jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۲۶۷۰۷   ۲۷ مرداد ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

یکی از مسائلی که در محاورات زبانی، معنای عبارات را سیال می‌کند، جابه‌جایی معانی به‌واسطه غلبه یک چیز بر دیگری است. مثلا در محاورات روزمره، پیش از این‌که واژه پیامک برای پیام‌های کوتاه تلفن همراه جا بیفتد، بسیاری از ما از اصطلاح sms استفاده می‌کردیم. این در حالی بود که sms در واقع در زبان انگلیسی، مخفف عبارات مرکب short massage service (سرویس پیام کوتاه) است. مسلما این عبارت، هم معنای پیام کوتاه (یا همان پیامک) نیست. وقتی به دوستی پیامک ارسال می‌کنیم، نمی‌توانیم بگوییم من به او سرویس پیام کوتاه را ارسال کردم. بنابراین به کار بردن sms در اینجا، نه‌تنها از حیث به کارگیری واژه بیگانه، بلکه حتی با توجه به معنای این عبارت مرکب، نادرست است.

این مساله در باب اصطلاح «شبکه اجتماعی» نیز تا حدی صادق است. آنچه امروز تحت عنوان شبکه‌های اجتماعی می‌شناسیم، مثل وایبر، فیسبوک و...، در واقع بستری است که درون آن، من و شما و چند نفر دیگر، یک شبکه اجتماعی را شکل می‌دهیم. درون هر یک از این بسترها، ممکن است صدها هزار شبکه اجتماعی ایجاد شود. ولی خود فیسبوک، وایبر و ... شبکه اجتماعی نیستند.

شاید این جابه‌جایی اصطلاحات و معانی نزد استادان ادبیات و زبان توجیهاتی داشته باشد. مثلا از باب غلبه یک پدیده بر دیگر پدیده‌ها یا همراهی مدام دو پدیده با هم، عبارات مربوط به هر یک را در مورد دیگری نیز به کار ببریم و خطایی نیز در میان نباشد. اما بد نیست گاه به این اعوجاجات زبانی نیز بیندیشیم و هر چند غلط‌های مصطلح گاه اجتناب‌ناپذیرند، ولی بدانیم این مساله دلیل موجهی به عدم تامل در باب این مسائل زبانی نیست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر