jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۷۷۶۶۶۶ ۱۳ اسفند ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

شب شهادت بانو فاطمه زهرا(س) بود و دوست و آشنا دور هم جمع شده بودند و سمنو هم می‌زدند. یکی زیارت حضرت فاطمه می‌خواند، دیگری قرآن بر سر گرفته بود و عده‌ای دور دیگ سمنو جمع شده بودند. نازنین زهرا، ولی گوشه‌ای کز کرده بود، اشک می‌ریخت و در دل می‌گفت: یا فاطمه، فقط دو هفته به عید مانده، مادرم را نجات بده.

نیمه شب بود، سمنو آماده شده بود. یکی از همسایه‌ها قبل از بستن در دیگ، پیاله‌ای سمنو برای نازنین زهرا آورد. نازنین زهرا پیاله را گرفت،‌ سرش را به دیوار تکیه داد و چشمانش را بست. ناگهان صدای گریه‌های ممتد دختر بچه‌ای را شنید. چشمانش را باز کرد و خود را در بیابانی دید، در میان چند چادر. صدای گریه از داخل چادری می‌آمد. داخل چادر شد. دختربچه‌ای را دید که همسال خودش بود. دختردر آغوش مادر بود. مادر بیمار بود و دختر گرسنه. دختر سر روی سینه مادرش گذاشته بود و مادر او را نوازش می‌کرد و برایش قصه می‌گفت. مادر قصه پدرش را می‌گفت که فرشته خداوند را دیده بود و فرشته از سوی خداوند به او فرمان داده بود با ظالمان بجنگد و یتیمان را بنوازد.

نازنین زهرا به طرف آنها رفت. دست دختر را گرفت و پیاله سمنویش را در دست او گذاشت. دختربچه و مادرش با خوشحالی به او نگاه کردند. دختر با انگشتش سمنو را در دهان مادرش می‌گذاشت و خودش هم گاهی می‌خورد. نازنین زهرا زل زده بود به آنها و اشک می‌ریخت و در دل بانو فاطمه را صدا می‌زد. او درد خود را فراموش کرده بود و از بانو می‌خواست به آن مادر و دختر کمک کند. دختربچه پیاله سمنو را به نازنین زهرا داد، از او تشکر کرد و با لبخندی به او گفت: «مادرت خوب می‌شود، نگران نباش.» نازنین زهرا پیاله را گرفت، بلند شد که برود و ناگهان دید در حیاط خانه‌شان است. گیج شده بود. با خود فکر کرد حتما خوابش برده است. پیاله سمنو در دستش بود و همسایه‌ها و فامیل دور او جمع شده بودند و اشک می‌ریختند و چشم‌شان به پیاله نازنین زهرا بود. نازنین زهرا به پیاله‌اش نگاه کرد و به اطرافیانش چشم دوخت و با بغض گفت: «من دیدمش، بانو فاطمه همین جا بود،‌ کنار من.»

هما شهرام بخت ‌‌/‌‌ جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر