jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۷۰۷۴۱۱ ۲۸ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۷:۲۵

نخستین گام برای حفاظت از خانه تاریخی «ظهیر‌الاسلام» در تهران توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برداشته شد و این خانه‌ در کنار چند بنای دیگر، در فهرست آثار ملی قرار گرفت.

خانه تاریخی«ظهیر‌الاسلام» ملی شد

به گزارش ایسنا، خانه «ظهیرالاسلام» واقع در خیابان شهید قائدی، عمارتی متعلق به اواخر دوره قاجار است و معماری آن، تلفیقی از معماری ایرانی و فرنگی با گچبری‌های بسیار زیباست که حدود 17 سال پیش، به سازمان تامین اجتماعی، بخش اداره املاک و مستغلات فروخته شد و مدت‌ها پیش، بحث‌هایی درباره ساخت پارکینگ طبقاتی در این مکان مطرح شد. این خانه بتازگی با رأی شورای ثبت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

فرهاد نظری در این‌باره گفت: خانه «ظهیرالاسلام» در خیابان ولی‌آباد تهران نیز با توجه به ارزش تاریخی و منصوب شدن آن به یک شخصیت ملی در این فهرست قرار گرفت. همچنین در جلسه شورای ثبت که بتازگی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد، پنج اثر تاریخی از شهرهای مختلف در فهرست آثار ملی قرار گرفتند و براساس اعلام به استان‌های مرتبط باید هرچه زودتر عرصه و حریم این آثار مشخص و به دفتر ثبت اعلام شود.

به گفته او، قلعه تاریخی «جندق» در خور و بیابانک، خانقاه «شیخ صفی‌علی‌شاه» در تهران، آرامگاه «حسین‌آقا جوان‌بخت» در کهگیلویه و بویراحمد و «باغستان» در قزوین از آثاری است که با رأی شورای ثبت در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدند.

او افزود: در جلسه این شورا، روستای «کلایه» در حوزه روستای الموت در استان قزوین با توجه به معماری ویژه و بافت بکر و دست‌نخورده‌اش، عمارت «رشیدیه» در بوشهر، میدان «ساعت» تبریز و حمام «بلاغی» در قزوین نیز در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ما چرا هنوز زنده‌ایم؟

ما چرا هنوز زنده‌ایم؟

عصر پنجشنبه است. بخار سوپ شلغم، فضای خانه را پر کرده است. جعبه ابزار وسط است. سه‌چهارتا کار کوچک خرده ریزه در خانه باید انجام بدهم. رگلاژ کردن در کابینت‌ها.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر