jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۸۱۸۳۱۷   ۲۹ تير ۱۳۹۴  |  ۱۶:۲۰

اختصاصی جام جم آنلاین

تناقض گویی بر سر جانباختگان !

۱

طوفان آمد، جان چند نفر را گرفت و بر سر آمارش اختلاف شد. این سه جمله، سرجمع اتفاق های 24 ساعت گذشته در کشور پس از طوفان و سیل شب گذشته است؛ طوفانی که باران و سیل همراه خودش آورد و 6 هزار خودروی شخصی را در ترافیک جاده ای 20 کیلومتری متوقف کرد.

تناقض گویی بر سر جانباختگان !

طبیعی است که پس از این حوادث، همه مردم ایران منتظر شنیدن اخباری درباره میزان خسارت های طوفان و شمار کشته شدگان احتمالی بودند و همین وقت بود که مسئولان نشان دادند هنوز توانایی مدیریت شرایط پس از بحران را حتی در سطح رسانه ای ندارند.

یکی از نخستین خبرها در ساعات پس از حادثه از قول ابوالفضل قناعتی، عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران منتشر شد که آمار کشته شدگان طوفان و سیل تهران را 20 نفر تخمین میزد.

ارائه آمار اما از سوی مسئولان مختلف ادامه پیدا کرد تا جایی که اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور شمار کشته شده ها را 11 نفر، ناصر چرخساز، رییس سازمان امداد و نجات هلال احمر، آن را 9 نفر و سازمان پزشکی قانونی 10 نفر و عیسی فرهادی، فرماندار تهران 6 نفر اعلام کردند. در این میان برخی مسئولان مستقیما بقیه را متهم به نادرست بودن آمارهای شان کردند و گروهی بدون توجه به دیگران فقط ، گمانه زنی خودشان را گفتند.

دست آخر هم دکتر احمد صادقی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با دلخوری به مهر گفت که مرجع اصلی اعلام اخبارمربوط به کشته شده ها فقط فرمانداری تهران است اما این یادآوری، دیرهنگام بود چون آمارهای متناقض از شمار کشته شده ها پیش از این ابراز نظر، مردم را با خود درگیر و به مسئولان و رسانه ها ، بی اعتمادشان کرده بود.

به هر حال هنوز آمار دقیق کشته شدگان حوادث دیروز مشخص نیست اما تناقض گویی های مسئولان و آشفتگی خبری درباره اش ثابت می کند دستگاه ها و نهادهای مختلف هنوز نمی توانند جریان خبررسانی را حتی پس از بحرانی نسبتا کوچک در کشور مدیریت کنند و برای خبررسانی درباره اش تعیین وظیفه نکرده اند و آنوقت باید دید چگونه می توانند در صورت بروز بحرانی عظیم مثل زلزله تهران در حرکتی هماهنگ، جریان کمک رسانی را هدفمند و به سرعت پیش ببرند؟

مریم یوشی زاده - خبرنگار جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
خوب بالاخره ی جوری سر مردم رو بایستی گرم كرد دیگه...!!!!
۰
۰

یادداشت

بیشتر
بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

محیط‌بانان آسان می‌میرند، جنگلبانان آسان پر می‌کشند؛ هیچ‌کس هوای مردان طبیعت را ندارد، این زخمی است کهنه که شهادت بیش از ۱۶۰محیط‌ بان و جنگلبان در ۴۰سال گذشته آن را تایید می‌کند؛ زخمی که دوشنبه گذشته با شهادت دو محیط‌بان در زنجان دوباره سر باز کرد، زخمی که اگر ریشه‌های آن را جست‌وجو کنیم به کمبود نیرو، تجهیزات، آموزش، بی‌توجهی به استفاده از فناوری و ظرفیت جوامع محلی و سیاست‌های اشتباه خواهیم رسید.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر