jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۶۶۶۱۴۱ ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۵:۰۰

دانشمندان علوم روانشناسی می گویند انجام فعالیت های جدید، مهیج و خودتوسعه ای می تواند به ترک سیگار کمک کند.

ترک سیگار با کمک بازی‌های مهیج

در این پروژه پژوهشی که در دانشکده روانشناسی «دانشگاه استونی بروک» انجام شده است، افراد سیگاری که برای مدتی محروم از نیکوتین مانده بودند، در کنار همسران خود مورد آزمایش قرار گرفتند.

از این افراد خواسته شد که با مشارکت همسران خود، فعالیت های جدید و مهیجی نظیر انواع بازی، سرگرمی و حل پازل را انجام دهند و ضمن این که آنها مشغول این فعالیت ها می شدند، تحت تصویربرداری مغزی با استفاده از دستگاه MRI تابعی قرار می گرفتند.

MRI تابعی دستگاهی است که فعالیت مغز را با استفاده از میزان جریان خون آن مورد سنجش قرار می دهد.

نتایج این مطالعه که نخستین مورد در نوع خود است، نشان داد که انجام چنین فعالیت های مشترکی موجب کاهش تمایل افراد سیگاری به نیکوتین می شود.

این فعالیت ها به طور معنی داری فعالیت منطقه پاداش در مغز را که مرتبط با رفتارهای اعتیادآور است، افزایش داد.

به گفته پروفسور «آرتور آرون» محقق اصلی این پروژه، انجام فعالیت های مهیج و خودتوسعه ای، به طور واضح موجب تحریک همان مسیرهایی در مغز می شود که توسط نیکوتین فعال می شوند.

از این رو این گونه فعالیت ها به طور بالقوه می توانند جایگزین پاداشی شوند که مغز از طریق مصرف نیکوتین دریافت می کند.

دکتر آرون اضافه می کند که اهمیت نتایج این آزمایش علاوه بر کمک به ترک سیگار، می تواند اثرات سودمند تعامل و فعالیت های مشترک و مهیج همسران را در افزایش دریافت پاداش های مغزی نشان دهد، چیزی که قبلاً در مطالعات رفتاری متعدد مورد تاکید و اینک از طریق مطالعات مغزی نیز مورد تایید قرار گرفته است.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: