هر بار سخن از تواضع به میان می‌آید، بیشتر مردم یاد واژه‌هایی چون زبونی، فرومایگی یا خودخوارسازی می‌افتند. مجموع دلایل زیر باعث می‌شود بسیاری از مردم نسبت به تواضع احساس بدی داشته باشند.

تواضع، ضعف شخصیت نیست

1 ـ گاهی اوقات شاهد سوءاستفاده از افراد بسیار متواضع هستند. بیشتر افراد پرغرور و متکبر معمولا در کودکی شاهد بوده‌اند پدر یا مادر متواضع‌شان از رفتار تهاجمی والد دیگر صدمه دیده است.

2 ـ در دوران کودکی تحقیر شده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که تواضع، حقارت می‌آورد.

3 ـ در جامعه‌ای زندگی می‌کنند که تبعیض موج می‌زند و به این باور رسیده‌اند که تواضع همیشه موجب تبعیض می‌شود و تهدیدی برای برقرار شدن حقوق بشر است.

4 ـ در ذهن خود تصور می‌کنند بین تواضع و زندگی کسل‌کننده، ارتباطی وجود دارد.

5 ـ جسارت و ابراز وجود را با ناسازگاری با دیگران اشتباه گرفته اند و اهمیتی به حقوق و عواطف دیگران نمی‌دهند. این افراد از متواضع بودن فراری‌اند.

6 ـ به اشتباه معتقدند اگر از کسی که باتجربه‌تر از خودشان است کمک بخواهند، ضعف خودرا نشان داده‌اند بنابراین تصور می‌کنند افراد محترم کسانی هستند که به کمک دیگران نیازی ندارند.

7 ـ مرگ افراد متواضع و از جان گذشته، آنها را به این باور رسانده که تواضع آنها موجب درد و مرگ بیرحمانه آنها شده، اما واقعیت این است که غرور دیگران آنها را به کشتن داده است.

8 ـ در کودکی بسیار لوس و نازپرورده بوده‌اند و در بزرگسالی فکر می‌کنند با برتری می‌توانند محبت دیگران را داشته باشند.

بنابراین باید گفت تواضع، آگاه بودن از شکست‌ها و محدودیت‌های توانایی و استعدادهای نهانی خود است. تواضع اگر با خصوصیت‌های مثبت همراه شود، اعتماد به نفس فرد را تقویت می‌کند و می‌تواند در کنار دیگران به‌راحتی زندگی کند.

منبع: psychologytoday

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
آن 18 نفر در گوانتانامو

آن 18 نفر در گوانتانامو

ترم اول دانشجویی من در خوابگاه خصوصی گذشت، خوابگاهی که از خیلی جهات مثل تمام خوابگاه‌های دیگر بود.

شکست آلودگی با تعامل مدیران

شکست آلودگی با تعامل مدیران

هوای بسیاری از کلانشهرهای کشور آلوده و ترافیک همچنان از مشکلات اصلی شهروندان است. با این حال در چند روز اخیر خبرها از کاهش ۱۰درصدی ترافیک صبحگاهی و ۱۳تا ۱۵درصدی ترافیک عصرگاهی در کلانشهر تهران حکایت دارد؛ اتفاقی که اگر تداوم داشته باشد می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی در کلانشهری مانند تهران منجر شود زیرا کاهش ترافیک از آلودگی‌هوای تهران می‌کاهد و در بهبود سلامت‌روان شهروندان نیز بی‌تاثیر نیست.

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

«سلاح محیط‌ بانان پلاستیکی است و آنها نمی‌توانند در برابر شکارچیان متخلف از آن استفاده کنند.» روایت‌هایی که در ادامه می‌آید این حقیقت تلخ را بیشتر آشکار می‌کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها